Қозоғистонлик ҳарбий мутахассислар Хоразм вилоятидаги «Янгиариқ» умумқўшин полигони базасида жойлашган ўқув марказида тажриба алмашди, деб хабар бермоқда Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати.
Бир неча кун давом этган ўқув курси дастурига мувофиқ, икки давлат ҳарбий хизматчилари саҳрода чўл шароитида олов ва сув топиш, ов қилишга мўлжалланган қўл остидаги предметлардан ясалган қуроллар ва қопқонларни тайёрлаш, чўл шароитида бўлинмаларнинг ниқобланиши ҳамда шахсий таркиб жойлашиши учун шароитларни яратиш, шартли ярадорларга тиббий ёрдам кўрсатиш ва қўлбола тиббиёт буюмларини ясаш бўйича амалий машқларни бажарди.
Курс якунида бўлинмалар бир неча километрли разведка-қидирув ҳаракатларини амалга ошириб, йўналишда мавжуд сувли тўсиқлардан ўтишни амалда қўллади. Яқин жангда бир-бирини ҳимоя қилган ҳолда жанговар қуролларни қўллаш, ярадорларни жанг майдонидан олиб чиқиш ва уларга тиббий ёрдам кўрсатишни машқ қилди.

Военнослужащие специальных подразделений Министерств обороны Узбекистана и Казахстана прошли тренинги на полигоне «Янгиарык» в Хорезмской области, сообщила пресс-служба Минобороны Узбекистана.
«Согласно программе учебного курса, который длился несколько дней, военнослужащие двух стран научились разжигать огонь и находить воду в пустыне, готовить оружие и ловушки для охоты из подручных средств, создавать условия для маскировки частей и размещении личного состава в пустыне. Кроме того, были проведены занятия по изготовлению самодельных медицинских принадлежностей и оказанию медицинской помощи раненым», — говорится в сообщении.
По окончании курса подразделения провели несколько километров разведывательно-поисковых работ и отработали преодоление водных преград. Было отработано также применение боевого оружия, защита друг друга в ближнем бою, вывод раненых с поля боя и оказание им медицинской помощи.