Ижтимоий тармоқларда Тошкент вилояти Олмалиқ шаҳрида 9 қаватли бино қурилиши сифати танқид қилинган видео тарқалди.
Видео муаллифи таянч устунлар арматурасининг ингичкалиги (10 мм) ва улар ораси жуда катта (70 см баландликда) эканлигини таъкидлайди. Эркак бетоннинг сифатсизлиги, юзаси парчаланиб кетганлигига ҳам эътибор қаратади.
Унинг сўзларига кўра, қурувчининг вакили кадастр ҳужжатлари икки кун ичида тайёр бўлишини айтган.
Ўзбекистон Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги мазкур видео юзасидан муносабат билдирар экан, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат инспекцияси ходимлари томонидан ҳолат ўрганилаётганини маълум қилди.
«Объектда қурилиш-монтаж ишлари тўхтатилган ҳамда тегишли органларга тақдим этиш учун зарур ҳужжатлар тўпланмоқда», — дейилади хабарда.
Аввалроқ, 2022 йилда Қурилиш назорати инспекциясига қурилиши якунланган биноларни фойдаланишга топширишга рухсат бериш бўйича 16 576 та мурожаат келиб тушгани хабар қилинганди. Бироқ 11162 та объект бўйича қурилиш меъёрларига риоя этилмаганлиги сабабли аризалар рад этилган.

В социальных сетях распространилось видео с критикой качества строительства 9-этажного дома в городе Алмалыке Ташкентской области.
Автор ролика указывает на тонкую арматуру (10 мм) и большое расстояние между прутьями арматурного каркаса (70 см в высоту). Мужчина также говорит о плохом качестве бетона, поверхность которого крошится.
По его словам, представитель застройщика заверил его, что через два дня будут готовы кадастровые документы.
Министерство строительства и ЖКХ Узбекистана в своём заявлении отметило, что Инспекция по контролю в сфере строительства и ЖКХ изучает ситуацию.
«Строительно-монтажные работы на объекте остановлены, ведётся сбор необходимых документов для их передачи в соответствующие органы», — говорится в сообщении.
Ранее сообщалось, что в Инспекцию по контролю в сфере строительства в 2022 году поступило 16576 запросов о разрешении на ввод в эксплуатацию зданий, строительство которых завершено. Однако по 11162 объектам заявки были отклонены из-за несоответствия строительным нормам.