Қозоғистоннинг Абай вилоятидаги ўрмон ёнғини локализация қилинди, деб хабар бермоқда Tengrinews мамлакат Фавқулодда вазиятлар вазирлигига таяниб.
Ёнғин бошланганидан деярли бир ҳафта ўтиб, 14 июнь куни кечқурун қуршаб олинган.
Бу Қозоғистон тарихидаги энг йирик ёнғинлардан бирига айланди — унинг майдони, расмий маълумотларга кўра, 60 минг гектарни ташкил этди. Уни ўчиришга 1500 га яқин одам жалб қилинган. Бир қанча аҳоли пунктларидан одамлар эвакуация қилинди. Ёнғиннинг тез тарқалишига сабаблардан бири сифатида вазиятни нотўғри баҳолаш ва расмийларнинг суст муносабатда бўлиши кўрсатилди.
Ёнғин оқибатида 15 киши ҳалок бўлган, улардан 14 нафари ўрмон хўжалиги ходимларидир. Мамлакатда 12 июнда миллий мотам эълон қилинган.
Воқеалар фонида Қозоғистон фавқулодда вазиятлар вазири лавозимини тарк этди. Бош прокуратура 2 та жиноий иш қўзғатиб, эътиборсизликка йўл қўйган мансабдор шахсларни жавобгарликка тортишга ваъда берди.

Лесной пожар в природном резервате «Семей орманы» в Абайской области Казахстана локализован, сообщает Tengrinews со ссылкой на МЧС страны.
Огонь удалось локализовать к вечеру 14 июня, спустя почти неделю после его начала. До полной ликвидации будет проводиться постоянная проливка локализованных очагов, а также захлёстывание и засыпка кромки пожара грунтом, уточнили в МЧС.
Пожар в «Семей орманы» стал одним из крупнейших в истории Казахстана — его площадь, по официальным данным, составила 60 тысяч га. К его тушению привлекли около 1500 человек. Было эвакуировано население из нескольких населённых пунктов. Одной из причин быстрого распространения огня стала неправильная оценка ситуации и медленная реакция властей.
В результате пожара погибли 15 человек, из них 14 были работниками лесного хозяйства. В стране объявили общенациональный траур.
На фоне событий свой пост потерял министр по чрезвычайным ситуациям Казахстана. Генеральная прокуратура возбудила два уголовных дела и пообещала привлечь к ответственности чиновников, проявивших халатность.