Қорақалпоғистонда сув танқислиги ва шоли етиштириш майдонларни чегаралаш режалаштирилаётгани сабабли шоли етиштириш ҳажми 2,5 баробарга қисқариши прогноз қилинмоқда. Бу Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши томонидан ишлаб чиқилган ва 31 майга қадар муҳокамага қўйилган Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳасида назарда тутилган.
Лойиҳа «сув танқислиги шароитида Қорақалпоғистон Республикасида шоли экинларини етиштиришда бошқа сув истеъмолчиларининг манфаатларини ҳимоя қилиш, сувни оқилона тақсимланишини таъминлаш, шу билан бирга, аҳолини арзон ва сифатли гуруч маҳсулотларига бўлган эҳтиёжини қондириш мақсадида» ишлаб чиқилган.
Ўтган йилнинг август-сентябрь ойларида ўтказилган назорат тадбирлари давомида 19 минг 45,6 гектар майдонда ноқонуний шоли экиш ҳолатлари аниқланган. Ушбу ер участкаларига 304 млн куб метр сув лимитдан ортиқ ва шартнома тузилмасдан етказиб берилган. Оқибатда аҳоли, фермер ва деҳқонлар манфаати катта зарар кўрган, миллиардлаб сўмлик сув солиқлари ундирилмаган.
Ҳудудда сув танқислигининг асосий сабабларидан бири қишлоқ хўжалиги соҳасида назоратнинг йўқлиги ва ҳаракатсизликдир, дейилади ҳужжат лойиҳасида.
Келгусида деҳқон ва фермерларнинг норозилигига йўл қўймаслик, шоли майдонлари ҳажми ва захирасини тўғри аниқлаш, ер ва сувдан оқилона фойдаланишни таъминлаш, суиистеъмолликка йўл қўймаслик режалаштирилган.
Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳасига кўра, шолизорларни фақат учта чекка ҳудудда — Бўзатов, Мўйноқ ва Тахтакўпирда жойлаштириш кўзда тутилган. Бу шоли етиштирилмайдиган бошқа ҳудудларда норозилик ва сувни исроф қилишнинг олдини олиш учун амалга оширилади, дейилади лойиҳада.
Ҳужжатда бошқа вилоятлар деҳқон ва фермер хўжаликлари ҳамда бошқа ташкилотлар (корхоналар, муассасалар, кластерлар, бирлашмалар ва кооперативлар)га қишлоқ хўжалиги ерларидан ушбу учта ҳудудда шоли экиш учун шартнома асосида фойдаланиш имкониятини бериш бўйича танлов комиссиясини ташкил этиш таклиф этилмоқда.
Бундан ташқари, ажратилган жойларга ноқонуний шоли экишнинг олдини олиш мақсадида ҳудудий ишчи гуруҳлари ва республика штаблари ташкил этилади.
Аҳолининг шоли маҳсулотларига бўлган эҳтиёжини инобатга олган ҳолда, шоли майдонларини 20 минг гектар билан чеклаб, ундан 60 минг тонна шоли йиғиштириб олиш кутилмоқда. Гарчи 2023 йилга мўлжалланган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари прогноз ҳажмларига кўра, Қорақалпоғистонда 147,25 минг тонна, яъни прогноз кўрсаткичидан қарийб 2,5 баробар кўп шоли етиштириш кутилган эди.
Умуман олганда, 2023 йилда Ўзбекистонда 528,2 минг тонна, жумладан, Хоразм вилоятида 144,65 минг тонна гуруч етиштириш режалаштирилган.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш мақсадида «Ўздонмаҳсулот» компанияси таркибидаги ғалла қабул қилувчи корхоналарга имтиёзли кредитлар ажратилади. Улар фермерлар билан ҳар гектардан 25 центнердан шоли етказиб бериш ва 10 фоизлик қўшимча тўлов билан маҳсулот сотиб олиш бўйича шартномалар тузиши керак бўлади.

В Каракалпакстане прогнозируется снижение производства риса в 2,5 раза из-за дефицита воды и планов по ограничению площадей для его выращивания. Это предусмотрено проектом постановления Кабинета министров Узбекистана, который разработан Советом министров Каракалпакстана и выставлен на обсуждение до 31 мая.
Проект разработан «с учётом актуальности вопроса защиты интересов других водопользователей при возделывании посевов риса в Каракалпакстане в условиях дефицита воды, обеспечения рационального распределения земли и воды, а также удовлетворения потребностей населения в дешёвой и качественной рисовой продукции».
В ходе проверок, проведённых в августе-сентябре прошлого года, были выявлена незаконные посадки риса на площади 19045,6 га. На эти земельные участки подано 304 млн кубометров воды сверх лимита и без заключения договора. В результате сильно пострадали интересы населения, фермеров и дехкан, не собраны миллиардные налоги на воду.
Одной из основных причин нехватки воды в регионе является отсутствие контроля и бездействие в сельскохозяйственной сфере, подчёркивается в проекте документа.
В будущем планируется избегать недовольства дехкан и фермеров, правильно определять размеры и резервы рисовых земель, обеспечивать рациональное использование земли и воды, не допускать злоупотреблений.
Согласно проекту постановления Кабинета министров, рисовые площади планируется размещать только в трёх отдалённых районах — Бозатауском, Муйнакском и Тахтакупырском. Это будет сделано, чтобы предотвратить недовольство в других районах, где не выращивается рис, и чтобы положить конец растрате воды, отмечается в проекте.
Документом предлагается создать отборочную комиссию для предоставления возможности дехканам и фермерам из других районов и иным организациям (предприятия, учреждения, кластеры, объединения и кооперативы), использующим сельскохозяйственные угодья, сажать рис в этих трёх районах на основе договора.
Для предупреждения незаконных посевов риса в отведённых для этого местах будут созданы районные рабочие группы и республиканский штаб.
С учётом потребности населения в рисовой продукции площадь для выращивания риса будет ограничена до 20 тысяч га, с которых ожидается урожай на 60 тысяч тонн риса. Хотя, согласно прогнозным объёмам сельхозпродукции на 2023 год, ожидалось, что в Каракалпакстане будет выращено 147,25 тысячи тонн риса, то есть почти в 2,5 раза больше предлагаемого прогноза.
Всего в 2023 году по Узбекистану планировалось произвести 528,2 тысячи тонн риса, включая 144,65 тысяч тонн в Хорезмской области.
Для обеспечения продовольственной безопасности зернопринимающим предприятиям компании «Уздонмахсулот» выделят льготные кредиты. Они должны будут заключить договора с фермерами о сдаче 25 центнеров с гектара урожая риса и покупке продукции с надбавкой в 10%.