Тожикистонда мамлакат бош вазири Қоҳир Расулзода бошчилигида кеча тунда мамлакатда юз берган зилзиладан кўрилган зарар миқдорини аниқлаш бўйича республика комиссияси тузилди, дея хабар берди «Ховар» давлат ахборот агентлиги.
Эслатиб ўтамиз, 23 мартга ўтар кечаси Тожикистонда содир бўлган 6 магнитудали зилзила Ўзбекистонда ҳам сезилган эди. Зилзила эпицентри Кўҳистони Мастчоҳ тумани, Лангар қишлоқ жамоати Палдорак қишлоғида, 11 км чуқурликда жойлашган. Зилзила кучи эпицентрида 5−6 балл, пойтахт Душанбеда эса 3−4 баллни ташкил қилган. Эрталаб содир бўлган иккинчи зилзила ўчоғи ҳам худди шу ҳудудда бўлиб, магнитудаси 4,8 баллни ташкил қилган.
23 март куни тушдан кейин ишчи гуруҳ воқеа жойига бориб, табиий офат оқибатлари билан танишди.
Агентлик маълумотларига кўра, туманнинг олти қишлоғида асосан пойдевори бўлмаган ёрдамчи иншоотлар шикастланган. Уйлар ва йўллар қисман шикастланган. Ўлим ҳолатлари қайд этилмаган.
Вилоятда табиий офат оқибатларини бартараф этиш ишлари бошлаб юборилди. Мамлакат бош вазири Қоҳир Расулзода зарар кўрган уйларда истиқомат қилувчи оилалар хавфсиз жойларга кўчирилиши, зилзиладан жабр кўрган аҳолига қурилиш материаллари, ун, ёғ, гуруч, гўшт қисқа муддатларда етказиб берилишини маълум қилди.
Журналист Ҳикмат Фитратий Facebook`да воқеа жойидан суратларни жойлаштирди.
«22 мартдан 23 мартга ўтар кечаси содир бўлган зилзила натижасида [бир қанча қишлоқлар]даги ўнлаб молхоналар вайрон бўлган, шунингдек, баъзи уйларда ёриқлар пайдо бўлган. Гувоҳларнинг сўзларига кўра, аҳолининг чорва моллари қулаб тушган молхона томлари остида нобуд бўлган», — деб ёзади у.

В Таджикистане создана республиканская комиссия под руководством премьер-министра страны Кохира Расулзода для определения объёма ущерба от землетрясения, произошедшего минувшей ночью на территории страны, сообщило государственное ИА «Ховар».
Напомним, в ночь на 23 марта в Таджикистане произошло землетрясение с магнитудой 6, которое ощущалось и в Узбекистане. Эпицентр находился в селе Палдорак сельского джамоата Лангар Кухистони-Мастчохского района на глубине 11 км. Сила толчка землетрясения в эпицентре составила 5−6 баллов, а в столице страны Душанбе — 3−4 балла. Второе землетрясение, произошедшее уже утром, имело эпицентр в той же местности, магнитуда составила 4,8 балла.
Днём 23 марта рабочая группа выехала на место происшествия и ознакомилась с последствиями стихийного бедствия.
В шести сёлах района, по данным агентства, в основном были повреждены вспомогательные сооружения, у которых не было фундамента. Частично повреждены жилые дома и автомобильные дороги. Гибели людей не зафиксировано.
В районе начаты работы по ликвидации последствий стихийного бедствия. Премьер-министр страны Кохир Расулзода заявил, что семьи, проживающие в пострадавших домах, будут эвакуированы в безопасные места, пострадавшим от землетрясения жителям в кратчайшие сроки доставят строительные материалы, муку, масло, рис и мясо.
Журналист Хикмат Фитрати опубликовал в Facebook фотографии с места происшествия.
«В результате землетрясения в ночь с 22 на 23 марта были разрушены десятки коровников в [нескольких сёлах], а также получили трещины некоторые жилые дома. По словам очевидцев, скот жителей погиб под рухнувшими крышами коровников», — написал он.