Ўзбекистон ёқилғи-энергетика соҳасида мураккаб вазият юзага келгани сабабли деярли барча ҳудудларда куннинг маълум вақтида электр энергиясини узишга мажбур бўлинмоқда. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Жумладан, июнь ойида жами 34,8 млн кВт·соат мажбурий чеклов киритилган бўлса, мазкур кўрсаткич июль ойининг ўтган 31 куни мобайнида 175 млн кВт·соатни ташкил қилди. Ёз фаслига ўтилганидан бери жами 210 млн кВт·соат мажбурий чеклов қўлланилган (ойига 400 кВт·соат истеъмол кўрсаткичини олсак, бу 525 минг абонентнинг ойлик истеъмоли дегани).
Тошкентда 542 та трансформатор подстанцияси ва 592,36 километр электр узатиш тармоқлари мукаммал, 923 та трансформатор ҳамда 702,3 километр ҳаво тармоғи жорий таъмирланди. Паст кучланишли электр тармоқларини янгилаш дастурига мувофиқ, 930,6 км паст кучланишли электр узатиш тармоқлари ҳамда 228 та трансформатор пунктлари янгиланди.
«Сағбон», «Юнусобод», «Қўқон», «Карвон», «Қорасув», «Яланғоч», «Тузел» ва «Сергели-35» подстанцияларидаги 9 та кичик қувватли трансформатор катта қувватлисига алмаштирилди.
Айни пайтда ҳам Yunusobod city, Tashkent city, «Олмос», «Янги Ўзбекистон» ҳамда «Янгиҳаёт» индустриал зоналари учун подстанциялар қуриш ҳамда уларни электр энергияси билан таъминлаш учун янги электр узатиш тармоқларини бунёд қилиш ишлари пудратчи ташкилотлар томонидан давом этмоқда.
Бу ишларни хавфсиз бажариш ва электр монтёрларнинг соғлиғи ҳамда ҳаётига туғилиши мумкин бўлган хатарларнинг олдини олиш мақсадида куннинг маълум вақтларида тегишли ҳудудлардаги истеъмолчилар электр таъминотидан вақтинча узиб қўйилмоқда, дея қайд этди вазирлик.
Июль ойида эса, асосан, республикада об-ҳавонинг ҳаддан ташқари исиб кетгани электр энергетикасини узлуксиз ҳамда йўқотишларсиз етказиб беришда қийинчилик туғдирмоқда.
«Мазкур ҳолат биргина Ўзбекистонга хос эмас. Бугун дунёнинг қарийб барча бурчагида аномал иссиқ ҳарорат ҳукм сурмоқда. Охирги ҳафталарда, айниқса, Ўрта Ер денгизи минтақасида, Америка Қўшма Штатлари жанубида ва Хитойнинг айрим ҳудудларида жазирама кузатилди. Греция ҳамда Жазоирдаги 40 даража иссиқ ўрмон ёнғинларига сабаб бўлди», — дейилади хабарда.
Энергетика вазирлиги маълумотларига кўра, кучли иссиқ ҳарорат эса совитиш мақсадида электр энергиясидан фодаланишнинг каррасига ошишига олиб келмоқда. Натижада кабеллар куйиб кетяпти, трансформаторлар ишдан чиқмоқда. Авария оқибатларини бартараф этиш эса ҳам катта маблағ, ҳам кўп вақт йўқотилишига сабаб бўлмоқда.
Авария юз бермаслиги учун эса бир нечта фидерларни тармоқдан мажбурий ўчириб қўйиб, қатор хонадонлар, бюджет ташкилотлари ва тадбиркорлик субъектларини вақтинча узиб туриш — энг мақбул чора.
«Бу кутилмаган авариявий ҳолатларнинг олдини олишга ҳамда маблағ ва вақт тежалишига хизмат қилади. Оддий айтганда, қайсидир ҳудудни қуёш тиғида ташқаридан, ортиқча юклама туфайли эса ичидан қизиб кетган кабелни совитиш мақсадида икки-уч соатга тармоқдан узиб туриш кейинчалик кабел ва трансформаторнинг ёниб кетиши ҳамда истеъмолчилар 10−12 соатлаб электр энергиясиз қолишларидан кўра афзалроқ ечимдир», — дея қайд этди вазирлик.
«Тўғри, истеъмолчи ҳамиша ҳақ. Қолаверса, сиз, азизларни узлуксиз ва барқарор электр энергияси билан таъминлаш — бизнинг бурчимиз», — дея таъкидлади вазирлик. Бу борада тизим ташкилотлари томонидан жуда катта ишлар қилиняпти. Хусусан, охирги пайтларда кунлик ишлаб чиқариш ўртача 107,8 фоизни, ойлик ишлаб чиқариш ўртача 106,2 фоизни, йиллик кўрсаткич эса 101,8 фоизни ташкил қиляпти.
Бундан ташқари, бир қатор янги ишлаб чиқариш қувватлари — Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида қуввати 1500 МВт бўлган иссиқлик станциясининг 500 кВ кучланишли 2 та электр узатиш тармоғи, Бўстонлиқ туманида қуввати 200 кВт бўлган «Испайсой» микроГЭСи ҳамда Яшнобод туманида 30 мингдан зиёд хонадонни электр энергияси билан таъминлайдиган янги «Олмос» подстанцияси ишга туширилди.
Шу билан бирга, истеъмол ҳажми ҳам юқори бўлмоқда. Масалан, бугунги кунда ўртача истеъмол кунига 11,2 минг МВтга тенг бўлмоқда. «Ҳатто куннинг айрим пайтларида, асосан, иссиқ ҳарорат забтига олган чоғда электр энергияси сарфи ишлаб чиқарилган электр энергияси ҳажмига тенг, баъзан талаб ундан ҳам ортиб кетаётир», — дейилади хабарда.
Июлда суткалик истеъмолда икки марта рекорд кўрсаткич қайд этилган. Хусусан, 12 июль куни республика бўйича жами истеъмол 247,5 млн кВт·соатни ташкил қилган бўлса, 26 июль куни 250,7 млн кВт·соатга етиб, суткалик рекорд яна бир карра янгиланди.
«Бундай вазиятда энергия тежамкорликка қатъий риоя қилиш, хонадонларда ҳам барча хонани эмас, атиги биттасини совитиш, ишлатилмаётган электр ускуналарини тармоқдан суғуриш, зарурат бўлмаган ҳолларда, айниқса, кундуз кунлари лампочкаларни ўчириб қўйиш энг мақбул йўлдир», — дея таъкидлади вазирлик.
Энергетика вазирлиги аҳолидан тизим ташкилотлари томонидан амалга оширилаётган мажбурий чораларни тўғри тушуниш ҳамда қўллаб-қувватлашни сўради.
«Газета.uz» йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистонда газ қазиб олиш (электр энергиясининг 85 фоиздан ортиғи газда ишлайдиган иссиқлик электр станцияларида ишлаб чиқарилади) ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 9,6 фоизга ёки 2,51 млрд куб метрга камайгани ҳақида ёзган эди. Йил бошидан буён электр энергияси ишлаб чиқариш ўсди, лекин июнь ойида пасайиш қайд этилди.

Почти все регионы Узбекистана вынуждены отключать потребителей от электроснабжения в определённое время суток из-за «сложившейся сложной ситуации» в топливно-энергетическом комплексе страны. Об этом сообщили в пресс-службе Министерства энергетики.
Если в июне вводились обязательные ограничения на подачу 34,8 млн кВт·ч электроэнергии, то в июле этот показатель вырос в 5 раз — 175 млн кВт·ч. Всего с момента перехода на летний сезон введены ограничения на 210 млн кВт·ч (это месячное потребление 525 тысяч абонентов, если взять показатель потребления в 400 кВт·ч в месяц).
Минэнерго объяснило это следующими факторами. В июне для безопасного проведения работ по модернизации и реконструкции в энергосистеме осуществлялись целенаправленные отключения в некоторых регионах. Компания «Региональные электрические сети» и Минэнерго оповещали о таких работал минимум за день.
В Ташкенте за этот период было отремонтировано 542 подстанции, 592,36 км линий электропередачи, 923 трансформатора и 702,3 км воздушных линий. Кроме того, были обновлены 930,6 км низковольтных линий электропередачи и 228 трансформаторных пунктов.
На подстанциях «Сагбан», «Юнусабад», «Коканд», «Карвон», «Карасу», «Ялангач», «Тузель» и «Сергели-35» были заменены 9 трансформаторов малой мощности на трансформаторы большой мощности.
Сейчас подрядные организации строят новые подстанции на территориях Yunusobod city, Tashkent city, подстанции «Олмос», «Новый Узбекистан» для жителей и индустриального технопарка «Янгихаёт», а также новые электросети для обеспечения их электроэнергией.
Для безопасного проведения этих работ и предотвращения рисков для здоровья и жизни электромонтёров потребители на соответствующих территориях в определённое время суток временно отключаются от электроснабжения, отметили в министерстве.
В июле «чрезмерно жаркая» погода затрудняет подачу электроэнергии непрерывно и без потерь.
«Эта ситуация не уникальна для Узбекистана. Сегодня практически во всех уголках мира царят аномально жаркие температуры. В последние недели наблюдается жара, особенно в Средиземноморском регионе, на юге США и в некоторых частях Китая. 40-градусная жара вызвала лесные пожары в Греции и Алжире», — говорится в сообщении.
По данным Минэнерго, высокая температура воздуха приводит к удвоению потребления электроэнергии на охлаждение. В результате горят кабели, выходят из строя трансформаторы. Ликвидация последствий аварий влечёт за собой большие потери денег и много времени.
Во избежание аварий «наиболее оптимальной мерой» является принудительное отключение от сети нескольких фидеров и временное отключение части домохозяйств, бюджетных организаций и хозяйствующих субъектов.
«Это помогает предотвратить неожиданные аварийные ситуации и сэкономить деньги и время. Проще говоря, отключение определённой территории от сети на 2−3 часа для охлаждения раскалённого снаружи на солнце и изнутри от перегрузки кабеля — лучшее решение, чем сгорание кабеля и трансформатора и отсутствие электричества у потребителей на 10−12 часов», — указали в Минэнерго.
Министерство признаёт, что «потребитель всегда прав», «а наша обязанность — обеспечить вас непрерывным и стабильным электричеством». Для этого, отмечает ведомство, ведётся большая работа. За последнее время среднесуточное производство электроэнергии выросло на 7,8%, среднемесячное — на 6,2%, а годовой показатель — на 1,8%.
Кроме того, введён ряд новых производственных мощностей — две линии электропередачи напряжением 500 кВ тепловой станции мощностью 1500 МВт в городе Ширин Сырдарьинской области, микроэлектростанции «Испайсай» мощностью 200 кВт в Бостанлыкском районе Ташкентской области, новая подстанция «Олмос» в Яшнабадском районе Ташкента, обеспечивающая электроэнергией более 30 тысяч домохозяйств, говорится в сообщении.
При этом потребление электроэнергии остаётся на высоком уровне. Например, в эти дни среднее потребление равно 11,2 тысячи МВт в сутки. «В определённое время суток, в основном в жаркую погоду, потребление электроэнергии равно объёму произведённой электроэнергии, а иногда спрос даже превышает выработку», — отметили в Минэнерго.
В июле был зафиксирован рекорд суточного потребления электричества: 12 июля общее потребление по Узбекистану составило 247,5 млн кВт·ч, а 26 июля — уже 250,7 млн кВт·ч.
«В такой ситуации наиболее оптимальный путь — строго придерживаться энергосбережения, охлаждать только одну комнату, а не все помещения в квартирах, отключать неиспользуемое электрооборудование от сети, когда нет необходимости, выключать лампочки в дневное время», — говорится в сообщении.
Министерство энергетики попросило население «правильно понять и поддержать» обязательные меры, реализуемые Минэнерго и его структурными организациями в сегодняшних аномально жарких условиях.
«Газета.uz» писала, что в Узбекистане добыча газа (более 85% производимой электроэнергии приходится на тепловые электростанции, которые работают на газе) за первое полугодие упала на 9,6%, или на 2,51 млрд кубометров по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Выработка электроэнергии с начала года увеличилась, но в июне было зафиксировано снижение.