«Ўзбекистон темир йўллари» қошидаги «Ўзтемирйўлйўловчи» компанияси россиялик блогер Илья Варламовнинг Ўзбекистондаги «люкс» поездлар ҳақидаги танқидига муносабат билдирди.
иля варламов, поезд, ўзбекистон темир йўллари, ўзтемирйўловчи
Варламов ўз лойиҳасининг навбатдаги сонини Ўзбекистон қишлоқларига бағишлаб, унда ҳожатхонаси ва души мавжуд ҳашаматли поездга чипта сотиб олганини ҳам айтиб ўтган.
Хусусан, қават-қават скотч ёпиштирилган деразага, жуда кўп ювилганидан ранги кулранглашган оқ чойшабларга, усти газета билан қопланган кир столга, сочлар ва сариқ доғлар билан қопланган ҳожатхонага ҳамда ишламайдиган душга эътибор қаратган.
Унинг сўзларига кўра, бундай вагонга чипта нархи 100 доллардан ошади.
«Шахсан мен бу ерда, бундай поездга чипта сотишдан уяламан, чунки одамлар, айниқса, чет эллик бўлса, шу поездда юриб, Ўзбекистон ва ўзбеклар ҳақида виждонсиз, деган фикрга келишади. Аслида ундай эмас. Ўзбеклар ажойиб, озода ва тартибли одамлар. Лекин поезд бошлиғи ёки вагон назоратчиси ўзбекларни „подстава“ қиляпти. Улар уялиши керак. Умид қиламанки, уларга танбеҳ берилади», — деган у.
«Ўзтемирйўлйўловчи» Илья Варламов видеони 18 февраль куни Бухоро-Тошкент йўналишидаги «Шарқ» поездида тасвирга олгани, мазкур ҳолат юзасидан тезкор йиғилиш ўтказилганини билдирди.
«Кўрсатилган камчиликлар юзасидан ушбу санада хизмат вазифасини олиб борган вагон кузатувчилари ва поезд бошлиғига қатъий интизомий жазо қўлланилган. «Ҳозирги кунда барча йўналишлар ҳаракати давомида йўловчиларга сифатли хизмат кўрсатилишини текшириш мақсадида ишчи гуруҳ қўшимча фаолиятини бошлаган», — дейилади хабарда.
Шунингдек, компания видеода айтилган чипта нархи 100 доллар эканини рад этиб, блогер чиптани «Россия темир йўллари» сайтидан электрон шаклда олгани, унинг нархи 4213,9 рублни ташкил этишини маълум қилди.
«Мазкур вагон люкс тоифасида бўлиб, 4 та купедан иборат ва фақат 8 та йўловчи учун хизмат кўрсатади. Ушбу йўналиш чипта нархи 385 980 сўм ҳисобланади», — дейилади «Ўзтемирйўлйўловчи» хабарида.
Эслатиб ўтамиз, Илья Варламов 2020 йилда Самарқанд шаҳар инфратузилмасидаги камчиликларни танқид қилганидан сўнг шаҳар ҳокимияти уларнинг айримларини бартараф этган эди. Урбанист, амалдорлар бу қадар тез жавоб беришини билганида, масалага жиддийроқ ёндашган бўлишини ёзганди у.

Компания «Узжелдорпасс» при «Узбекистон темир йуллари» отреагировала на критику известного российского блогера и урбаниста Ильи Варламова о «люксовом» поезде Узбекистана.
«узжелдорпасс», илья варламов, поезд, узбекистон темир йуллари
В своём новом видео, посвящённом кишлакам Узбекистана, Илья Варламов сообщил, что был вынужден купить билет в вагоне класса «люкс» с туалетом и душевой, поскольку достать билеты на высокоскоростной поезд Afrosiyob невозможно.
Он обратил внимание на окно, заклеенное «многими слоями» скотча, «чистое, но серое постельное бельё», грязный стол, покрытый газетой, «загаженный» туалет с волосами и жёлтыми пятнами, а также неработающий душ.
Блогер сообщил, что билет стоит больше 100 долларов.
«Лично мне было бы стыдно продавать сюда билет, на такой поезд, потому что люди, особенно если иностранцы, они в этом поезде будут ехать и будут думать об Узбекистане и об узбеках, что они нечистоплотные. Это не так. Узбеки замечательные, чистоплотные и аккуратные. Но просто директор этого поезда или владелец этого вагона, он подставляет страну. Ему должно быть стыдно. Надеюсь, ему объявят выговор», — сказал он.
В «Узжелдорпасс» сообщили, что «гражданин Российской Федерации (турист)» снял ролик 18 февраля на поезде №11 «Шарк», следовавшем по маршруту «Бухара-Ташкент».
Стоимость билета, указанная в ролике, не соответствует действительности, заявили в компании. Билет пассажир оформил в электронном виде на сайте «Российских железных дорог» за 4213,9 рубля.
«Данный вагон относится к категории люкс, имеет 4 купе и обслуживает только 8 пассажиров. Стоимость билета на этот маршрут составляет 385 980 сумов», — заявили в компании.
«Уважаемые пассажиры, просим не доверять информации, не нашедшей своего подтверждения!» — призвали в «Узжелдорпассе».
В то же время компания сообщила, что по поднятым вопросам «было проведено оперативное совещание».
«В связи с указанными недостатками в вагоне к проводникам и начальнику поезда, дежурившим в этот день, применены строгие меры дисциплинарного взыскания, а также они повторно проинструктированы о правилах сервиса и обслуживания в пассажирских поездах», — говорится в сообщении.
«В настоящее время созданная рабочая группа приступила к дополнительным мероприятиям с целью проверки качества сервисного обслуживания пассажиров на всех маршрутах», — добавили в компании.
В 2020 году после критики Ильёй Варламовым недостатков городской инфраструктуры Самарканда власти города исправили некоторые из них. Урбанист тогда написал, что если бы знал, что чиновники могут так оперативно реагировать, то «подошёл бы к прогулке серьёзнее».