Ўзбекистонда 2022 йилда ялпи ички маҳсулот (ЯИМ) ҳажми жорий нархларда 888,34 трлн сўмга етди, деб хабар берди президент ҳузуридаги Статистика агентлиги.
2021 йил даражасига нисбатан реал ўсиш суръати 5,7 фоизни ташкил этди. ЯИМда саноат маҳсулотларининг улуши 484,7 трлн сўмга (+5,2 фоиз), хизматлар кўрсатиш — 343,3 трлн сўмга (+8,5 фоиз), маҳсулотларга соф солиқлар — 60,3 трлн сўмгача ошди.
статистика агентлиги, яим, яим аҳоли жон бошига, яим ўсиши
Савдо, турар жой ва озиқ-овқат хизматлари соҳаси 9,3 фоизга, транспорт, ахборотлаштириш ва алоқа соҳаси 14,7 фоизга ўсди. Қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалигида (3,6%) нисбатан паст ўсиш суръатлари кузатилди.
Ўртача курс бўйича АҚШ долларида ҳисобланганда номинал ЯИМ 80,38 млрд долларни ташкил этди, бу 2021 йилга нисбатан 11,18 млрд долларга кўп.
Аҳоли жон бошига ЯИМ реал кўринишда 3,5 фоизга — 21,15 млн сўмдан 24,91 млн сўмга (2254,9 доллар) ўсди. Таққослаш учун, 2021 йилда 5,3 фоизга, 2020 йилда пандемия йилида эса 0,1 фоизга ўсиш қайд этилган.
2021 йил ёзида президент Шавкат Мирзиёев 2026 йилга бориб Ўзбекистон иқтисодий ўсиш суръатларини 1,5 баробарга ошириш ва ЯИМ ҳажмини камида 100 млрд долларга етказишни режалаштираётганини таъкидлаган эди.

Объём валового внутреннего продукта (ВВП) Узбекистана за 2022 год в текущих ценах достиг 888,34 трлн сумов, сообщает Агентство статистики при президенте.
Реальные темпы роста по сравнению с уровнем 2021 года составил 5,7%. Доля производства товаров в ВВП увеличилась до 484,7 трлн сумов (+5,2%), услуг — до 343,3 трлн (+8,5%), чистых налогов на продукты — до 60,3 трлн (но произошло снижение на 0,8%.
ввп, ввп на душу населения
Сфера торговли, услуг по проживанию и питанию выросла на 9,3%, перевозки, информации и связи -на 14,7%. Сравнительное низкие показатели роста наблюдались в сельском, лесном и рыбном хозяйстве (3,6%).
При расчёте в долларах США по среднему обменному курсу номинальный ВВП составил 80,38 млрд долларов, что на 10,8 млрд долларов больше показателя 2021 года.
ВВП на душу населения вырос в реальном выражении на 3,5% — с 21,15 млн до 24,91 млн сумов ($2254,9). Для сравнения в 2021 году зарегистрирован рост в 5,3%, а в пандемийный 2020 год — 0,1%.
Летом 2021 года президент Шавкат Мирзиёев отмечал, что до 2026 году Узбекистан планирует увеличить рост экономики в 1,5 раза и довести ВВП как минимум до 100 млрд долларов.