Ўзбекистон фуқароси 23 ёшли Ш. Тожибоев Украинадаги жанговар ҳаракатларда қатнашаётган вақтида ҳалок бўлди, дея хабар қилди Давлат хавфсизлик хизмати.
Йигит оиласини боқиш мақсадида Россияга ишлаш учун кетган. «Ногирон бўлишига қарамасдан, салат цехида ишлади, ёлланма ишчи бўлиб ишлади, қурилишда ишлади», — деди унинг онаси ДХХ эълон қилган видеолавҳада.
Сўнгра йигит Россияда мустақил равишда кафе очиш, ўзига машина олишга муваффақ бўлади.
ДХХ тарқатган видеода йигитнинг онаси Россия-Украина чегарасига одам олиб кетаётганда қўлга тушириб, машинасидан героин чиққанини таъкидлайди.
«Менинг ўғлим тўғрисўз, ҳалол бола, унақа ишлар қилишига ишонмайман», — деди у.
Ш. Тожибоев Россияда қамоқ жазосига ҳукм қилинган. Онасининг сўзларига кўра, унинг ўғли жазо муддатини ўтаётиб, қамоқдан Россия Украинада олиб бораётган уруш учун «сафарбар қилинган».
Аёл ўғли билан охирги марта 10 сентябрь куни суҳбатлашган.
«Фарзандим на қурол ушлашни билади, на армия хизматида бўлган», — дея қайд этди марҳумнинг онаси.
«„Мен ҳеч қандай хизмат қилмайман, одам ўлдирмайман, онажоним, мен бормайман, десам ҳам мажбурлашди“, — деди», — дейди она.
Аёл ўғлининг жасади (фақатгина юқори қисми) Ўзбекистонга олиб келинганини маълум қилди.
«Ҳеч кимга бу кунни раво кўрмайман. Фарзандларингизни эҳтиёт қилинглар, ишлагани кетяпти, деманглар, туҳмат қилишаркан», — дея бошқа ота-оналарга мурожаат қилди у.
2022 йилнинг октябрида Tong Jahoni ва «Русь сидящая» ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилотлари раҳбарлари Валентина Чупик ва Ольга Романова «Газета.uz»га Россияда меҳнат қилаётган ва ҳибсдаги Ўзбекистон фуқаролари Украинага урушга қандай жалб қилинаётгани ҳақида сўзлаб беришган эди. Ўша вақтдаги маълумотларга кўра, 10 нафар Ўзбекистон фуқароси «сафарбарлик» билан боғлиқ муаммоларга дуч келган.
Жорий йил май ойида эса Буюк Британия Мудофаа вазирлиги Россия ҳукуматининг Украинага қарши жанговар ҳаракатларда қатнашиш учун Марказий Осиёдан келган муҳожирларни ёллашга уринаётганини хабар қилди. Ҳарбий хизматга рози бўлганлар рус қўшинларининг йўқотиш даражаси юқори бўлган фронтга юборилиши мумкин, дейилади шарҳда.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Жиноят кодексининг 154-моддасига кўра, ёлланиш, яъни низолашаётган давлатнинг фуқароси ёки ҳарбий хизматчиси ҳисобланмаган ёхуд назорат қилиниб турган низолашаётган давлат ҳудудида доимий яшамайдиган ёки ҳеч қандай давлат томонидан қуролли кучлар таркибида расмий топшириқни бажариш ваколати берилмаган шахснинг моддий манфаатдорлик ёки бошқа бирон шахсий манфаатни кўзлаб, ўзга давлат ҳудудида ёки унинг тарафини олиб қуролли тўқнашувда ёхуд ҳарбий ҳаракатларда қатнашиш учун ёлланиши 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Жиноят кодексининг 154−1-моддасига кўра, Ўзбекистон фуқаросининг чет давлатларнинг ҳарбий хизматига, хавфсизлик, полиция, ҳарбий адлия органлари ёки шунга ўхшаш бошқа органларига хизматга кириши базавий ҳисоблаш миқдорининг 300 бараваригача миқдорда жарима ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади. Ўзбекистон фуқароси юқоридаги хорижий давлатлар органларига хизматга ёлланса, 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

Гражданин Узбекистана 23-летний Ш. Тожибоев погиб, участвуя в военных действиях в Украине, сообщила Служба государственной безопасности.
Молодой человек выехал в Россию на заработки, чтобы обеспечивать семью. «Несмотря на инвалидность, он работал в салатном цеху, наёмным работником и на стройке», — рассказала его мать в видео, которое распространила СГБ.
Затем молодой человек смог самостоятельно открыть кафе в России, он также купил себе автомобиль и подрабатывал частным извозом.
На видео, опубликованном СГБ, мать парня говорит, что его подставили, подбросив героин, когда он вёз клиента к российско-украинской границе.
«Мой сын честный, я не верю, что он способен на такое», — сказала она.
Ш. Тожибоев был приговорён к тюремному заключению в России. По словам его матери, во время отбытия наказания ее сына «мобилизовали» из места лишения свободы на войну, которую Россия ведёт в Украине.
«Хотя он никогда не проходил военную службу, не держал в руках оружие», — подчеркнул мать молодого человека.
В последний раз женщина общалась с сыном 10 сентября.
«Он позвонил и сказал: „Мама, я сказал им, что не буду служить, не буду убивать людей, не пойду туда, но меня все равно заставили“», — рассказала она.
Женщина сама привезла в Узбекистан останки сына (только верхнюю часть тела).
«Я никому не желаю такой судьбы. Берегите своих детей, не отправляйте никуда», — обратилась она к другим матерям.
В марте этого года СГБ сообщила, что житель Элликкалинского района Каракалпакстана, отбывавший тюремный срок в России, также погиб в Украине. Его отправили в Украину на строительные работы, и в место, где он находился, попал снаряд.
В октябре 2022 года «Газета.uz» поговорила с руководителями правозащитных организаций Tong Jahoni и «Русь сидящая» о том, как граждан Узбекистана, находящихся в России на заработках и в тюрьмах, вербуют для отправки на войну с Украиной. По данным на тот момент, каждый день более 10 граждан Узбекистана сталкивались с проблемой мобилизации в России.
В мае нынешнего года Министерство обороны Великобритании сообщило о попытках властей России вербовать трудовых мигрантов из Центральной Азии для участия в боевых действиях против Украины. Согласившихся служить, скорее всего, отправят на передовую, где уровень потерь российских войск чрезвычайной высок, говорилось в обзоре.
Напомним, согласно статье 154 Уголовного кодекса Узбекистана, наёмничество, то есть участие на территории или стороне иностранного государства в вооружённом конфликте или военных действиях лица, не являющегося гражданином или военнослужащим страны, находящейся в конфликте, с целью получения материального вознаграждения или иных личных выгод наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет.
По статье 154−1 Уголовного кодекса поступление гражданина Узбекистана на военную службу, на службу в органы безопасности, полиции, военной юстиции или иные подобные органы иностранных государств, наказывается штрафом до 300 базовых расчётных величин (9 млн сумов) или исправительными работами до 3 лет, а при вербовке — до 5 лет лишения свободы.