Ўзбекистонда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашлар депутатларини мажоритар-пропорционал (аралаш) шаклга асосланган сайлаш тизими жорий этилади. Бу Шавкат Мирзиёевнинг 8 майдаги «Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясини амалга ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонида белгиланган.
Фармонда қайд этилишича, бу Олий Мажлис палаталари ва сиёсий партияларнинг таклифи бўлган. Ҳужжатда Қонунчилик палатасига бир ой муддатда мажоритар-пропорционал шаклга асосланган сайлов тизимига ўтишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш тавсия этилади.
Эслатиб ўтамиз, президентнинг ўзи март ойида депутатлар билан учрашувда сиёсий партияларнинг ролини ошириш мақсадида аралаш сайлов тизимига ўтишни таклиф қилганди. Бундай тизимда мандатларнинг бир қисми пропорционал тизим (партиявий рўйхатлар бўйича), иккинчи қисми эса мажоритар тизим (номзодга овоз бериш) бўйича тақсимланади.
Ўзбекистонда аввалги парламент сайловлари мажоритар тизим бўйича ўтказилган бўлиб, унда ўз сайлов округи бўйича кўпчиликнинг овозини олган номзодлар сайланган деб ҳисобланарди.

Uzbekistan will adopt a majority-proportional (mixed) electoral system for electing the deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local councils. This is stated in presidential decree “On top-priority measures for implementing the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan” issued on May 8.
The decree states that this was a suggestion by the chambers of the Oliy Majlis and political parties. The document instructs the Legislative Chamber to prepare a law within a month that defines the transition to a mixed electoral system.
It should be noted that in March, the president suggested a transition to a mixed electoral system to enhance the role of political parties at a meeting with lawmakers. Under this system, some of the seats are allocated under the proportional system (party lists) and the rest under the majoritarian system (voting for a candidate).
Under the majoritarian system, which was used in the previous parliamentary elections in Uzbekistan, candidates who won a majority of votes in their constituency were elected.