«Чегара билмас мухбирлар» (Reporters Without Borders) халқаро нодавлат ташкилоти томонидан эълон қилинган матбуот эркинлиги бўйича янги рейтингда Ўзбекистон 180 та давлат ичида 137-ўринни эгаллади. Мамлакат 2022 йилги рейтингдаги ўрнидан бирданига тўрт поғона пастлади.
«2016 йилда президент Ислом Каримов вафотидан сўнг [ўзбек] матбуотидаги вазият бироз яхшиланди, лекин ҳукуматни танқид қилиш муаммолигича қолмоқда», — дейилади ташкилот ҳисоботида.
Унда айтилишича, Ўзбекистон расмийлари оммавий ахборот воситалари ва ҳукумат билан яқин алоқада бўлган қатор блогерларни «сезиларли даражада» назорат қилади. Мамлакатда оммавий ахборот воситаларига оид репрессив қонунлар ва кенг тарқалган кузатув, цензура ва ўзини ўзи цензура қилиш каби ҳолатлар мавжуд.
Экспертлар блогер Отабек Сатторий иши ва 2022 йил ёзида Нукусдаги намойишларни ёритган журналистларга нисбатан бўлган босимни ҳам тилга олган. Сатторий 2021 йил май ойида туҳмат ва товламачиликда айбдор деб топилиб, 6,5 йилга озодликдан маҳрум этилган. Блогернинг ўзи судда айбини тан олмаган. Human Rights Watch инсон ҳуқуқлари ташкилоти унга қўйилган айбловларни «шубҳали», суд қарорини эса «Ўзбекистонда сўз эркинлигига зарба» деб атаган.
Марказий Осиё мамлакатларида матбуот эркинлиги билан боғлиқ вазият сезиларли даражада ёмонлашган. Қирғизистон рейтингда 50 поғона пастга — 72-ўриндан 122-ўринга тушган. Бу минтақа давлатлари орасида энг кескин пасайишдир.
Қозоғистон ўтган йилга нисбатан 12 поғона пастлаб, 134-ўринни эгаллади. Тожикистон 153-ўринда жойлашган — яъни мамлакатда матбуот эркинлиги билан боғлиқ вазият «қийин»дан «жуда қийин» босқичга ўтган.
Туркманистон 176-ўринни эгаллаб, индексдаги энг ёмон беш давлат қаторидан жой олган. «Чегара билмас мухбирлар» ташкилотининг қайд этишича, Туркманистонда 2022 йил мартида Гурбангули Бердимуҳамедовнинг ўғли Сердар Бердимуҳамедов ҳокимият тепасига келганидан сўнг цензура кучайган.
Россия эса рейтингда тўққиз поғона пастга тушиб, 164-ўринни эгаллаган. Ҳисоботда айтилишича, Россия 2022 йил февралида Украинага кенг масштабли босқинчилигидан буён деярли барча мустақил оммавий ахборот воситаларини тақиқлаган ёки блоклаган, қолган нашрлар эса ҳарбий цензурага учрамоқда.
Ҳозирда ҳарбий ҳолат ҳукм сураётган Украинада матбуот эркинлиги билан боғлиқ вазият, аксинча, яхшиланди — бир йил ичида мамлакат рейтингда 106-ўриндан 79-ўринга кўтарилди. Ташкилотнинг таъкидлашича, Украина оммавий ахборот воситалари «Кремль тарғиботининг тарқалишига қаршилик кўрсатишда биринчи сафда бормоқда».
Норвегия кетма-кет еттинчи марта рейтингда пешқадамлик қилмоқда. Ундан кейинги ўринларни Ирландия, Дания, Швеция ва Финляндия эгаллаган.
Шимолий Корея рейтингни якунлаб берган. Сўнгги ўринда Хитой (179) жойлашган бўлиб, ҳисобот тузувчилар уни «журналистлар учун дунёдаги энг катта қамоқхона» деб аташади. Ҳозирда камида 100 нафар хитойлик оммавий ахборот воситалари ходимлари касбий фаолияти билан боғлиқ ҳолда қамоқда сақланмоқда.
Рейтингга киритилган жами 180 та давлат ва ҳудуддан 31 тасида матбуот эркинлиги билан боғлиқ вазият «жуда қийин» босқичда қолмоқда.

Узбекистан занял 137-е место из 180 в новом рейтинге свободы прессы, опубликованном международной неправительственной организацией «Репортёры без границ». Страна опустилась в рейтинге сразу на четыре позиции по итогам 2022 года.
«Положение СМИ [в Узбекистане] после смерти президента Ислама Каримова в 2016 году улучшилось лишь немного, а критика государственной власти остаётся сложным делом», — отмечают «Репортёры без границ» (эту же формулировку организация использовала в отчёте прошлого года).
В докладе говорится, что власти Узбекистана «в значительной степени» контролируют СМИ и ряд блогеров, тесно связанных с правительством. В стране действуют «репрессивные» законы о СМИ и распространены «слежка, цензура и самоцензура», подчёркивают «Репортёры».
Эксперты упоминают дело блогера Отабека Сатторий и преследование журналистов, освещавших протесты в Нукусе летом прошлого года. Сатторий в мае 2021 года признали виновным в клевете и вымогательстве и приговорили к 6,5 годам тюрьмы. Сам блогер вину в суде не признал. Правозащитная организация Human Rights Watch назвала выдвинутые против него обвинения «сомнительными», а решение суда «ударом по свободе слова в Узбекистане».
Ситуация со свободой прессы в целом заметно ухудшилась в странах Центральной Азии, которые показали низкие результаты. Кыргызстан опустился в рейтинге на 50 позиций — с 72-го на 122-е место. Это самое резкое падение среди стран региона.
Казахстан занял 134-е место, потеряв 12 позиций по сравнению с прошлым годом. Таджикистан расположился на 153-м месте — ситуация со свободой прессы в стране из «сложной» стала «очень тяжёлой».
Туркменистан занимает 176-е место и по-прежнему входит в пятёрку худших стран индекса. «Репортёры без границ» отмечают, что цензура в Туркменистане усилилась после прихода к власти в марте 2022 года Сердара Бердымухамедова, сына Гурбангулы Бердымухамедова.
Россия в рейтинге опустилась на 9 позиций и заняла 164-е место. В докладе говорится, что с момента полномасштабного вторжения России в Украину в феврале 2022 года почти все независимые СМИ были запрещены или заблокированы, а оставшиеся издания подвергаются военной цензуре.
Ситуация со свободой прессы в Украине, в которой сейчас действует военное положение, наоборот улучшилась — за год страна поднялась в рейтинге со 106-го до 79-го места. Украинские СМИ стоят «на передовой линии сопротивления распространению кремлёвской пропаганды», подчёркивают «Репортёры без границ».
Лидером рейтинга в седьмой раз подряд стала Норвегия. За ней следуют Ирландия, Дания, Швеция и Финляндия.
Замыкает рейтинг Северная Корея. На предпоследнем месте (179) расположился Китай, который составители доклада называют «крупнейшей в мире тюрьмой для журналистов». Не менее 100 сотрудников китайских СМИ сегодня находятся в тюрьме в связи с их профессиональной деятельностью.
Всего из 180 стран и территорий, попавших в рейтинг, «очень тяжёлая» ситуация со свободой прессы наблюдается в 31. Ещё в 42 странах ситуация остаётся «сложной», в 55 — «проблемной», в 52 — «хорошей» или «удовлетворительной».