Ўзгидромет хизмати агентлиги 3−7 июль кунлари кузатиладиган об-ҳаво ҳақида маълумот берди.
Ўзбекистон бўйича июль ойининг биринчи кунлари ўртача иссиқ бўлди. Ҳудуднинг катта қисмида ҳаво ҳарорати кундуз кунлари +37…+39 даражага етди, жанубда ва чўл ҳудудларда баъзи жойларда +40…+43 даражагача бўлди.
Якшанба куни республиканинг шимолий ҳудудларига Қозоғистон ҳудудларидан нисбатан салқин ҳаво массаси кириб келди. Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво ҳарорати +31…+32 даражагача пасайди.
Душанба куни салқин ҳаво республиканинг барча ҳудудларига тарқала бошлади. Кундузи ҳаво ҳарорати +33…+36 даражагача, жанубда 40 даражагача пасаяди. Меъёрий қийматларга яқин бўлган бундай ҳарорат фони иш ҳафтасининг охиригача сақланиб туради.
3−7 июль кунлари айрим тоғолди ва тоғли ҳудудларда, шунингдек, 4 июлда кечга томон Фарғона водийси вилоятлари бўйича баъзи жойларда момақалдироқ билан қисқа муддатли ёмғир ёғиши мумкин.
Республика бўйича баъзи жойларда шамол тезлиги 13−18 м/с гача кучайиши кутилмоқда, 3−4 июль кунлари энг чекка жанубда 20−22 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзон билан кузатилиши мумкин.
Пойтахтда ҳаво бироз булутли бўлади, вақти-вақти билан ўзгариб туради, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқий йўналишдаги шамол 3−8 м/с тезликда эсади, вақти-вақти билан 10−12 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат асосан +34…+36 даража бўлади.

В воскресенье на северные районы страны осуществилось вторжение относительно прохладной воздушной массы с районов Казахстана, сообщил Узгидромет. По Каракалпакстану и Хорезмской области температура воздуха понизилась до +31…+32 градусов.
В понедельник прохладный воздух уже начал распространяться на всю территорию республики. Дневная температура воздуха понизится до +33…+36 градусов, по югу — до +40. Такой температурный фон, близкий к нормальным значениям, сохранится до конца рабочей недели.
3−7 июля в отдельных предгорных и горных районах, а также к вечеру 4 июля местами по областям Ферганской долины возможен кратковременный дождь с грозой.
Местами по Узбекистану ожидается усиление ветра до 13−18 м/с, 3−4 июля по крайнему югу возможны порывы до 20−22 м/с, в отдельных районах — с пыльным позёмком.
В Ташкенте небольшая, временами переменная облачность, без осадков. Ветер восточного направления 3−8 м/с, временами возможно усиление до 10−12 м/с. Температура воздуха будет в пределах +34…+36 градусов.