Европа ва Марказий Осиёдаги болаларнинг қарийб ярми (92 млн) ҳаддан ташқари иссиқлик таъсирига дучор бўлади, бу эса дунё бўйича ўртача кўрсаткичдан икки баравар кўпдир. Бу ҳақда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Болалар жамғармаси (ЮНИСEФ) ҳисоботида айтилади.
«Европа ва Марказий Осиё минтақаси мамлакатлари иқлим инқирози жазирамасини бошдан кечирмоқда, бунда болалар саломатлиги ва фаровонлиги энг кўп азият чекмоқда», — дея маълум қилди ЮНИСEФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Режина Де Доминицис.
Ҳисоботда қайд этилишича, болалар иссиқлик тўлқинлари таъсирига айниқса заиф қатлам, чунки уларнинг тана ҳарорати катталарникидан анча тез кўтарилади. Чақалоқлар ва ёш болалар энг кўп хавф остида. Иссиқлик болаларда жиддий касалликлар хавфини оширади, шунингдек, машғулотлар пайтида уларнинг диққатни жамлашларига таъсир қилади.
ЮНИСЕФ прогнозларига кўра, 2050 йилга бориб ҳарорат 1,7 даражага кўтарилишининг энг консерватив сценарийсига кўра, Европа ва Марказий Осиёдаги барча болалар экстремал иссиқлик таъсирига тушади.
Мутахассисларнинг фикрича, келгуси йилларда минтақада жазирама тўлқинлар тез-тез содир бўлади. Масалан, Марказий Осиёда 60 йил ичида иссиқлик тўлқинларининг частотаси 30 фоизга ошган.
ЮНИСEФ Европа ва Марказий Осиё ҳукуматларини зудлик билан чора кўришга ва 2025 йилгача иқлим ўзгаришига мослашиш учун ажратиладиган маблағни икки баробарга оширишга чақирди.
«Келажакда сурункали иссиқлик таъсиридан қочиш, уни бошқариш ва чидамлиликни ошириш қобилияти ҳозир қабул қилинган қарорларга боғлиқ бўлади… Аҳоли зич жойлашган шаҳарларда яшовчилар иссиқлик тўлқинларга айниқса заиф бўлиши мумкин. Дарахтлари сийрак, кўчалари кенг ва қурилишлари зич шаҳарлар айниқса кўпроқ қизийди», — дейилади ҳисоботда.

Около половины детей в Европе и Центральной Азии (92 млн человек) подвергаются воздействию экстремальной жары, что вдвое превышает среднемировой показатель. Об этом говорится в докладе Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ).
«Страны региона Европы и Центральной Азии ощущают жар климатического кризиса, при этом сильнее всего страдают здоровье и благополучие детей», — заявила региональный директор ЮНИСЕФ по странам Европы и Центральной Азии Реджина Де Доминицис.
В докладе отмечается, что дети особенно уязвимы к последствиям аномальной жары, так как температура их тела повышается значительно быстрее, чем у взрослых. Наибольшей угрозе подвержены младенцы и дети младшего возраста. Жара повышает риск серьёзных заболеваний у детей, а также влияет на их концентрацию во время обучения.
По прогнозам ЮНИСЕФ, при самом консервативном сценарии повышения температуры на 1,7 градуса Цельсия к 2050 году все дети в Европе и Центральной Азии будут подвержены воздействию экстремальной жары.
Как считают эксперты, в ближайшие годы волны жары будут возникать в регионе все чаще. В Центральной Азии, к примеру, частота возникновения волн жары за 60 лет возросла на 30%.
ЮНИСЕФ призвал правительства стран Европы и Центральной Азии принять срочные меры и удвоить объем финансирования мер по адаптации к изменению климата к 2025 году.
«Способность избежать хронического теплового воздействия в будущем, справляться с ним и повышать устойчивость к нему будет зависеть от решений, принятых сейчас… Жители густонаселённых городских районов могут быть особенно уязвимы к волнам жары. Районы с менее густым древесным пологом, более широкими улицами и более плотной застройкой могут способствовать значительному повышению нагрева города», — подчёркивается в докладе.