Январь ўрталаридан бошланган аномал совуқни пойтахт аҳолиси қийинчилик билан енгиб ўтмоқда: электр ва газ таъминотида узилишлар кўпайиб кетган, иссиқ сув йўқ, қувурлаган музлаган, уйлар совуқ ва исиниш имконсиз. «Агар пойтахтда шундай аҳвол бўлса, вилоятларда нима ҳам бўларди?», — деб ҳайрон кўплаб тошкентликлар. Вилоятлар аҳолисидан ҳам Тошкент ҳалқа автомобиль йўлидан ташқарида бу каби вазият одатий аҳвол экани ҳақидаги гапларни эшитиш мумкин. «Газета.uz» ҳудудлар аҳолиси билан мулоқотда бўлиб, улар қишни қандай ўтказаётгани ва бу йилги қаҳратонлар аввалги йиллардагидан қанчалик фарқ қилаётгани ҳақида сўради.
Азамат М., Нукус ва Урганч
Ўзбекистоннинг ғарбида бу йилги қиш жуда қуруқ келди. Нукус ва Урганчда деярли қор ёққани йўқ. Нукусда беш қаватли бетон «дом»да тураман. Мен яшайдиган кичик туманда газ ва электр таъминоти нисбатан қониқарли. Ярим тундан то тонг соат 6:00 га қадар босим салкам нолга тушиб кетса-да, сувни ҳам ўчиришмаяпти. Светни эса кунига бир-икки соатга узишади, холос.
Нукусда деярли ҳамманинг уйида иситиш тизими индивидуал ва унинг ишлаши газ босимига боғлиқ, шу боис, қанчалик ҳайратланарли бўлмасин, уйларимиз жуда илиқ — 20 даража илиқдан юқорилиги аниқ, кўз тегиб қолмаса бўлгани. Аввалги йиллари аҳвол анча ёмонроқ эди. Баъзи танишларим газ босимининг пастлигидан нолияпти, лекин, умуман олганда, газ ва совуқдан шикоятлар кўп, деб айта олмайман. Фақат чироқ муаммороқ.
Мен ҳозир Урганчдаман, шаҳар марказидан ижарага хонадон олганман. Бу ердаги вазият Нукусдагидан ҳам яхшироқ: «свет», газ, сув ҳар доим яхши. Ўтган йили анча совуқ эди. Лекин бу вилоят марказларидаги аҳвол. Туманларда газ деярли йўқ, ҳамма кўмир ишлатади, бир хонада яшайди. Уларга «свет» кунига икки-уч соатга берилади. Бу қишлоқ учун одатий ҳол.
Энг катта муаммо — метан газ-заправкаларининг ёпилгани. 80-бензинга навбат жуда катта, 2−3 километргача чўзилиб кетган. Ҳатто Аи-91 ва янада сифатлироқ ёқилғига ҳам катта навбатлар юзага келмоқда. АЁҚШларда соатлаб, баъзан бир суткадан ортиқ қолиб кетяпмиз. Шу боисдан транспорт ҳам сезиларли камайган, одамлар «маршрутка»ларни узоқ кутишга мажбур бўляпти.
Лекин Нукусда янги тренд пайдо бўлди — одамлар оммавий тарзда бир-бирини бепул элтиб қўймоқда. Мен ҳам шундай қиляпман. Ҳатто шахсий транспортларга одамларни олиб, бепул элтиб қўя олишлари учун марказий бозорнинг автотураргоҳига киришга рухсат берилди. Авваллари бозор автотураргоҳига фақат рейсларда қатнайдиган «Дамас»лар, «ГАЗель»лар ва автобуслар кира оларди.
Қонликўл туманида яшовчи фуқаро, Қорақалпоғистон
Биз ҳовлида яшаймиз. Уйни газ билан, сувни «Аристон»да иситамиз. Электрни кунига икки-уч марта бир соатдан узишяпти. Газ бор, уй иссиқ, футболкада ухлаяпмиз. Лекин транспорт жуда қимматлади. Авваллари Қонликўлдан Нукусга таксида 20−30 минг сўмга етиб олса бўларди. Ҳозир нарх 100 минг сўмгача кўтарилиб кетди.
Хўжайли туманида яшовчи фуқаро, Қорақалпоғистон
Уйимиз газда иситилади, овқатни газ плитада пиширамиз. Газ таъминотида узилишлар йўқ. Уйда иссиқ кийинишга, овқатни тайёрлаш учун кўп вақт сарфлашга зарурат йўқ. Лекин бозорда кўп маҳсулотларнинг нархи ошган. Транспортда йўл ҳақи ҳам бироз кўтарилган.
Тўхтакўпир туманида яшовчи фуқаро, Қорақалпоғистон
Бизда ҳамма нарса газда: уйни иситиш ҳам, иссиқ сув ҳам, овқат тайёрлаш ҳам. Лекин газ босими аввалгидан анча паст. Ухлашга ётганда ҳам иссиқ кийинишга тўғри келяпти. Бизда электр узилаётгани йўқ. Йўл ҳақи эса ошган. Посёлкагача такси 2000 сўмга чиқди, авваллари 1500 сўм эди; Нукусгача эса 40 мингга олиб бориб қўйяпти, олдинлари 25−30 минг етиб олса бўларди.
Тахиатош туманида яшовчи фуқаро, Қорақалпоғистон
Биз ҳовлида яшаймиз. Уйни табиий газ билан иситамиз, сувни эса газ плитада қайнатамиз. Электр таъминоти барқарор, уйлар иссиқ. Одатда газ, «свет», сувни фақат таъмирлаш ишлари вақтида узишади. Озиқ-овқат маҳсулотлари нархи ва йўл ҳақи бироз кўтарилди.
Гулноз Аминова, Бухоро
Биз ҳовлида яшаймиз. Электр билан боғлиқ муаммолар кўпдан бери бор. Одатда кечга томон кучланиш пасайиб кетади, шу боис кирларни ҳам тонгда ювиб оламиз. Лекин ҳозирги совуқларда кучланиш шу қадар пасайиб кетдики, кир ювиш машинаси ва музлатгич ишламай ҳам қолди. Энди озиқ-овқат маҳсулотларини ташқарида сақлаяпмиз, кирни эса қўлда ювяпман. Бир неча кун аввал ёруғлик диодли (LED) чироқлар ҳам ёнмай қолди.
Уйни газда иситамиз. Газ босими ўйнаб туради. Фақат ётоқхона ва ҳожатхонамиз иссиқ. Икки қаватдан кийиниб юрибмиз. Ошхонани иссиқ сақлаш учун газ плитасини ёқиб, горелкага ғишт қўйиб қўйганмиз. Овқат тайёрлаш мумкин, албатта, лекин, масалан, қовуриш учун газ босими пастлик қиляпти.
Ёқилғи қуйиш шохобчалари ёпилгани учун жамоат транспорти билан муаммолар юзага келди. Сешанба куни бозорга борганимда бирорта ҳам автобус кўрганим йўқ. Фақат такси қатнаяпти. Озиқ-овқат маҳсулотлари қимматлаган. Айтишларича, Тошкентдан товар келмай қўйибди. «Колхоз» бозорида сотувчилар йўқ, чунки уларнинг мева ва сабзавотлари музлаб қолган. Сотувчилар жуда кам. Машинасида ўтириб савдо қиладиганларгина қолган.
Исиниш пунктлари ҳақида ҳеч нарса эшитганим йўқ. Танишларнинг айтишича, қишлоқларда ҳозир умуман «свет» йўқ экан, ваҳоланки, қишда одатда ҳар икки соатда узишарди. Қишлоқдагилар уйларини кўмир билан иситади. Ўзим мунтазам Галаосиёга бориб тураман. У ерда газ йўқ.
Сурхондарё вилояти
«Газета.uz» мухбири Аброр Қурбонмуротов Сурхондарё вилояти Термиз туманида яшовчи бир гуруҳ аҳоли билан суҳбатлашди. Уларнинг сўзларига кўра, ўзи шундоқ ҳам оғир бўлган турмуш шариотлари бу йилги қишда чидаб бўлмас аҳволга келган. Кўпчилик болаларини машинада иситаётганини ва норозилик тариқасида йўлни ёпмоқчи эканини таъкидлади.
79 ёшли Рўзи бобонинг айтишича, унинг оиласи бу қишдан қандай чиқамиз, деган ташвиш билан яшаяпти. «Ўтган оқшом кечаси билан музлаб, баданларим ҳўл бўлиб кетди. Кексалар менинг аҳволимни тушунади. Раҳбарлардан бизга газ ва „свет“ беришларини илтимос қиламиз», — деди нафақахўр.
Манзура Мадиева, Термиз тумани
Биз авваллари Термиз шаҳрида яшардик. 2017 йили уйимизни бузиб, янги уй қуриб олишимиз учун 70 млн сўм ажратишди. 2018 йили Термиз туманида беш хонали уй қурдик. Бу ердаги шароитлар ҳали ҳам яхши эмас — оддий одамлар тезда уй қуриб ололмайди. 23 ёшли ўғлим Термизга кўчиб кетган, чунки уй совуқ, у тоғаси — менинг укам билан уришиб қолганди.
Бешта хонадан фақат биттасини иситамиз. Ҳафтасига бир қоп кўмир кетади. Укам совуқ хонада уч-тўрт қават кўрпа остида, иссиқ кийиниб ухлайди. Қишни шундай ўтказяпмиз. Ҳаммомимиз ҳам исимайди, чўмилиш учун шаҳарга, пулли ҳаммомга бориб келамиз.
Биз тарафга ҳали етиб келмаган, электр таъминоти билан боғлиқ муаммолар эса ҳар қишда такрорланади. Мана, уч кундан бери «свет» ҳам йўқ. Маҳалла аҳли ҳокимликка жанжал қилиб боргач, беш дақиқа «свет» бўлади, кейин яна ўчади. Маҳалладошлар орасида ёши катталар ҳам, ёш болалари ҳам бор.
Кўмир ҳиди ва тутунидан бошим айланади, кўнглим айнийди. Ичимдан қоп-қора тутун чиқади, тутундан заҳарландим ҳам. Тез ёрдам чақиришга эса телефонимизда «заряд» йўқ.
Мен иккинчи гуруҳ ногирониман. Нафақам 700 минг сўм, лекин у ҳеч нарсага етмайди. Давлат томонидан ҳеч қандай ёрдам йўқ. Нима қилишни ҳам билмай қолдим. Жуда қийналиб кетдик. Қўшниларимиз билан бирга қанча мурожаат қилмайлик, фойдаси йўқ.
Зарнигор Мўминова, Термиз тумани
Қишни жуда ҳам ёмон кўраман, чунки совуқ билан бирга муаммолар ҳам бошланади. Менинг учта катта — 21, 19 ва 15 ёшли болаларим бор. Улар билан бирга бир хонада яшаймиз, уйни ўтин билан иситамиз. Турмуш ўртоғим Ўзбекистонда иш йўқлиги сабабли Россияга кетган. Ҳозир ҳар ой 250 доллардан пул жўнатадилар.
Газ баллон газини овқат қилиш учун ишлатамиз. Ҳар 10 кунда тахминан 18 минг сўмга газ баллонни тўлдирамиз. Уйимизда «свет» ҳам, газ ҳам умуман йўқ. Бундай яшашдан қийналиб кетдик. «Свет»ни 3−4 кунда 5−6 дақиқа беришади. Биз ҳам «свет»и ва гази бор уйларда яшашни орзу қиламиз.
Бекзод Каримов, Термиз тумани
Ҳозир уйда «свет» ҳам, газ ҳам йўқ. Қийналиб кетдик. Уч болам бор, бири 6 ёш, иккинчиси 4 ёш, учинчиси ҳали 8 ойлик гўдак. Катталари шамоллаган. Кичкинасини бешикдан чиқармаяпмиз ҳам, чиқарсак у ҳам шамоллаб қоляпти. Кеча фарзандларимдан бирининг туғилган куни эди, бу кунни ғҳам «свет»сиз, қоронғида ўтказишга мажбур бўлдик.
«Свет» бир кунда 30 марталаб ўчади. «Свет» келган вақтда уйни электр печкалар билан қизитиб оламиз. Кейин шу хонада ҳаммамиз қалин кийиниб, ўраниб ўтирамиз.
Ўтин печкамиз йўқ. Газ баллонда овқат қиламиз. Газ баллонлар ҳам вақтида келмайди. Ҳозир газ йўқлиги сабабли такси қилолмаяпман, машина ҳам уйда турибди. Нима қилайлик? Қандай яшашни, қаерга боришни ҳам билмай қолдик. Бизга «свет» беринглар!
Иброҳим Шомуродов, Термиз шаҳри
Мен Жарқўрғон туманида туғилганман. Ҳозир Термизда, Тиббиёт университетида ўқийман, ижарага уй олиб яшайман. Термиз шаҳрида электр энергия тез-тез ўчиб туради. Жарқўрғонда эса кунига икки соат «свет» беради, бошқа вақт умуман берилмайди. Қишлоғимизга ҳали газ етиб бормаган. Қишлоқдаги уйимизни ўтин билан иситамиз.
Келажакда «свет» ва газ муаммоси йўқ Европа давлатларига кетишни режалаштирганман.
2022 йилнинг декабрь ойи билан таққослаганда, Термиздаги газ-заправкаларидаги навбатлар сезиларли катталашган, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири Аброр Қурбонмуротов. Декабрь бошидаги совуқларда газ маълум бир белгиланган соатларда сотилаётганди. 10 январдан бошлаб эса фақат икки соат сотиладиган бўлди, кейинчалик эса газ-заправкалар тўлиқ ёпилди.
Ҳайдовчиларнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, газ йўқлиги сабабли улар йўл ҳақини оширишга мажбур бўлмоқда. Шаҳарда аҳоли хизмат кўрсатиш учун етарлича автобус йўқ. Бир йўналишда автобусни кутиш 30 дақиқагача чўзилиб кетмоқда.
Термиздаги Online Taxi такси хизматидан «Газета.uz»га маълум қилишларича, 10 январдан биринчи километр ҳақи 50 фоизга — 4 минг сўмдан 6 минг сўмга ошган. Кейинги ҳар бир километрнинг баҳоси эса 2 минг сўмгача ошган.
Совуқлар бошланиши билан Термиз шаҳридаги озиқ-овқат дўконларида нарх-наво ўртача 10−15 фоизга ошган. Озиқ-овқат дўконларидан бирининг эгаси Райҳоннинг сўзларига кўра, об-ҳаво логистикага ҳам таъсир кўрсатган.
«Муаммолар 10 январдан бошланди. Йўллар музлагани учун Тошкентдан маҳсулот келиши тўхтаб қолди, шу сабабли нархлар кўтарилмоқда. Кўплаб маҳсулотлар 10−15 фоизга қимматлаган. Биз қимматроқ сотиб олганимиз учун қимматроқ сотишга ҳам мажбур бўляпмиз. Йўл ҳақи ҳам икки-уч баробар ошган. Аввалари 5 минг сўмга етиб олиш мумкин бўлган жойга ҳозир 15−20 минг сўм сўрашяпти», — дейди тадбиркор аёл.
Бошқа бир дўкон сотувчиси Собир Азизовнинг айтишича, қаҳратон бошланиши билан айрим маҳсулотларнинг нархи икки баробар ошган.
«Оддий деҳқончилик маҳсулотлари — сабзи, пиёз, картошка кабилар қимматлади. 4 минг сўмлик пиёзни энди 8 минг сўмдан олиб, 9 минг сўмдан сотяпмиз. Кўпчилик ҳозир 10 литрлик сувларни кўп сотиб оляпти, чунки сув қувурлари музлаб қолгани учун хонадонларга сув келмай қолган», — деди Собир Азизов.
Новвойхона ишчиси Мирзо Қодировнинг таъкидлашича, унинг корхонасида газ муаммоси йўқ, аксинча, босим кўтарилган. У нонни дўконларга тарқатиш билан шуғулланади.
«Совуқ кунлар бошланганидан бери биз кеча-кундуз нон пишириб, савдо расталарига тарқатяпмиз. Ўзим ҳар куни 400 та олиб бориб бераман. Ноннинг донасини 4300 сўмдан топшираман. Савдо расталари эгалари, инсофига қараб, 5 минг сўмдан 6 минг сўмгача сотяпти», — деди у.
«Газета.uz» мухбири Аброр Қурбонмуротов Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Сурхондарё филиалида ҳам бўлиб, у ердаги шароитлар билан танишди.
«Бу ерда озроқ совуқ экан. Уйдан ётган хонамни қизитиш учун электр иситгич олиб келтирдим», — дейди бемор Ҳумоюн. Бошқа бир қтаор беморлар ҳам шундай қилган.
Йигитнинг айтишича, у Сурхондарё вилоят Ёшлар ишлари бошқармасида ишлайди. У 10 январь куни касалхонага ётқизилган. Термиз туманининг Учқизил аҳоли пунктида уни машина уриб кетган.
«Йўллар музлаб қолган эди. Мен ишдан уйга қайтаётган эдим. Йўлдан ўтаётганимда мени „Кобальт“ уриб юборди. Ҳушимни йўқотдим ва мени Учқизилдаги тез ёрдамга олиб боришибди, у ердан эса республика тез ёрдамининг Сурхондарё филиалига олиб кетишган. Елка ва умуртқа суякларим синган экан».
Касалхона шифокори Искандар Муҳаммадиевнинг сўзларига кўра, совуқ кунлар бошланганидан буён шамоллаш аломатлари, шунингдек, сирпанчиқларда йиқилиш оқибатида қўл ва оёқ жароҳати билан мурожаат қилатёган беморлар сони кўпайган.
«Совуқ бошланишидан олдин кунига 20−30 киши мурожаат қилган бўлса, ҳозир 30−40 киши мурожаат қилмоқда. Йўл-транспорт ҳодисалари сони ҳам кўпайган. 11 январь куни қўл ва оёқ синиши ва бошқа жароҳатлар билан 37 киши мурожаат қилди. Шу кунларда 4−5 шифокор навбатчиликда турибмиз. Қўлимиздан келганича жароҳатланганларга ёрдам беряпмиз», — деди Муҳаммадиев.
Унинг қўшимча қилишича, туман тез ёрдам бўлинмаларида жарроҳ мутахассислар етишмайди. Шу сабабли Ангор, Жарқўрғон, Бойсун, Олтинсой, Музработ ва Термиз туманидаги беморларни операция қилиш учун Термизга олиб келишга мажбур бўлинмоқда.
Жиззах шаҳрининг «Маданият» маҳалласида яшовчи фуқаро, Жиззах вилояти
Биз 16 хонадондан иборат икки қаватли уйда турамиз. Бизда марказий иситиш тизими йўқ. 2000 йилларда кимдир бизнинг қозонхонамизни хусусийлаштириб, қувурларни кесиб кетган. АГВ-қозонхона қўйишга қурби етганлар, ўзига қўйиб олган. Тўртта хонадон, жумладан, бизникида ҳам шундай қозонхона бор. Қолганлар уйини имконини қилганича иситяпти: кимдир кондиционер билан, кимдир эса битта хонага қамалиб, электр иситгич билан.
Қор бошлаши билан бизга берилаётган газ босимини шунчалик пасайиб кетдики, амалда йўқ бўлиб қолди, дейиш мумкин. Хонадондаги қувурлар совуқ, газ фақат АГВнинг ўзини иситишга етди, холос (хавфсизлик техникасига мувофиқ, у кўчага жойлаштирилган). Онам уй ичида қишки пальтосини кийиб юрибди, мен эса кийинган ҳолда, икки қават адёл тагида ётибман, чунки Янги йил арафасида оёғимни синдириб олгандим.
Кеча, газ босими бироз кўтарилмагунича, биз ҳатто овқат ҳам пиширолмай қолдик, йўқса газ АГВнинг ўзига етмай қолган бўларди. Электр плитада овқат пиширдик, унга қўйилган човгум 50 дақиқа деганда қайнади. Электрни ҳам кунига беш-олти марта ярим соат — бир соатга узиб туришди.
Квартирамизда сув билан боғлиқ муаммо бўлгани йўқ. Бироқ «дом»имиздаги кўпчиликнинг хонадонида қувурлар музлаб қолган. Улар ҳожатга қўшнилариникига чиқишга мажбур бўлди.
Озиқ-овқатни бизга дўстларимиз ва қариндошларимиз олиб келиб беришяпти. Онам 76 ёшда. Бундай сирпанчиқ, яхмалакларда у қандай ҳам юра оларди. Озиқ-овқатлар нархи ошганми-йўқми, билмадим. Лекин бизда газ билан боғлиқ вазият мана шундай ёмонлашганида ҳар сафар нон нархи ошади.
Газ билан боғлиқ ҳозиргисига ўхшаш ҳолатлар 2013 йилдан 2016 йилгача бўлган қишларда ҳам кузатилганди. Бошқа йилларда, бу йилги совуқларга қадар, қишни иссиқда ўтказганмиз. Энг тушунарсиз жойи шундаки, нега қўшни маҳаллаларда газ бору, бизда йўқ? Қариндошларимизнинг айтишича, уларнинг уйи иссиқмиш. Нега тақсимот бундай тушунарсиз?
Риштон туманидаги «Учариқ» маҳалласида яшовчи фуқаро, Фарғона вилояти
Аномал совуқ кўп ҳудудлар қатори бизнинг маҳаллага ҳам ўз таъсирини ўтказди. Масалан, тез-тез «свет» ўчиши одатга айланди. Олдин график бўйича кунига 8 соат ўчар эди, январдан бошлаб суткасига 16 соат «свет» берилмаяпти. Маҳалламиздаги хонадонларнинг 90 фоизи газга уланган. Ҳар йили узлуксиз бериларди, лекин 2023 йилдан газ босими жуда пасайиб кетди.
Бундан ташқари, биз тарафда бензин ва метан газ нархи ҳам ошган. Оқибатда ҳайдовчилар камайиб кетган. 2 минг сўмлик йўлга ҳозирда 3−4 минг сўм тўлаяпмиз.
Нархи ошган маҳсулотлардан пиёзни алоҳида айтишим мумкин: бир ой аввал унинг нархи 5−6 минг сўм эди, ҳозир бўлса 8−9 минг сўмдан сотилмоқда.

Похолодание середины января жители столицы переживают с трудом: отключения электроэнергии и газа, отсутствие горячей воды, замёрзшие трубы, холод дома и невозможность согреться. «Если так в столице, то что же в регионах?», — задаются вопросом многие ташкентцы. От жителей областей также можно услышать, что за ТКАДом подобная ситуация считается штатной. «Газета.uz» поговорила с жителями регионов и узнала, как они переживают эту зиму и чем она отличается от предыдущих лет.
Азамат М., Нукус и Ургенч
Зима на западе Узбекистана в этом году очень сухая. Снега в Нукусе и Ургенче не было вообще. В Нукусе я живу в бетонной пятиэтажке. Подача газа и электричества в моём микрорайоне вполне удовлетворительны. Воду не отключают, хотя с полуночи до 6 утра давление падает почти до нуля. Свет отключают на час-два в день.
Отопление почти у всех в Нукусе индивидуальное и зависит от давления газа, поэтому у нас на удивление очень тепло — выше 20 градусов точно, боимся сглазить. В предыдущие годы было гораздо хуже. Некоторые знакомые жалуются на слабое давление, хотя в целом не могу сказать, чтобы жалоб на газ и холод было много. Только на свет.
Сейчас я нахожусь в Ургенче, снимаю квартиру в центре города. Здесь даже лучше, чем в Нукусе: свет, газ и вода постоянно хорошие. В прошлом году было значительно холоднее. Но это ситуация в областных центрах. В районах газа почти нет, всё на угле, живут в одной комнате. Свет им дают обычно на два-три часа в день. Это обычное дело на селе.
Самая большая проблема — это закрытие метановых заправок. На 80-й бензин огромные очереди, по 2−3 км. Даже на АИ-91 и более качественное топливо есть большие очереди. На заправках стоим часами, иногда больше суток. Поэтому и транспорта стало значительно меньше, люди вынуждены подолгу ждать маршрутки.
Зато в Нукусе появился новый тренд — люди массово подвозят друг друга бесплатно. Я тоже так делаю. Даже разрешили частному транспорту заезжать на стоянку центрального рынка, чтобы можно было взять людей и бесплатно подвезти их. Ранее на стоянку базара можно было только рейсовым «Дамасам», ГАЗелям и автобусам.
Житель Канлыкульского района, Каракалпакстан
Мы живём в частном доме. Отопление у нас на газе, воду греем в «Аристоне». Электричество отключают на один час по два-три раза в день. Газ есть, дома тепло, спим в футболках. Но транспорт очень подорожал. Раньше из Канлыкуля до Нукуса можно было доехать за 20−30 тысяч сумов на такси. Сейчас цены выросли до 100 тысяч.
Житель Ходжейлийского района, Каракалпакстан
Наш дом отапливается газом, готовим на газовой плите. Перебоев с подачей газа нет. Нет необходимости тепло одеваться дома, много времени тратить на приготовление еды. Однако многие продукты на базаре подорожали. Цены на проезд в транспорте немного выросли.
Житель Тахтакупырского района, Каракалпакстан
У нас всё на газе: отопление, горячая вода, приготовление пищи. Однако давление газа сильно ниже, чем раньше. Приходится тепло одеваться даже для отхода ко сну. Электричество нам не отключают. Цены на транспорт повысились. Такси по посёлку стоит 2000 сумов (было 1500), а до Нукуса — 40 тысяч (было 25−30).
Житель Тахиаташского района, Каракалпакстан
Мы живём в частном доме. Отапливаемся природным газом, воду греем на газовой плите. Электроснабжение стабильно хорошее, дома жарко. Обычно газ, свет, воду отключают только на время ремонта. Цены на продукты питания и транспорт немного повысились.
Гулноз Аминова, Бухара
Мы живём в своём доме. Проблемы с электричеством у нас давно. Обычно напряжение падает ближе к вечеру, поэтому стираем по утрам. Но в эти холода оно настолько низкое, что стиральная машина и холодильник перестали работать. Теперь продукты храним во дворе, стираю на руках. Несколько дней назад не включались даже светодиодные лампочки.
Отопление у нас на газе. Давление скачет. Тепло у нас только в спальне и туалете. Надеваем по два слоя одежды. Чтобы согреть кухню, держим на газовой плите кирпичи. Готовить, конечно, можем, но для жарки, например, давление слишком низкое.
Из-за закрытия заправок есть проблемы с общественным транспортом. Во вторник ездили на базар и не увидели ни одного автобуса. Осталось только такси. Цены на продукты выросли. Говорят, что товары из Ташкента не привозят. На «колхозном» базаре продавцов нет, потому что у них замёрзли овощи и фрукты. Торговцев очень мало. Остались только те, кто продаёт из машин на базаре.
Про пункты обогрева я ничего не слышала. Знакомые говорят, что в кишлаках света сейчас вообще нет, а обычно зимой отключают каждые два часа. Дома они греют углём. Сама регулярно бываю в Галаасие. Газа там нет.
Сурхандарьинская область
Корреспондент «Газеты.uz» Аброр Курбонмуратов поговорил с несколькими жителями Термезского района Сурхандарьинской области. По их словам, в этом году и без того тяжёлые условия жизни стали совсем невыносимыми. Многие жители отметили, что греют детей в машинах и намерены перекрыть улицу в знак протеста.
79-летний Рузи-бобо рассказал, что его семья думает, как пережить эту зиму. «Прошлой ночью от холода промокла моя постель. Старики меня поймут. Мы просим руководителей дать нам газ и свет», — сказал пенсионер.
Манзура Мадиева, Термезский район
Раньше мы жили в Термезе. Но в 2017 году наш дом снесли, выделили нам 70 млн сумов на строительство дома. В 2018 году мы построили пятикомнатный дом в Термезском районе. Условий здесь всё ещё недостаточно — простые люди не строят дома быстро. Мой 23-летний сын переехал в Термез, потому что дома холодно, и он поссорился с дядей, моим братом.
Из пяти комнат мы отапливаем только одну. В неделю уходит мешок угля. Брат мой спит в холодной комнате под тремя-четырьмя слоями одеял, тепло одевшись. Так и зимуем. Наша баня не отапливается, поэтому мы ходим купаться в платную публичную баню.
Газ до нас не дотянули, а проблемы с электричеством повторяются каждую зиму. Вот сейчас света нет уже три дня. После того, как жители махалли идут ругаться в хокимият, свет включают на пять минут. И снова выключают. А у соседей дети, старики.
От запаха угля и дыма у меня кружится голова, тошнит. Дым меня травит, кашляю чёрной мокротой. Даже «скорую» не можем вызвать, потому что не можем зарядить телефон.
Я инвалид второй группы. Моё пособие составляет 700 тысяч сумов. Его ни на что не хватает. Никакой помощи от государства нет. Я не знаю, что делать. Нам очень тяжело. Сколько бы раз мы с соседями ни обращались, это бесполезно.
Зарнигор Муминова, Термезский район
Зиму я очень не люблю, потому что с холодом приходят проблемы. У меня трое взрослых детей — 21, 19 и 15 лет. Живём с ними в одной комнате, отапливаем её дровами. Из-за безработицы муж уехал в Россию, присылает мне по 250 долларов в месяц.
Готовим на сжиженном газе. Покупаем топливо каждые 10 дней по 2 доллара за баллон. Дома у нас нет ни газа, ни света. Жить так очень тяжело. Электричество включают на 5−6 минут раз в 3−4 дня. Мы тоже мечтаем о жизни в доме с электричеством и газом.
Бегзод Каримов, Термезский район
Сейчас дома нет ни газа, ни электричества. Мы в беде. У меня трое детей. Одному 6 лет, второму 4 года, третий ещё грудной. Старшие простужены. Младенца даже не достаём из бешика, иначе он заболевает. Вчера у одного из детей был день рождения. Встретили его без электричества.
Свет гаснет по 30 раз в день. Когда его включают, мы можем обогреть одну комнату электрическими печками. Потом сидим в этой комнате все вместе, закутавшись в несколько слоёв одежды.
У нас нет дровяной печи. Готовим на сжиженном газе. Газовые баллоны вовремя тоже не привозят. Из-за закрытия газовых заправок, я не могу работать. Я — таксист. Что нам делать? Уже не знаем, как жить, куда нам податься. Дайте нам свет!
Иброхим Шамуродов, Термез
Я родился в Джаркурганском районе. Сейчас учусь в термезском медицинском университете, проживаю в арендуемом жилье. В Термезе частые перебои в подаче электроэнергии, но в Джаркургане свет дают только на два часа в день, в другое время его просто нет. Газ до нашего кишлака ещё не дотянули. Отапливаем свои дома дровами.
В будущем я планирую уехать в Европу, где нет проблем с газом и светом.
По сравнению с декабрём 2022 года очереди на газовых заправках Термеза значительно выросли, передаёт корреспондент «Газеты.uz» Аброр Курбонмуратов. С морозов начала декабря газ реализовывали по часам. 10 января его продажа осуществлялась лишь два часа, в последующие дни поставка газа на АГНКС и вовсе прекратилась.
Водители рассказали «Газете.uz», что им приходится поднимать стоимость проезда. В городе не хватает автобусов для обслуживания населения. Ожидание транспорта затягивается до 30 минут.
В одной из служб такси Термеза Online Taxi «Газете.uz» сообщили, что с 10 января стоимость первого километра увеличилась на 50% — с 4000 сумов до 6000. А цена за каждый километр выросла до 2000 тысяч сумов.
С наступлением холодов цены в продуктовых магазинах Термеза выросли на 10−15%. Владелица продуктовой лавки Райхон рассказала, что погода также повлияла на логистику.
«С 10 января у нас начались проблемы. Поставка товаров из Ташкента прекратилась из-за гололедицы, поэтому растут и цены. Многие товары подорожали на 10−15%. Мы покупаем дороже, поэтому вынуждены дороже продавать. Расходы на транспорт выросли в два-три раза. Если раньше можно было добраться до нужного места за 5 тысяч, то сейчас мы вынуждены платить 15−20 тысяч сумов», — сказала предприниматель.
Продавец другого магазина Собир Азизов рассказал, что с началом холодов цены на некоторые продукты выросли в два раза.
«Подорожали простые фермерские продукты — морковь, лук, картошка и другие. Лук, который стоил 4000 сумов, теперь покупаем за 8000, а продаём за 9000 сумов. Многие жители покупают воду, потому что у них замёрзли трубы», — поведал Собир Азизов.
Работник пекарни Мирзо Кодиров рассказал, что проблем с газом предприятие не испытывает, напротив, давление увеличилось. Мужчина развозит лепёшки по магазинам.
«С наступлением холодов мы день и ночь пекли хлеб, развозили его по лавкам. Сам ежедневно развожу по 400 лепёшек. Каждую продаю за 4300 сумов. Продавцы на своё усмотрение ставят цену в 5000 или 6000 сумов», — сказал он.
Корреспондент «Газеты.uz» Аброр Курбонмуратов также посетил Сурхандарьинский филиал Республиканского научно-исследовательского центра скорой медицинской помощи, чтобы ознакомиться с условиями в больнице.
«Здесь немного холодно. Я привёз из дома обогреватель», — сказал пациент больницы Хумоюн. Его примеру последовали несколько других больных.
Мужчина рассказал, что работает в Управлении по делам молодёжи Сурхандарьинской области. В больнице он оказался вечером 10 января. В населённом пункте Учкизил Термезского района его сбила машина.
«Дороги замёрзли. Я возвращался домой с работы. Переходил дорогу, когда меня сбил „Кобальт“. Я потерял сознание и меня госпитализировали в травмпункт Учкизила, оттуда — в областной филиал республиканского центра скорой помощи. Оказалось, у меня были переломы лопатки и позвоночника».
Врач больницы Искандар Мухамаддиев рассказал, что с холодами выросло число пациентов с простудой, а также травмами рук и ног, которые люди получают в результате падения на льду.
«До холодов обращалось 20−30 человек, сейчас — 30−40 пациентов. Также сильно выросло число ДТП. 11 января к нам обратилось 37 человек с переломами рук, ног и другими травмами. В эти дни дежурят четыре-пять врачей. Помогаем пострадавшим, как можем», — сказал Искандар Мухаммадиев.
Он добавил, что в районных пунктах скорой медицинской помощи не хватает хирургов. Поэтому больных из Ангорского, Джаркурганского, Байсунского, Алтынсайского, Музрабатского и Термезского районов привозят в Термез.
Житель махалли «Маданият» города Джизак, Джизакская область
Мы с мамой живём в двухэтажном доме на 16 квартир. У нас нет централизованного отопления. В 2000-х кто-то приватизировал нашу котельную, отрезали трубы. Те, кто мог установить себе АГВ-котёл, установили. Таких четыре квартиры, в том числе наша. Остальные отапливаются, как могут: кто-то кондиционерами, кто-то закрывает одну комнату и сидит с электрическим обогревателем.
Как только пошёл снег, нам понизили давление газа настолько, что его фактически не было. Трубы в квартире холодные, газа хватало только на то, чтобы греть сам АГВ (по технике безопасности он стоит на улице). Мама ходит в зимнем пальто, я лежу одетый под двумя одеялами, так как перед Новым годом сломал ногу.
До вчерашнего вечера, когда газ немного повысили, мы даже не могли готовить, иначе газа не хватило бы АГВ. Готовили на электроплитке, чайник на ней закипал за 50 минут. Но электричество на полчаса-час отключали пять-шесть раз в день.
В нашей квартире проблем с водой не было. Но у некоторых жителей нашего дома замёрзли трубы. Им приходилось ходить в туалет к соседям.
Продукты нам привозят друзья и родственники. Маме 76 лет. Куда ей ходить по такому гололёду. Не знаю, подорожали ли продукты. Но когда такая ситуация с газом, у нас всегда дорожают лепёшки.
Похожая ситуация с газом была каждую зиму с 2013 по 2016 год. В другие годы мы жили в тепле, до нынешних холодов. Самое непонятное, почему в соседних махаллях газ есть, а у нас нет? Родственники говорят, что у них тепло. Почему такое распределение?
Житель махалли «Учарик» Риштанского района, Ферганская область
Аномальные холода затронули многие районы, в том числе и нашу махаллю. Свет стали отключать чаще. Раньше по графику отключали на восемь часов в день, с начала января в сутки отключают на 16 часов. 90 процентов домов в нашей махалле газифицированы. Раньше топливо непрерывно подавалось. Но с 2023 года давление газа сильно упало.
Кроме того, у нас выросли цены на бензин и газ. Из-за этого водителей стало меньше. Всё это сказывается на транспортных расходах. Поездка, которая раньше обходилась в 2000, теперь обходится в 3000—4000 сумов.
Из подорожавших продуктов могу выделить лук. Месяц назад он стоил 5000−6000 сумов, а теперь 8000−9000.