Yutong Bus (Хитой) Тошкентга 300 та E12 электр автобуслари ва 500 та сиқилган газда ҳаракатланувчи автобусларни етказиб бериш бошланганини маълум қилди.
Бир неча партияларда амалга ошириладиган буюртмани ишга тушириш маросими Чженчжоудаги Yutong New Energy Plant заводида бўлиб ўтди.
yutong, электробус
«Hi, Tashkent» ёзуви туширилган саҳнада ишлаб чиқарувчи ва мезбон томон вакиллари чиқиш қилди.
Электробуслар аввал келтирилган 20 донадан иборат биринчи партиядаги каби пўлат рангда, газда ҳаракатланувчилари эса Тошкентда қатновчи аксарият автобуслар сингари оқ чизиқли яшил рангда бўлади.
Аввалроқ, Ўзбекистон пойтахт жамоат транспорти паркини тўлдириш дастури доирасида Yutong Bus компаниясидан 500 дона 12 метрли автобус ва 300 дона 12 метрли электр автобуслари ва улар учун 150 та зарядлаш станцияси билан харид қилиниши ҳақида ёзган эдик.
Бундан ташқари, Хитойнинг King Long компанияси сиқилган газ билан ҳаракатланувчи 18 метр узунликдаги 200 та бўғимли («гармошкали») шаҳар автобусларини етказиб беради.
Жорий йилда Нукус шаҳри ва мамлакатимиз вилоятлари марказлари учун Хитой ишлаб чиқарувчисидан яна 1000 дона газда ишлайдиган автобус харид қилинади.

Компания Yutong Bus (Китай) сообщила о начале поставок в столицу Узбекистана 300 электробусов E12 и 500 автобусов, работающих на сжатом газе.
Церемония начала поставок, которые будут осуществлены в несколько партий, состоялась на заводе Yutong New Energy Plant в Чжэнчжоу.
yutong, автобусы, общественный транспорт, электробусы
На сцене с надписью «Hi, Tashkent» выступили представители производителя и принимающей стороны. На фотографиях и видео видно по четыре автобуса и электробуса.
Электробусы имеют такой же стальной окрас, как и первая партия из 20 машин, поставленная ранее, а автобусы окрашены в зелёный цвет с белыми полосами, как все автобусы, курсирующие в Ташкенте.
Ранее мы писали, что Узбекистан закупит у Yutong Bus 500 12-метровых автобусов и 300 12-метровых электробусов со 150 зарядными станциями для них в рамках программы пополнения парка общественного транспорта столицы.
Кроме того, китайская компания King Long поставит 200 сочленённых городских автобусов длиной 18-метров («автобусы-гармошки»), работающих на сжатом газе.
Ещё 1000 автобусов на газе будут приобретены у китайского производителя в текущем году для Нукуса и областных центров страны.