26 апрель куни Uzbekistan AIrways`нинг Тошкент-Истанбул йўналиши бўйича HY273 рейси бортида ўғил бола дунёга келган эди. Туғруқ жараёни Истанбулга яқинлашганда бошланди. 1996 йилда туғилган Ситора исмли йўловчи соғлиғидан шикоят қилиб стюардессаларга мурожаат қилган.
«Қўнишдан тахминан бир соатча олдин бизга бир йўловчи қориннинг пастки қисмидаги оғриқлардан шикоят қилиб келди, — дейди стюардесса Евгения Аракаева «Газета.uz»га. — Шундан сўнг туғруқ бошланди: қорни қаттиқроқ оғрий бошлади, биз уни бизнес-классга ўтказдик, у ерда эса тўлғоқ бошланди».
Евгения Аракаева.
«Пастлашиш олдидан йўловчилардан камарларни тақиб олишни сўрашни бошлаганимизда, қизлар олдимга югуриб келиб, йўловчининг тўлғоғи бошланганини айтишди, — дейди рейс катта кондуктори Анора Қосимова. — Биринчи навбатда, табиийки, ерда тиббий ходимлар бизни кутиб олишлари учун [учувчилар] кабинага хабар беришди».
Анора Қосимованинг қўшимча қилишича, самолёт бортида фавқулодда вазиятлар учун барча зарур воситалар, жумладан, туғруқ учун тўплам мавжуд.
Анора Қосимова.
«Биз чойшаб, тоза салфеткалар тайёрладик. Бизда болалар йўргаклари ҳам мавжуд. Бортда бизга ёрдам берадиган шифокорни топдик. Ва унинг раҳбарлиги остида уйғунликда ҳаракат қилишди», — деди стюардесса.
«Менга нима бўлишини кутаётган ҳар бир йўловчининг нафасини эшитгандек туюлди, — деб эслайди стюардесса Анахид Минасян. — У туғилганида, ҳаммамиз шифокорнинг уни қандай қутқарганини кузатдик. У товуш чиқариб, нафас ола бошлаганида, хаёлимга биринчи бўлиб «эконом»га кириш ва: «Ўғил, Худо унга ўпкасини ростлаши-ю, чуқур нафас олишига ёрдам бериши учун ибодат қилинг», дейиш келди. Ҳа, улар биз учун нотаниш одамлар, лекин бу гўдак, бола. Ва Худога шукурки, ҳаммаси яхши бўлди».
Анахид Минасян.
Евгения Аракаеванинг таъкидлашича, самолётдаги барча йўловчилар худди бир катта оиладек жипслашди.
«Ҳамма кутарди: кимдир набирасини, кимдир жиянини, кимдир укасини. Ва кейин бола туғилди ва ҳамма: „Бўлди, у ерда қариндошимиз туғди“. Жамоамиз аҳил-иноқ бўлгани учун эмас, балки йўловчилар — 246 нафар қариндошлар ҳам ўзаро аҳил-иноқ бўлиб кетишди», — дейди у.
«Ўзимга ҳам худди иккинчи марта туғгандек туюлди, — дейди Анахид Минасян. — Чунки жуда таъсирли лаҳзалар эди: унинг ҳали нафас олмаётганини кўрганимда, мен бир неча дақиқалар ичида йўловчилар, бизнес-класда ҳам, экономда ҳам бир-бирларидан: „Туғилдими, туғилдими?“ деб сўраганларини эшитдим», — дея эслайди у кўзларида ёши билан
«Командир ерга бортимизда шундай ҳолат содир бўлгани ҳақида хабар берганидан сўнг, Истанбул аэропорти хизмати бизга яшил йўлак тақдим этди: биринчи навбатда самолётимиз ўтказиб юборилди, бизга энг яқин автотураргоҳни беришди. Биринчи бўлиб шифокорлар бортга чиқишди. Вазиятни маълум қилдик ва ҳаммасини шифокорларга етказдик», — дея қўшимча қилди Анора Қосимова.
«Вазият жуда жиддий эди. Худога шукур, бортда бизга ёрдам берган шифокорлар бор эди. Бизнинг малакамиз, жамоанинг самарадорлиги ва уйғунлиги ҳам қўл келди. Барчамиз хавотирда эдик ва асабийлашдик, бу жуда сезилиб турарди. Лекин биз буни уддаладик. Худога шукур, ҳамма тирик, соғ-саломат, ҳаммаси жойида», — дея қўшимча қилди Анора Қосимова.
Анахид Минасяннинг айтишича, бу унинг амалиётида ҳавода биринчи туғруқ эмас.
«2009 йилда, адашмасам, биз Куала-Лумпурдан учганмиз. Бизга бир қиз мурожаат қилди, лекин унга ҳали бор эди — тахминан олти ойлик. У оғриқдан, суюқликни йўқотаётганидан шикоят қилди. Командирга зудлик билан қўнишимиз кераклигини айтдик. У бизга энг яқин Деҳли аэропортини таклиф қилди. Биз қўндик.»
Анахид Минасяннинг сўзларига кўра, ўшанда ҳам экипаж йўловчилар орасидан тиббиёт ходимини топилган. «У кўрикдан ўтказиши мумкинлигини айтди, лекин аёл Тошкентгача етиб бора олмасди ва зудлик билан қўниш керак эди».
Компания раҳбарияти экипажни фахрий ёрлиқ билан тақдирлади ҳамда борт кузатувчилари ва учувчиларга мукофот пули ажратишини маълум қилди.
Uzbekistan Airways матбуот хизмати маълумотларига кўра, бортда туғилган болага Муҳаммад деб исм қўйилган. Унинг онаси Истанбулдаги клиникадан чиқарилган, бола эса муддатидан олдин туғилгани учун шифокорлар назорати остида қолмоқда.
Uzbekistan Airways компаниясининг Туркиядаги вакили ёш ота-она билан учрашиб, уларга авиакомпания совғаларини топширди.

На борту самолёта Uzbekistan AIrways рейса HY273 по маршруту Ташкент-Стамбул 26 апреля родился ребёнок. Роды начались на подлёте к Стамбулу. Пассажирка по имени Ситора (1996 года рождения) обратилась к бортпроводникам с жалобами на самочувствие.
«Где-то за час до посадки к нам подошла пассажирка с жалобой на боли внизу живота, — рассказала „Газете.uz“ бортпроводница Евгения Аракаева. — После этого началось: больше живот стал болеть, мы её пересадили в бизнес-класс, там у неё начались сильные схватки».
«Когда мы начали пристёгивать пассажиров на снижение, ко мне прибежали девочки и сообщили, что у пассажирки начались схватки, — рассказала старший проводник рейса Анора Касымова. — Первым делом, естественно, сообщили в кабину [пилотов], чтобы передали на землю, чтобы нас встречал медперсонал».
Анора Касымова добавила, что на борту самолётов имеются все необходимые средства для экстренных случаев, в том числе родильный комплект.
«Мы подготовили пледы, чистые салфетки. Также у нас имеются в наборе детские пелёнки. Нашли на борту врача, который нам помог. И уже под его руководством действовали слажено», — рассказала бортпроводница.
«Мне казалось, что я слышала дыхание каждого пассажира, который ждал, что будет, — вспомнила бортпроводница Анахид Минасян. — Когда он родился, мы все смотрели, как его спасала врач. Когда он издал звук и начал дышать, у меня первая мысль была: выйти в „эконом“ и сказать: „Мальчик, молитесь за него, чтобы ему Бог помог расправить лёгкие и дышать полной грудью“. Да, это незнакомые нам люди, но это ребёнок, малыш. И, слава Богу, всё обошлось».
Евгения Аракаева отметила, что все пассажиры самолёта сплотились как одна большая семья.
«Все были в ожидании: кто-то — внука, кто-то — племянника, кто-то — братика. И вот ребёнок родился, и у всех: „Всё, у нас там родственница родила“. Не то, что наша команда сплочённая была, но и пассажиры все друг с другом сплотились — 246 родственников», — рассказала она.
«Мне показалось, что я родила второй раз сама, — поделилась Анахид Минасян. — Потому что это был очень трогательный момент: когда я видела, что он ещё не дышит, слышала за несколько минут пассажиры и бизнес-класса, и эконом спрашивали друг друга: „Родился, родился?“», — вспомнила женщина со слезами на глазах.
«После того, как командир сообщил на землю, что у нас такой случай на борту, служба аэропорта Стамбула предоставила нам зелёный коридор: наш самолёт пропустили в первую очередь, дали ближайшую стоянку. На борт первыми зашли врачи. Мы доложили обстановку и уже дальше передали всё врачам», — добавила Анора Касымова.
«Случай был очень серьёзный. Слава Богу, на борту были медики, которые помогли нам. Наша квалификация также пригодилась, оперативность и слаженность бригады. Мы все переживали и нервничали, это было очень заметно. Но мы справились. Слава Богу, все живы, здоровы, всё хорошо», — добавила Анора Касымова.
Анахид Минасян сообщила, что это не первые роды в воздухе в её практике.
«В 2009 году, если я не ошибаюсь, мы летели из Куала-Лумпура. К нам также обратилась девушка, но у неё был ещё более ранний срок — около шести месяцев. Она пожаловалась на боли, что у неё выходит жидкость. Мы сообщили командиру, что нужно экстренно снижаться. Он нам предложил ближайший аэропорт Дели. Мы приземлились».
По словам Анахид Минасян, тогда экипаж также нашёл среди пассажиров медработника. «Она сказала, что может осмотреть, но нужно срочно снижаться, что до Ташкента роженица не дотянет».
Руководство компании наградило экипаж грамотами и заявило, что выделит бортпроводникам и пилотам премию.
По данным пресс-службы Uzbekistan Airways, родившегося на борту мальчика назвали Мухаммад. Его мама выписалась из клиники в Стамбуле, а ребёнок остаётся под наблюдением врачей, так как родился раньше срока.
Представитель Uzbekistan Airways в Турции встретил молодых родителей и вручил им подарки от авиакомпании.