Сирдарё вилояти Сардоба туманидаги «Файзлиобод» маҳалласида 27 апрель куни бир хонадонда яшовчи 3 нафар фуқаро ҳовлидаги ҳожатхонадан телефонни олмоқчи бўлиб ҳаётдан кўз юмди. Бу ҳақда Darakchi сайти хабар берди, кейинроқ вилоят прокуратураси маълумотни тасдиқлади.
Darakchi хабарида айтилишича, телефони ҳожатхонага тушиб кетган уй эгаси отаси ва укасини ёрдамга чақирган. Улар ахлатхонага тушишди, шундан сўнг улар «номаълум этиологияли заҳарланиш» натижасида вафот этишди.
Прокуратуранинг маълум қилишича, уч киши «ҳеч қандай эҳтиёт чораларини кўрмасдан ҳожатхонага тушганида содир бўлган бахтсиз ҳодиса натижасида» ҳалок бўлган.
Мазкур ҳолат юзасидан Сирдарё вилоят прокурори С.Иматов раҳбарлигида туман прокурори А.Уралов, туман ИИБ бошлиғи А.Мўминов, туман прокуратураси терговчиси Ш.Норбўтаев ва туман ИИБнинг тезкор ходимлари томонидан воқеа жойи кўздан кечирилиб, тегишли тартибда баённомалар расмийлаштирилган.
Туман прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ўтказилмоқда, дейилади хабарда.
ПМТИ таҳлилига кўра, Ўзбекистонда аҳолининг 41 фоизи чуқур кавлама кўринишидаги ҳожатхоналардан фойдаланади. Экспертлар санитарияга зид бундай ҳожатхоналарни вентиляция қилинадиган ва плиталар билан қопланган ҳолга келтиришни тавсия этган.

В махалле «Файзлиобод» Сардобинского района Сырдарьинской области 27 апреля скончались три жителя одного дома, пытавшиеся достать телефон из туалета во дворе. Об этом сообщил сайт Darakchi, позже информацию подтвердила областная прокуратура.
В сообщении Darakchi говорится, что хозяин дома уронил телефон в туалет и позвал отца и младшего брата на помощь. Они спустились в выгребную яму, после чего скончались в результате «отравления неизвестной этиологии».
В прокуратуре заявили, что трое мужчин скончались «в результате несчастного случая, когда они спустились в туалет, не предприняв каких-либо мер предосторожности».
Место происшествия под руководством прокурора области С. Иматова обследовала рабочая группа в составе прокурора района А. Уралова, начальника ОВД района А. Муминова, следователя районной прокуратуры Ш. Норбутаева и оперативных сотрудников ОВД.