25−26 июнь кунлари Жиззах шаҳрида 57 нафар фуқаро овқатдан заҳарланиб, вилоят юқумли касалликлар шифохонасига мурожаат қилди. Вилоят прокуратураси хабарига кўра, улар ич кетиш ва тана ҳарорати кўтарилишидан шикоят қилган ва тиббий муолажа учун шифохонага ётқизилган.
«Беморларнинг 11 нафарига тиббий ёрдам кўрсатилиб, уйига жавоб берилган, 46 нафари қониқарли аҳволда», — дейилади хабарда.
Шаҳар прокуратураси томонидан ўтказилаётган терговга қадар текширув давомида беморлар Жиззах шаҳридаги ошхоналарнинг бирида овқатлангани аниқланди. Ҳодиса жойидан олинган озиқ-овқат маҳсулотларининг намуналари бўйича ва барча беморларга нисбатан тегишли экспертизалар тайинланиб, соҳа мутахассислари жалб этилди.

В Джизакскую областную инфекционную больницу 25−26 июня были госпитализированы 57 человек с подозрением на пищевое отравление, сообщила пресс-служба областной прокуратуры.
В ходе проверки выяснилось, что они питались в одной из столовых в Джизаке и обратились за помощью в медучреждение с жалобой на ухудшение самочувствия и повышенную температуру. Всем поставлен диагноз «Острая диарея».
После лечения 11 человек выписали, ещё 46 остаются под наблюдением врачей, их состояние оценивается как удовлетворительное.
Сотрудники прокуратуры Джизака осмотрели место общепита, взяли соответствующие пробы продуктов питания и назначили медицинское освидетельствование всех заболевших.