1 майдан бошлаб «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган Ўзбекистон фуқаролари бир қатор истеъмол товарларини харид қилишда ҚҚС тўловини қайтариб олишлари мумкин бўлади. Бу президентнинг 5 апрелдаги қарорида кўзда тутилган.
«Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган жисмоний шахслар қуйидаги рўйхатга мувофиқ товарларнинг чакана савдо объектларида харидини амалга оширганда харид суммасининг 1 фоизи миқдоридаги тўлов ўрнига, харид суммасида тўланган ҚҚС суммаси қайтарилади.
Солиқ қўмитасининг тушунтиришича, ҚҚСни қайтариб олиш учун «Ижтимоий ҳимоя ягона реэстри»даги истеъмолчи Soliq мобил иловасини юклаб олиб, Face ID орқали рўйхатдан ўтиши ҳамда иловада харид чекининг QR-кодини сканер қилиши лозим.
ҚҚСни қайтаришда сотиб олинган маҳсулотнинг:
• ҚҚС қайтариладиган маҳсулотлар рўйхатига кирганлиги;
• харидор «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» да эканлиги;
• тадбиркор ҚҚС тўловчи сифатида рўйхатдан ўтганлиги инобатга олинади.
Агар реестрдаги истеъмолчи ҚҚС қайтариладиган маҳсулотлар билан бирга бошқа турдаги маҳсулотларни харид қилиб чекни рўйхатдан ўтказганда ҚҚС қайтариладиган маҳсулотлар учун 12%, бошқа турдаги маҳсулотлар учун 1% кешбекка эга бўлади.
ҚҚС тўловчиси бўлмаган тадбиркорлик субъектидан ҚҚС қайтариладиган маҳсулотлар сотиб олганда, 1% кешбек қайтарилади.
ҚҚС суммаси чек рўйхатдан ўтказилган ойдан кейин ойнинг 25-санасидан сўнг Soliq мобил иловаси орқали тўлаб берилади.
2022 йил ёзида иқтисодиёт ва молия вазири ўринбосари Дилшод Султонов ҚҚС бўйича имтиёзлар «ҳеч қандай» самара бермаслиги, уларни узайтириш иқтисодиётга зарар етказишини айтган эди. Шунингдек, у гўшт ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотларига ҚҚСнинг нолга тенглаштирилгани сабабли умумий овқатланиш соҳасида солиқ занжиридаги узилишларни тан олди. Ўшанда Дилшод Султонов янада манзилли ҚҚС имтиёзлари ишлаб чиқилишини эълон қилганди.
Вазир ўринбосари яқинда «Газета.uz»га берган интервьюсида табақалаштирилган ставкаларни белгилаш ёки ҚҚСдан озод қилиш товар (хизмат) таннархини пасайтириш учун самарасиз чора эканлигини, чунки улардан кўпроқ катта миқдорда истеъмол қилувчилар фойда кўришини маълум қилган эди.
«Бой фуқаролар кам даромадли фуқароларга қараганда кўпроқ истеъмол қилишлари сабабли, улар ҚҚС бўйича имтиёзлардан фойдаланишади», — дея таъкидлади у.
Унинг сўзларига кўра, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларига ҚҚСдан озод қилиш йўли билан эмас, балки компенсация тўлаш йўли билан манзилли ёрдам кўрсатиш уларни қўллаб-қувватлашнинг замонавий механизмларидан бири ҳисобланади.

С 1 мая граждане Узбекистана, включённые в Единый реестр социальной защиты, смогут получить возврат НДС при покупке ряда потребительских товаров. Это предусмотрено постановлением президента от 5 апреля.
При приобретении баранины, мяса птицы, говядины, яиц и растительного масла физлицам из реестра соцзащиты вместо 1% от суммы покупки (в виде кэшбека от Налогового комитета) будет возвращаться уплаченная сумма НДС (12%).
Как пояснили в Налоговом комитете, чтобы вернуть НДС, потребитель должен скачать мобильное приложение Soliq, пройти регистрацию с помощью Face ID и отсканировать в приложении QR-код чека о покупке.
При возврате НДС учитывается:
• включён ли приобретённый товар в перечень товаров, при покупке которых НДС подлежит возврату;
• включён ли покупатель в Единый реестр социальной защиты;
• зарегистрирован ли предприниматель в качестве плательщика НДС.
Если потребитель из реестра регистрирует чек, в котором вместе с товарами, при покупке которых возвращают НДС, есть и другие виды товаров, то за первые он получает возврат 12% НДС, а за другие товары — 1% кешбэка.
Если предприниматель не является плательщиком НДС, то при покупке указанных товаров клиенту возвращается 1% кешбэка.
Сумма НДС будет начислена через мобильное приложение Soliq после 25 числа месяца, следующего за месяцем, в котором зарегистрирован чек.
Летом 2022 года замминистра экономики и финансов Дилшод Султанов заявил, что эффект от льгот по НДС «был никаким» и их продление нанесёт вред экономике. Он также признавал разрывы цепочки налога в сфере общепита из-за обнуления НДС на мясо и другое продовольствие. Тогда Дилшод Султанов анонсировал разработку более адресных льгот по НДС.
В недавнем интервью «Газете.uz» замминистра рассказал, что установление дифференцированных ставок или предоставление льгот по НДС является неэффективной мерой по снижению стоимости товаров (услуг), так как от снижения ставок или от предоставления льгот наибольшую выгоду получают лица, которые их потребляют в большем количестве, считает он.
«Поскольку состоятельные граждане потребляют больше, чем граждане с низкими доходами, то выгоды от льгот по НДС (при условии, что за счёт льгот обеспечено снижение цен) получают именно они», — подчеркнул он.
По его словам, предоставление адресной поддержки социально-уязвимым слоям населения через возмещение, а не через освобождение от НДС является одним из современных механизмов их поддержки.