Судьялар олий малака ҳайъати Олий суд раисининг биринчи ўринбосари — Маъмурий ишлар бўйича судлов ҳайъати раиси Робахон Махмудованинг судьялик ваколатларини тўхтатиб туриш тўғрисида қарор қабул қилди, дея хабар қилди жума куни Ўзбекистон Олий суди матбуот хизмати.
Шу куни эрталаб «Адолат» социал-демократик партияси Ўзбекистон президентлигига Робахон Маҳмудовани номзод чиқатида кўрсатаётгани маълум бўлган эди.
«Судлар тўғрисида»ги қонуннинг 62-моддасига кўра, судья сиёсий фаолият билан шуғулланишга ҳақли эмас.
Шу муносабат билан, Судьялар олий малака ҳайъати Махмудованинг аризасига асосан унинг судьялик ваколатларини тўхтатиб қўйди.
Сиёсий партиялар президентликка номзодларни фақат ўз партияси аъзолари ёки партиясизлар орасидан кўрсатишга ҳақли. Робахон Махмудова «Адолат» партияси аъзоси эмас.

Высшая квалификационная коллегия судей приостановила судебные полномочия первого заместителя председателя Верховного суда — председателя судебной коллегии по административным делам Робахон Махмудовой, сообщила в пятницу пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Ранее в этот день стало известно, что Социал-демократическая партия «Адолат» выдвигает Робахон Махмудову кандидатом в президенты Узбекистана.
Согласно статье 62 закона «О судах», судья не вправе заниматься политической деятельностью.
В связи с этим Высшая квалификационная коллегия судей приостановила судебные полномочия Махмудовой на основании её заявления.
Политические партии правомочны выдвигать кандидатов в президенты только из числа членов своей партии или беспартийных. Робахон Махмудова не является членом партии «Адолат».