Мўғулистоннинг Улан-Батор шаҳрида ўтказилаётган дзюдо бўйича «Катта дубулға» туркумига кирувчи турнирнинг биринчи кунида Ўзбекистон терма жамоасининг чўчқачилик жамғармаси бронза медали билан тўлдирилди, деб хабар қилди Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати.
52 килограмм вазн тоифасида иштирок этган Диёра Келдиёрова учинчи ўринни эгаллади. Бронза медали учун кечган жангда ўзбекистонлик спортчи қиз Бирлашган Араб Амирликлари вакили Хорлодои Биршелтни мағлуб этди.
Бу натижа туфайли Келдиёроважаҳон ва Париж-2024 Олимпидаси рейтинги учун ўз ҳисобига 500 очко ёзиб қўймоқда.
Эслатиб ўтамиз, Диёра Келдиёрова жорий йилнинг март ойида Тбилисида дзюдочи Доҳада бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида «олтин», май ойида эса «кумуш»ни қўлга киритиб, мамлакат тарихида бундай совринни қўлга киритган биринчи ўзбекистонлик дзюдочига айланган эди.

В первый день турнира Большого шлема по дзюдо в монгольском Улан-Баторе копилка сборной Узбекистана пополнилась бронзовой медалью, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
Диёра Келдиёрова, выступающая в весовой категории до 52 кг, заняла третье место. В борьбе за бронзовую медаль узбекистанка одолела Хорлодои Биршельт из ОАЭ.
Благодаря этому результату Келдиёрова записывает на свой счёт 500 очков для мирового рейтинга и на пути к Олимпиаде-2024 в Париже.
Напомним, в марте этого года в Тбилиси дзюдоистка завоевала «золото», а в мае — «серебро» на чемпионате мира в Дохе, став первой в истории страны дзюдоисткой из Узбекистана, завоевавшей такую награду.