Германия Қуролли Кучлари Термиз аэропортида хавфсизлик ва кузатув технологиясини халқаро авиация стандартларига мос равишда янгилашни молиялаштирди. Бу ҳақда Германиянинг Ўзбекистондаги элчихонасининг Тelegram-каналида хабар берилди.
Ушбу технологиялар 12 км дан ортиқ узунликдаги ташқи тўсиқ бўйлаб, шунингдек, аэропортдаги операцион марказда ўрнатилади. Булар учун 1 млн евродан ортиқ маблағ ажратилди.
«Жорий ҳафта Германиянинг Тошкентдаги элчихонаси ҳарбий атташеси аэропортдаги монтаж ишларининг якунланишини шахсан кўришга муваффақ бўлди, — дейилади элчихона хабарида. — Термиз халқаро аэропортини модернизация қилиш бўйича олиб борилаётган ишлар бизда катта таассурот қолдирди ва бунга самарали ҳисса қўшганимиздан мамнунмиз».
Элчихона маълумотларига кўра, 2002−2015 йилларда Германия Қуролли Кучлари Афғонистондаги халқаро миссияси доирасида Термиз аэропортидан ҳаво транспорти учун стратегик марказ сифатида фойдаланган.
«Аммо Германия Қуролли Кучлари олиб чиқиб кетилганидан кейин ҳам биз замонавий халқаро тижорат аэропортига айланиш йўлида ушбу аэропорт билан чамбарчас боғлиқмиз», — дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил август ойида Афғонистонда Толибон ҳокимият тепасига келганидан сўнг Германия ва қатор Ғарб давлатлари Термиз аэропорти орқали Кобулдан ўз фуқароларини эвакуация қилишни ташкил этган эди. Умуман олганда, Германия қуролли кучлари Афғонистондан 5300 дан ортиқ одамни, жумладан камида 45 давлат фуқароларини 37 та парвозни амалга оширган ҳолда эвакуация қилди.
Эвакуация миссияси якунида Германия Мудофаа вазирлигининг собиқ раҳбари Аннегрет Крамп-Карренбауэр Ўзбекистонга ташриф буюрди ва у Ўзбекистонга «жуда кескин вазиятда» кўрсатаётган ёрдами учун миннатдорчилик билдирди.

Вооружённые силы Германии профинансировали обновление технологий безопасности и наблюдения в аэропорту Термеза в соответствии с международными авиастандартами. Об этом сообщается в Telegram-канале посольства ФРГ в Узбекистане.
Эти технологии установлены вдоль периметра ограждения длиной более чем 12 км, а также в оперативном центре на территории аэропорта. На них было выделено более 1 млн евро.
«На этой неделе военный атташе посольства Германии в Ташкенте смог лично ознакомиться с завершением монтажных работ на территории аэропорта, — говорится в сообщении посольства. — Мы впечатлены ходом работ по модернизации международного аэропорта Термез и рады, что смогли внести в это эффективный вклад».
Как отметили в посольстве, с 2002 по 2015 год Вооружённые силы Германии использовали аэропорт Термез в качестве стратегического узла для воздушных перевозок в рамках международной миссии в Афганистане.
«Но даже после вывода немецких Вооружённых сил мы по-прежнему тесно связаны с этим аэропортом на его пути к перевоплощению в современный международный коммерческий аэропорт», — подчёркивается в сообщении.
Напомним, в августе 2021 года, после того, как к власти в Афганистане пришло движение «Талибан», Германия и ряд западных стран организовали эвакуацию своих граждан из Кабула через аэропорт Термеза. Всего ВС Германии эвакуировали из Афганистана более 5300 человек, включая граждан не менее 45 стран, выполнив 37 рейсов.
В завершение эвакуационной миссии в Узбекистане побывала прежняя глава Минобороны Германии Аннегрет Крамп-Карренбауэр, которая поблагодарила Узбекистан за поддержку в «очень напряжённой ситуации».