Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати 2 март куни бўлиб ўтган ялпи мажлисда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс ва Жиноят кодексига болани хорижда назоратсиз қолдирганлик учун санкциялар ва жазони белгиловчи ўзгартиришларни маъқуллади.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс 47−6-модда билан тўлдирилмоқда:
Ўзбекистон фуқаролигига эга бўлган болани отаси, онаси ёки уларнинг ўрнини босувчи шахс ёхуд ҳамроҳлик қилувчи шахс чет давлат ҳудудида болани назоратсиз қолдирганлик учун базавий ҳисоблаш миқдори (БҲМ)нинг 10 бараваридан 50 бараваригача бўлган миқдорда жаримага тортилиши кўзда тутилмоқда.
Бундай ишни кўриб чиқишда суд ушбу маъмурий ҳуқуқбузарликни содир этган шахсга кўпи билан 30 кун ичида болани Ўзбекистонга қайтариш ёки ҳуқуқбузарликни бартараф этиш чораларини кўриш мажбуриятини юклайди. Ота, она ёки уларнинг ўрнини босувчи ёки ҳамроҳ бўлган шахснинг илтимосига кўра, бу муддат яна 30 кунга узайтирилиши мумкин.
Жиноят кодекси 122−1-модда билан тўлдирилади. Бунда маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган ёки боланинг Ўзбекистонга қайтарилишини таъминланмаган ҳолатда худди шундай қонун бузилиши учун жиноий жавобгарлик белгилаб қўйилган.
Бу 50 дан 100 бараваригача жарима ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Бу хатти-ҳаракат такроран ёки хавфли рецидивист томонидан содир этилган ёхуд баданга ўртача оғир ёки оғир шикаст етказган бўлса, 360 соатдан 480 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Бу ҳаракат ўта хавфли рецидивист томонидан содир этилган бўлиб, жабрланувчининг ўлимига сабаб бўлса ёки бошқа оғир оқибатларга сабаб бўлса, 5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Аввалроқ 2022 йилда чет элда ота-она қарамоғисиз қолиб кетган 43 нафар бола Ўзбекистонга қайтарилгани ҳақида хабар берилганди.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на пленарном заседании 2 марта одобрил поправки в Кодекс об административной ответственности и Уголовный кодекс, которые устанавливают санкции и наказание за оставление ребёнка без опеки за рубежом.
КоАО дополняется статьёй 47−6:
Оставление ребёнка, имеющего гражданство Узбекистана, без надзора на территории иностранного государства отцом, матерью или лицом, их заменяющим, либо сопровождающим лицом, влечёт наложение штрафа от 10 до 50 базовых расчётных величин.
При рассмотрении такого дела суд возлагает на лицо, совершившее это административное правонарушение, обязанность по возвращению ребёнка в Узбекистан в течение максимум 30 дней либо принятию мер по устранению правонарушения. По просьбе отца, матери или лица, их заменяющего либо сопровождающего лица, этот срок может быть продлён ещё на 30 дней.
УК дополняется статьёй 122−1. Она устанавливает уголовную ответственность за то же деяние, совершенное после применения административного взыскания, либо необеспечение возвращения ребёнка в Узбекистан.
Это наказывается штрафом от 50 до 100 БРВ или исправительными работами до 3 лет или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы до 3 лет.
То же деяние, совершенное повторно или опасным рецидивистом или повлёкшее причинение средней тяжести или тяжкого телесного повреждения, наказывается обязательными общественными работами от 360 до 480 часов или ограничением свободы от 3 до 5 лет либо лишением свободы от 3 до 5 лет.
То же деяние, совершенное особо опасным рецидивистом, повлёкшее смерть потерпевшего или повлёкшее иные тяжкие последствия наказывается лишением свободы от 5 до 8 лет.
Как сообщили ранее в офисе уполномоченного по правам человека, в 2022 году в Узбекистан было возвращено 43 ребёнка, оставшихся без попечения родителей за границей.