25 апрелдан ерусти ҳалқа метро йўлининг II босқичи доирасида қуриб битказилган 5 та бекатда йўловчи ташувлари бошланди, дея хабар бермоқда Транспорт вазирлиги матбуот хизмати.
Унда синов тариқасида поездларнинг техник қатнови 24 март куни бошланганди.
«Қўйлиқ» бекатидан «Қурувчилар» бекатигача бўлган 5 та янги станциянинг умумий узунлиги 7,74 километрни ташкил этади. Уларга ҳозирча янги ном берилмаган.
Эндиликда Тошкент метрополитенининг бекатлари сони 48 тага етди. Ерусти метроси қурилишининг иккинчи босқичи тўлиқ якунланиши билан Тошкент метрополитенининг жами узунлиги 70 километрдан зиёд, бекатлар сони 50 та бўлади, дейилади вазирлик хабарида.
«Дўстлик» метро бекатидан «Қўйлиқ» бекатигача бўлган метро линиясининг биринчи босқичи 2020 йил август ойида ишга туширилганди. Ўша йилнинг декабрь ойида Чилонзор линиясининг давоми бўлган Сергели филиали очилган.
Ҳозирда яна иккита станцияни ўз ичига олган, узунлиги қарийб 4 км бўлган «Қурувчилар» — «Қипчоқ» бекатининг (Сергели линиясининг 5-бекати) қурилиши давом этмоқда. Ҳозирча ушбу йўналишда автобуслар ҳаракат қилади.

Во вторник в Ташкенте начато движение поездов по надземной кольцевой линии метро через пять новых станций между массивами Куйлюк (станция 7) и Строитель (станция 12), сообщила пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
Протяжённость нового участка составляет около 8 км. Его открытие знаменует завершение второго этапа строительства кольцевой линии. Общая протяжённость линий столичного метрополитена превысила 70 км.
Первый этап надземной линии метро от станции «Дустлик» (бывшая «Чкалова») до Куйлюка был запущен в августе 2020 года. В декабре того же года была открыта Сергелийская ветка, являющаяся продолжением Чиланзарской линии.
В настоящее время ведётся строительство линии на участке «Строительный (станция 12) — Кипчак (станция 5 Сергелийской ветки)», включающей ещё две станции, протяжённостью около 4 км.
На этом отрезке организован временный автобусный маршрут, идущий по улицам Ханабад и Кипчак. Здесь действуют два автобуса особо большой вместимости King Long, режим работы — с 5:00 до 23:00, сообщил Минтранс.