Саудия Арабистони Вазирлар Маҳкамаси Қиролликка Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг мулоқот бўйича шерик мақомини бериш тўғрисидаги меморандумни маъқуллади, дея хабар бермоқда Саудия ахборот агентлиги. Сешанба куни қирол Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд бошчилигида учрашув бўлиб ўтди.
Меморандум ўтган йилнинг кузида Самарқандда бўлиб ўтган ШҲТ саммитида имзоланганди. Кейин Миср ва Қатар билан ҳам худди шундай ҳужжатлар тузилди.
Маълумот учун, саккиз давлат — Ҳиндистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон ШҲТга аъзо. Тўртта давлат — Афғонистон, Беларус, Эрон ва Мўғулистон кузатувчи мақомига эга. 2021 йилда Эрон мақомини аъзо давлат даражасига кўтариш жараёни бошланди. 2022 йилда худди шундай тартиб Беларусга нисбатан бошланганди.
Тўққиз давлатга ШҲТ доирасида мулоқот бўйича ҳамкор мақоми берилди — булар Озарбайжон, Арманистон, Миср, Камбоджа, Қатар, Непал, Саудия Арабистони, Туркия ва Шри-Ланкадир.
2022 йилда Самарқандда бўлиб ўтган саммитда Баҳрайн, Малдив ороллари, Бирлашган Араб Амирликлари, Қувайт ва Мянманинг мулоқот бўйича ҳамкор давлатлари мақомида ШҲТга аъзо бўлиш тартиби бошланганди.

Кабинет министров Саудовской Аравии утвердил меморандум о предоставлении королевству статуса партнёра по диалогу Шанхайской организации сотрудничества, сообщает Саудовское информационное агентство. Заседание прошло во вторник под руководством короля Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда.
Меморандум был подписан на саммите ШОС в Самарканде прошлой осенью. Аналогичные документы тогда были заключены с Египтом и Катаром.
Членами ШОС являются восемь государств — Индия, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Пакистан, Россия, Таджикистан и Узбекистан. Четыре страны имеют статус государства-наблюдателя — Афганистан, Беларусь, Иран и Монголия. В 2021 году был начат процесс повышения статуса Ирана до уровня государства-члена; в 2022 году аналогичная процедура запущена в отношении Беларуси.
Девяти странам предоставлен статус партнёров по диалогу ШОС — это Азербайджан, Армения, Египет, Камбоджа, Катар, Непал, Саудовская Аравия, Турция и Шри-Ланка.
В 2022 году на Самаркандском саммите была начата процедура по присоединению к ШОС в статусе государств-партнёров по диалогу Бахрейна, Мальдив, Объединённых Арабских Эмиратов, Кувейта и Мьянмы.