Ижтимоий тармоқларда Ўзбекистон президентининг иқтисодиёт соҳаларини ривожлантириш, инвестиция ва ташқи савдо сиёсатини амалга ошириш масалалари бўйича маслаҳатчиси ўринбосари Шуҳрат Ғаниев раислигида 30 июнь куни бўлиб ўтган селектор йиғилишидан видео тарқалди.
Кадрларда маслаҳатчи ўринбосарининг туман ҳокимлари ва бошқа мутасаддиларни танқид қилгани, айримларини жавобгарликка тортиш бўйича прокуратурага топшириқ бергани акс этган.
«Ҳозир Қамаши тумани ҳокими [Ботир Тоғаев], Ғузор тумани ҳокими [Бекзод Суюнов]ни чақириб, идорангизга боринг. Кўкдала тумани ҳокими [Хуррам Жўраев]ни ҳам чақириб, оғайни, сув бўйича жавобгар қиласиз. Учта туман „водхози“ раҳбарини ҳам жиноий жавобгарликка тортасиз. [Сув хўжалиги вазири Шавкат] Ҳамроев учаласиниям ҳозир ишдан олиб ташлайди. Ҳокимини ҳам жиноий жавобгарликка тортасиз. Ҳозир уч нафар ҳоким ўринбосарини ҳам ишдан оламиз», — деди у.
Сўнг Нишон тумани ҳокими Мухтор Хайитмуродовга юзланиб, уни буғдойдан бўшаган ерларга қайта экиш бўйича рақамларни қўшиб ёзишда айблади.
«Катта холангнинг чорвоғими бу, Мухтор? Бу нима қилганинг? 6200 гектар босворибсан. Гапир, Мухтор. Ҳозир бориб ўлчайми?» — деб сўради Шуҳрат Ғаниев.
Бунга жавобан ҳоким топшириқ қайта кўриб чиқилаётганини айтди. «Нима қиласан бунақа ёлғон маълумотни бериб? Кимни алдаяпсан?» — деди маслаҳатчи ўринбосари.
«Қарши тумани 5830 гектар экиб ташлабди, 3315 та хонадонга 1100 гектар хонадонга эктириб ташлабди», — деди Шуҳрат Ғаниев. Туман ҳокими Беҳзоджон Юсупов эса бу рақамларни яна бир бор ўрганишини билдирди.
«Сен жипириқ, рақамларни кўрмайсанми? Демак, такрорий экин бўйича ишламаяпсан экан-да, жипириқ? (Прокуратурага мурожаат қилиб — таҳр.) Ҳозир Косон, Қарши, Нишон, Миришкор туманлари ҳокимларини чақирасиз, хўпми?» — деди у.
Президент маслаҳатчиси ўринбосари Касби тумани ҳокими Тўхтамурод Мейлиев томонидан тақдим этилган 2700 оилага мўлжалланган 900 гектар (жами 4900 гектар) ерга экин экиш бўйича маълумот прокуратура томонидан текширилиши кераклигини айтди.
Ҳозир борсак, бирга юриб, 4900 гектарнинг ҳеч бўлмаса 4000 гектарини кўрсатиб бероласанми? — сўради у. Туман ҳокими «ҳаммма эътирозлар ўринли», деди.
«Йўқ, эътироз эмас, виждонсиз… Номард, шунчалик ҳам алдайсанми?» — деди Шуҳрат Ғаниев.
Шундан сўнг Ғаниев Навоий вилояти Хатирчи тумани раҳбариятини танқид қилди, унинг сўзларига кўра, «ҳали 5 минг гектар ғалла ўриб бўлингани йўқ».
«Жинни бу. Жинни бўлсанг, сал бир қонунийроқ, фаҳм-фаросати ишлайдиган жинни бўл, Хатирчида ўтирган раҳбарлар. Шунақаям жинни бўласанми? Жиннининг жинниси экансан-ку», — деди у.
Президент маслаҳатчиси ўринбосари Самарқанд вилоятининг Пастдарғом туманида 9 минг 700 гектарда такрорий экин экиб бўлингани бўйича савол берди. Вилоят ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Шунқор Худойбердиев бу борада ноаниқликлар борлигини тасдиқлади.
Шундан сўнг Шуҳрат Ғаниев Пастдарғом тумани ҳокими Ваҳобжон Муротқобиловга юзланиб, «эс-ҳушинг жойидами?» деб сўради. Туман ҳокими 9642 гектар ерга экин экилганини таъкидлади. Маслаҳатчи ўринбосари унинг ёлғон гапираётганини айтиб, вилоят ҳокими ўринбосари Шунқор Худойбердиевдан «унинг миясини жойига тушириб қўйишини» сўради.
Шуҳрат Ғаниев шу йилнинг январь ойида президент маслаҳатчиси ўринбосари этиб тайинланганди. Бунгача у 2020−2022 йилларда бош вазирнинг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари, аввалроқ Фарғона вилояти ҳокими лавозимларида ишлаган.

В социальных сетях появилось видео с селекторного совещания, которое прошло 30 июня под председательством заместителя советника президента Узбекистана по вопросам развития отраслей экономики, реализации инвестиционной и внешнеторговой политики Шухрата Ганиева.
На записи показаны отрывки выступления замсоветника, который критикует хокимов и других должностных лиц районов и поручает прокуратуре привлечь к ответственности некоторых из них.
«Сейчас позовите хокима Камашинского района [Ботира Тогаева], хокима Гузарского района [Бекзода Суюнова] и идите в своё учреждение. Также позовите хокима Кукдалинского района [Хуррама Джураева], дружище, и привлеките к ответственности по вопросам воды. Сейчас вы также привлеките к уголовной ответственности трёх руководителей водхоза. [Министр водного хозяйства Шавкат] Хамраев сейчас уволит этих троих. И хокима тоже привлечёте к ответственности. Мы сейчас также уволим трёх заместителей хокима», — заявил он.
Дальше он обращается к хокиму Нишанского района Мухтору Хайитмурадову и обвиняет его в приписке данных по повторному посеву земель после сбора урожая пшеницы.
«Мухтор, это скот твоей старшей тётушки? Что ты наделал, Мухтор? Ты написал про 6200 гектаров. Говори, Мухтор. Мне сейчас пойти и измерить?» — спрашивает Шухрат Ганиев.
В ответ хоким заявил, что пересмотрит поручение и будет усиленно засеивать земельные площади. «Почему ты предоставляешь ложные данные? Ты кого обманываешь?» — сказал замсоветника.
Шухрат Ганиев отметил, что в Каршинском районе засеяно 5830 га земель, через 3315 домохозяйств засеяно 1100 га. Хоким района Бехзоджон Юсупов заявил, что ещё раз изучит цифры.
«Ты, негодяй, не видишь цифры? Ты, значит, не работаешь по повторному посеву, негодяй? (Обращаясь к прокуратуре — ред.) Вы, сейчас позовёте хокима Касанского, хокима Каршинского, хокима Нишанского, Хокима Миришкорского районов, хорошо?» — заявил он.
Замсоветника президента сказал, чтобы информацию о посеве 900 га земель для 2700 семей (всего 4900 га), предоставленную хокимом Касбинского района Тухтамуродом Мейлиевым, проверил человек из прокуратуры.
«Если мы сейчас пойдём, пройдёмся вместе, ты сможешь показать мне хотя бы 4000 га из 4900 га?» — спросил он. Хоким района заявил, что «все возражения уместны».
«Не, не возражения, эй, бессовестный. Подлец, разве можно до такой степени врать?» — сказал Шухрат Ганиев.
Затем Шухрат Ганиев обвинил руководство Хатырчинского района Навоийской области, где, по его словам, «ещё не собрана пшеница на 5000 га земель».
«Он сумасшедший. Если ты сумасшедший, будь немного законным и смышлёным сумасшедшим, вы, сидящие в Хатырчинском районе руководители. Разве можно быть таким сумасшедшим?» — сказал он.
Замсоветника президента подверг сомнению, что в Пастдаргомском районе Самаркандской области повторно засеяно 9700 га земель. Заместитель хокима области по вопросам сельского и водного хозяйства Шункор Худойбердиев подтвердил, что есть неточности.
Потом Шухрат Ганиев обратился к хокиму Пастдаргомского района Вахобжону Муроткобилову и спросил, «не забылся ли он». Глава районной администрации отметил, что действительно засеял 9642 га земель. Замсоветника сказал, что тот лжёт, и попросил замхокима области Шункора Худойбердиева «вправить ему мозги».
Шухрат Ганиев был назначен заместителем советника президента в январе этого года. До этого в 2020—2022 годах работал в правительстве заместителем премьер-министра по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер, а ранее — хокимом Ферганской области.