Ўзбекистонда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашлар депутатларини мажоритар-пропорционал (аралаш) шаклга асосланган сайлаш тизими жорий этилади. Бу Шавкат Мирзиёевнинг 8 майдаги «Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясини амалга ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонида белгиланган.
Фармонда қайд этилишича, бу Олий Мажлис палаталари ва сиёсий партияларнинг таклифи бўлган. Ҳужжатда Қонунчилик палатасига бир ой муддатда мажоритар-пропорционал шаклга асосланган сайлов тизимига ўтишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш тавсия этилади.
Эслатиб ўтамиз, президентнинг ўзи март ойида депутатлар билан учрашувда сиёсий партияларнинг ролини ошириш мақсадида аралаш сайлов тизимига ўтишни таклиф қилганди. Бундай тизимда мандатларнинг бир қисми пропорционал тизим (партиявий рўйхатлар бўйича), иккинчи қисми эса мажоритар тизим (номзодга овоз бериш) бўйича тақсимланади.
Ўзбекистонда аввалги парламент сайловлари мажоритар тизим бўйича ўтказилган бўлиб, унда ўз сайлов округи бўйича кўпчиликнинг овозини олган номзодлар сайланган деб ҳисобланарди.

В Узбекистане будет введена избирательная система формирования депутатского корпуса Законодательной палаты Олий Мажлиса и местных кенгашей на мажоритарно-пропорциональной (смешанной) основе. Об этом говорится в указе президента Шавката Мирзиёева «О первоочередных мерах по реализации Конституции Республики Узбекистан в новой редакции» от 8 мая.
В указе отмечается, что таким было предложение палат Олий Мажлиса и политических партий. Документом Законодательной палате рекомендовано в месячный срок разработать проект закона, предусматривающий переход на избирательную систему на мажоритарно-пропорциональной основе.
Напомним, перейти к смешанной избирательной системе для повышения роли политических партий в марте предложил сам президент, встречаясь с депутатами. При такой системе часть мандатов распределяется по пропорциональной системе (по партийным спискам), а другая часть — по мажоритарной системе (голосование за кандидата).
Прежние парламентские выборы в Узбекистане проводились по мажоритарной системе, при которой избранными считались кандидаты, получившие большинство голосов избирателей в своём избирательном округе.