АҚШнинг собиқ вице-президенти Майк Пенс Федерал сайлов комиссиясига 2024 йилда президентликка номзод бўлиш учун ариза топширди, деб хабар бермоқда Euronews. У ўз қарорини 7 июнь куни эълон қилиши кутилмоқда.
Республикачилар партияси аъзоси сифатида 63 ёшли Пенс Республикачилар партиясидан президентликка номзодлик учун собиқ президент Дональд Трамп билан рақобатлашади.
25 май куни Трампнинг асосий рақибларидан бири саналган Флорида штати республикачи губернатори Рон Десантис ҳам президентлик пойгасида иштирок этишини маълум қилганди.
Демократик партиядан АҚШнинг амалдаги президенти Жо Байден, шунингдек, АҚШнинг 35-президенти Жон Кеннедининг жияни, адвокат Роберт Кеннеди ва Жанубий Каролина собиқ губернатори Никки Хейли ҳам ўз номзодини илгари сурган.
Майк Пенс 2017 йилдан 2021 йилгача президент Дональд Трамп даврида АҚШ вице-президенти лавозимида ишлаган.
Пенс 2013—2017 йилларда Индиана губернатори лавозимида фаолият олиб борган ва 2001−2013 йилларда АҚШ Конгресси Вакиллар палатаси аъзоси бўлган.

Бывший вице-президент США Майк Пенс подал в Федеральную избирательную комиссию заявку на участие в выборах президента 2024 года, сообщает Euronews. Ожидается, что он объявит о своём решении 7 июня.
Как член Республиканской партии, 63-летний Пенс будет соперничать с бывшим президентом Дональдом Трампом за выдвижение кандидатом в президенты США от республиканцев.
25 мая о своём участии в президентской гонке объявил также губернатор Флориды республиканец Рон Десантис, которого считают одним из главных соперников Трампа.
От Демократической партии свои кандидатуры на участие в президентских праймериз пока выдвинули нынешний президент США Джо Байден, а также племянник 35-го президента США Джона Кеннеди Роберт Кеннеди-младший
Майк Пенс занимал пост вице-президента США с 2017 по 2021 год при президенте Дональде Трампе. C 2013 по 2017 год Пенс был губернатором Индианы, а с 2001 по 2013 год был членом палаты представителей США.