«Марказий Осиё — Кўрфаз араб мамлакатлари ҳамкорлик кенгаши» форматидаги иккинчи саммит Самарқандда бўлиб ўтади. Бу қарор Жиддада (Саудия Арабистони) 19 июль куни бўлиб ўтган биринчи саммит иштирокчилари томонидан маъқулланди.
Учрашувда Саудия Арабистони валиаҳди (ҳам Вазирлар Маҳкамаси раиси), Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон президентлари, Қатар амири, БАА бош вазири, Кувайт амири ўринбосари, Ўмон султонлиги бош вазири ўринбосари ва Баҳрайн подшоҳининг махсус вакили қатнашди.
Саммитда сиёсий мулоқотни ривожлантириш, савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни кенгайтириш, маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш, минтақавий ва халқаро сиёсат масалалари муҳокама қилинди.
саудия арабистони, шавкат мирзиёев
Шавкат Мирзиёев нутқи
Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабарига кўра, Шавкат Мирзиёев ўз нутқида Марказий Осиё ва Кўрфаз минтақаси халқлари ўртасидаги муносабатлар тарихи узоқ экани, яқин савдо алоқалари, қадрият ва анъаналар, ислом дини уларнинг асосини ташкил этишини таъкидлади.
Президент дунёдаги бугунги вазиятни таърифлар экан, «бугунги хавф-хатарларга қарамай, иккала минтақа ҳам тинчлик, барқарорлик ва тараққиёт макони бўлиб келаётганини» таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев кейинги йилларда Ўзбекистон билан Кўрфаз мамлакатлари ўртасидаги муносабатлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилганини таъкидлаб, икки минтақа ўртасидаги ҳамкорликни қатор устувор йўналишларда кенгайтиришни таклиф қилди.
Ўзбекистон президенти сиёсий соҳада турли форматдаги кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлигини таъкидлади. Дўстлик, минтақалараро боғлиқлик ва ҳамкорлик битимини ишлаб чиқиш масаласини ўрганишни таклиф қилди.
Шавкат Мирзиёев юқори технологиялар ва инвестициялар соҳасидаги ҳамкорлик соҳасида инновациялар, сунъий интеллект, «яшил» иқтисодиёт, рақамлаштириш, «ақлли» қишлоқ хўжалиги, нано- ва биотехнологиялар соҳаларида ҳамкорлик қилиш учун платформалар ва ишчи механизмларини яратиш зарурлигини таъкидлади. У бизнес вакиллари иштирокида Қўшма инвесторлар кенгашини тузиш ва унинг илк йиғилишини Самарқандда ўтказиш ташаббусини илгари сурди. Президент «яшил» энергия лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш бўйича алоҳида «йўл харитаси»ни ҳам қабул қилишни таклиф этди.
Учинчи йўналиш — савдо ва транспорт боғлиқлигини кучайтириш. Шавкат Мирзиёев Кўрфаз мамлакатлари билан эркин савдо режимини жорий этиш, техник регламентларни уйғунлаштириш ва электрон тижоратни ривожлантириш долзарблигини таъкидлади. Шу муносабат билан у кўп томонлама Савдо битимини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш масаласини ишлаб чиқишни таклиф қилди.
Транспорт ва транзит соҳасида Ўрта транспорт коридорида энг мақбул тарифларни қўллаш, Афғонистон орқали мавжуд мультимодал йўлаклардан кенг фойдаланиш, тўғридан-тўғри авиақатновларни мақсадли субсидиялаш ёрдамида кўпайтириш таклифи билдирилди. Шунингдек, у ҳамкорларни Кўрфаз давлатларини энг яқин ва қулай йўл орқали минтақа билан боғлайдиган Трансафғон темирйўлини қуриш стратегик лойиҳасида фаол иштирок этишга чақирди.
Шавкат Мирзиёев экология ва иқлим ўзгариши соҳасида Ўзбекистонда очилаётган Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университетида халқаро қўшма илмий-тадқиқот дастурини ишлаб чиқиш муҳимлигини таъкидлади.
Президент туризм соҳасида «Кўрфаз — Марказий Осиё» ягона визасиз сайёҳлик маконини, замонавий кластерлар ва қўшма сайёҳлик маҳсулотларини ташкил этиш, шунингдек, 2024 йилда Ислом дунёси туризм пойтахти деб эълон қилинган Хива шаҳрида минтақалар етакчи сайёҳлик операторлари форумини ўтказиш таклиф қилинди.
Шавкат Мирзиёев Ислом ҳамкорлик ташкилоти доирасида дунёда кузатилаётган исломофобия ҳолатларига қарши биргаликда курашиш масаласига алоҳида тўхталиб ўтди.
Шунингдек, терроризм, экстремизм, радикализм ва гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши курашиш, ёшларни интернет ва бошқа каналлар орқали ушбу таҳдидларнинг тарқалишидан ҳимоя қилиш борасида ҳамкорликни кучайтириш зарурлигини таъкидлади.
Ўзбекистон президенти Афғонистонда тинчлик ўрнатиш масаласига ҳам тўхталди: «Бизнинг минтақаларимиз ташаббускор бўлиб, катта-катта минбарлардан Афғонистон муаммоларига бутун дунё эътиборини жалб этишимиз, афғон халқининг ҳаётини енгил қилишга муносиб ҳисса қўшишимиз керак».
Саммит доирасида Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистони валиаҳд шаҳзодаси ҳамда бош вазири Шайх Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд билан учрашди. Учрашув якунида Ўзбекистон президенти Маккага ташриф буюриб, умра маросимини амалга оширди.

Второй Саммит в формате «Центральная Азия — Совет сотрудничества арабских государств Залива» состоится в Самарканде. Такое решение одобрили участники первого саммита в Джидде (Саудовская Аравия) 19 июля.
В мероприятии участвовали наследный принц, председатель Кабинета министров Саудовской Аравии, президенты Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, эмир Катара, премьер-министр ОАЭ, заместитель эмира, наследный принц Кувейта, заместитель премьера Омана и специальный представитель короля Бахрейна.
На саммите были рассмотрены вопросы развития политического диалога, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, укрепления культурно-гуманитарных связей, а также региональной и международной политики.
саудовская аравия, шавкат мирзиёев
Выступление Шавката Мирзиёева
Как сообщает пресс-служба президента Узбекистана, в своём выступлении Шавкат Мирзиёев отметил глубокую историческую взаимосвязанность народов Центральной Азии и региона Залива, в основе которой тесные торговые отношения, общие ценности и традиции, а также религия.
Характеризуя сложившуюся в мире ситуацию, президент отметил, что, «несмотря на современные риски и вызовы, оба региона продолжают оставаться пространством мира, стабильности и прогресса».
Отметив, что в последние годы отношения Узбекистана со странами Залива поднялись на качественно новый уровень, Шавкат Мирзиёев предложил расширить взаимодействие между двумя регионами в ряде приоритетных направлений.
В политической сфере президент Узбекистана отметил важность развития широкомасштабного сотрудничества в различных форматах. Он предложил изучить вопрос разработки многостороннего Соглашения о дружбе, региональной взаимосвязанности и сотрудничестве.
В сфере сотрудничества в области высоких технологий и инвестиций Шавкат Мирзиёев выступил за создание платформ и рабочих механизмов сотрудничества в области инноваций, искусственного интеллекта, «зелёной» экономики, цифровизации, «умного» сельского хозяйства, нано- и биотехнологий. Он выдвинул инициативу о создании Совместного совета инвесторов с участием представителей бизнеса и проведения его первого заседания в Самарканде. Президент также предложил принять отдельную «дорожную карту» для совместной реализации проектов в области «зелёной» энергетики.
Третье направление — усиление торговой и транспортной взаимосвязанности. Шавкат Мирзиёев подчеркнул актуальность создания зоны свободной торговли со странами Залива, гармонизации технических регламентов и развития электронной торговли. В связи с этим он предложил проработать вопрос подписания многостороннего Торгового соглашения.
Президент выступил за применение благоприятных тарифов при использовании Срединного транспортного коридора, широкое задействование существующих мультимодальных маршрутов, увеличение прямого авиасообщения с использованием мер субсидирования. Он также призвал партнёров принять активное участие в проекте строительства Трансафганской железной дороги, которая соединит государства Залива с Центральной Азией по кратчайшему маршруту.
В сфере экологии и изменение климата Шавкат Мирзиёев отметил важность разработки международной Программы совместных исследований на базе Университета по изучению окружающей среды и изменения климата Центральной Азии, который открывается в Узбекистане.
В сфере туризма президент предложил создать единое безвизовое туристическое пространство «Залив — Центральная Азия», современные кластеры и совместные турпродукты, а также провести форум ведущих туроператоров двух регионов в городе Хиве, который объявлен Туристической столицей исламского мира в 2024 году.
Отдельно Шавкат Мирзиёев затронул вопрос совместной борьбы в рамках Организации исламского сотрудничества со случаями исламофобии, наблюдаемыми в мире.
Он также указал на необходимость укрепления сотрудничества в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом и наркотрафиком, а также по защите молодёжи от распространения этих угроз через интернет и другие каналы.
Президент Узбекистана затронул вопросы мира в Афганистане: «Наши регионы должны проявлять активность и с высоких трибун привлекать внимание всего мирового сообщества к проблемам Афганистана с тем, чтобы облегчить жизнь афганского народа».
На полях саммита Шавкат Мирзиёев провёл встречу с наследным принцем, премьер-министром Саудовской Аравии Мухаммадом бин Салманом Аль Саудом. По итогам встречи президент Узбекистана посетил Мекку и совершил обряд умры.