18 январь, чоршанба куни Санкт-Петербургда Қозоғистон бош вазирининг биринчи ўринбосари Роман Скляр ва Россиянинг «Газпром» компанияси бошқаруви раиси Алексей Миллер ўртасида учрашув бўлиб ўтди, деб хабар берди Қозоғистон ҳукумати матбуот хизмати.
Учрашувда, Қозоғистон ва Россия ўртасидаги табиий газ соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг асосий масалалари муҳокама қилинди.
«Музокаралар якунларига кўра, томонлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг асосий йўналишларини, хусусан, Оренбург ГEСида қозоқ газини қайта ишлаш, Россия газини Қозоғистонга етказиб бериш имкониятлари ҳамда истиқболли ҳамкорлик лойиҳаларини белгиловчи „йўл харитаси“ имзоланди», — дейилади хабарда.
Ҳужжатнинг тафсилотлари келтирилмаган.
Учрашувда Қозоғистон энергетика вазири Болат Акчулаков, QazaqGaz миллий компанияси бошқаруви раиси Санжар Жаркешов ҳам иштирок этди.
Бир ҳафта олдин Роман Скляр Россия Федерацияси ҳукумати раҳбари ўринбосари Александр Новак билан учрашган эди.
Россия Федерацияси ҳукумати хабарида учрашув ҳақида қуйидагича баён қилинди: «Роман Скляр Қозоғистон томони Россия билан энергетиканинг барча соҳаларида ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёрлигини тасдиқлади. У Қозоғистоннинг Россия билан Қозоғистон газ транспорти тизимини модернизация қилиш, мамлакатнинг шимолий ва шарқий ҳудудларини газлаштириш, Россия энергия ташувчиларини учинчи давлатларга ташиш ҳажмини оширишда ҳамкорлик қилишдан манфаатдорлигини алоҳида қайд этди».
Қозоғистон-Россия газ ҳамкорлиги
Россиянинг Neftegaz.ru нашри Шарқий Қозоғистон ва Шимолий Қозоғистон вилоятларини газлаштириш Россия-Қозоғистон муносабатларининг газ соҳасидаги асосий жиҳат эканини ёзди.
Қозоғистон Энергетика вазирлиги мамлакат шимоли ва шарқини газлаштиришнинг иккита вариантини кўриб чиқмоқда — Россия манбалари ва «Сариарқа» магистраль газ қувури орқали.
«Бундан ташқари, бу вариантлар бир-бирини истисно қилувчи эмас, балки бир-бирини тўлдирувчи сифатида баҳоланади», — дейилади нашрда.
Россия газини етказиб бериш учун қуйидаги иккита қувур йўналиши ўрганилмоқда:
- Барнаул — Рубтсовск — Семей — Уст-Каменогорск, узунлиги тахминан 1000 км бўлган Павлодар филиали орқали;
- Ишим — Петропавловск — Кокшетау — Нур-Султон, узунлиги тахминан 644 км.
«Газпром» ва Қозоғистон ўртасидаги ҳамкорликнинг яна бир йўналиши — Оренбург газни қайта ишлаш заводида Қозоғистоннинг Карачаганак нефть ва газ конденсат кони газини қайта ишлаш.
2022 йил июнь ойида томонлар 2022−2023 йилларда Карачаганак нефть-газ конденсати конида газни қайта ишлашни кўпайтириш бўйича келишувга эришгандилар.
«Уч томонлама газ иттифоқи»
Ноябрь ойи охирида Россия Ўзбекистон ва Қозоғистонга уч томонлама газ иттифоқини тузишни таклиф қилгани маълум бўлганди. Россия томони бу таклиф сиёсий шартлар эвазига газ етказиб беришни назарда тутмаслигини, гап тижорий манфаатларни мувофиқлаштириш ҳақида кетаётганини билдирди.
«Газета.uz»га турли манбалардан маълум бўлишича, бу масала россиялик ҳамкорлар билан қатор икки томонлама учрашувлар чоғида муҳокама қилинган.
Дастлаб, Россия томони Россияда ишлаб чиқарилган табиий газни тескари тартибда, Қозоғистон орқали «Марказий Осиё — Марказ» (CAC) қувури орқали етказиб беришни таклиф қилган.
Россия томонининг асосий шарти Ўзбекистон газ узатиш тизимини бозор қиймати бўйича «Газпром» тасарруфига ўтказиш эди. Бундай талаблар ушбу шартларга рози бўлмаган «Qazaqgaz» миллий компаниясига ҳам қўйилган.
Россия томони илгари сурган иккинчи шартга кўра, Ўзбекистон Хитойга газ экспорт қилиш ҳуқуқидан воз кечиши керак бўлган. Яъни, «Газпром» шартномада Ўзбекистоннинг «UzGasTrade» компанияси ўрнид бўлишни таклиф қилган.
Декабрь ойида ўтказилган икки томонлама музокаралар натижасида Россия томони қўйган шартлар рад этилди.
Газ таъминотининг техник имкониятларини баҳолаш бўйича бир қатор қўшимча учрашувлар ўтказиш режалаштирилган. Бироқ, зарур ишларнинг кўлами катта миқдордаги маблағларни сафарбар қилишни талаб қилади. Шу муносабат билан, таъминотни ташкил қилишнинг амалий имконияти даргумон, дейди манбалар.

В среду, 18 января, в Санкт-Петербурге состоялась встреча первого заместителя премьер-министра Казахстана Романа Скляра и председателя правления российского «Газпрома» Алексея Миллера, сообщила пресс-служба правительства Казахстана.
В ходе встречи, как отмечается, были обсуждены основные вопросы двустороннего сотрудничества между Казахстаном и Россией в области природного газа.
«По итогам переговоров подписана „дорожная карта“, которая определяет основные направления взаимодействия сторон, в частности, по вопросам переработки казахстанского газа на Оренбургском ГПЗ, возможности поставок российского газа в Казахстан, а также перспективные проекты сотрудничества», — говорится в сообщении.
Детали документа не приводятся.
Во встрече также приняли участие министр энергетики Казахстана Болат Акчулаков, председатель правления национальной компании QazaqGaz Санжар Жаркешов.
Неделей ранее Роман Скляр встречался с заместителя председателя правительства РФ Александром Новаком.
По ее итогам в правительстве РФ сообщили: «Роман Скляр подтвердил готовность казахстанской стороны и дальше развивать сотрудничество с Российской Федерацией во всех сферах энергетики. Особо отметил заинтересованность Казахстана в сотрудничестве с Российской Федерацией в модернизации газотранспортной системы Казахстана, в газификации северных и восточных районов страны, в увеличении объёмов транспортировки российских энергоносителей в третьи страны».
Казахско-российское газовое сотрудничество
Российское издание Neftegaz.ru пишет, что актуальным вопросом российско-казахстанских отношений в газовой сфере является газификация Восточно-Казахстанской и Северо-Казахстанской областей.
Минэнерго Казахстана рассматривает два варианта газификации севера и востока страны — от российских источников и через магистральный газопровод Сарыарка.
«Причём эти варианты оцениваются не как исключающие друг друга, а взаимодополняющие», — отмечает издание.
Для поставок российского газа изучаются два маршрута газопроводов:
- Барнаул — Рубцовск — Семей — Усть-Каменогорск с ответвлением в Павлодар с ориентировочной протяжённостью 1000 км;
- Ишим — Петропавловск — Кокшетау — Нур-Султан с ориентировочной протяжённостью 644 км.
Ещё одним направлением сотрудничества «Газпрома» и Казахстана является переработка газа казахстанского Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения (НГКМ) на Оренбургском газоперерабатывающем заводе (ГПЗ).
В июне 2022 года стороны заключили договор об увеличении переработки газа Карачаганакского НГКМ в 2022—2023 годах.
«Тройственный союз»
В конце ноября стало известно, что Россия предложила Узбекистану и Казахстану создать тройственный газовый союз. Российская сторона заявляла, что это предложение не подразумевает поставку газа в обмен на политические условия, а речь идёт о координации коммерческих интересов.
Как писала затем «Газета.uz», ссылаясь на собственные источники, этот вопрос обсуждался с российскими партнёрами в ходе серии двусторонних встреч.
Изначально российская сторона предлагала поставлять природный газ российского происхождения в реверсном порядке, через Казахстан по трубопроводу «Средняя Азия — Центр» (САЦ).
Основным условием российской стороны была передача газотранспортной системы Узбекистана на владение компании «Газпром» по рыночной стоимости. Аналогичные требования были выдвинуты Национальной компании «Казакгаз», которая не согласилась на такие условия.
Второе условие, которое выдвигала российская сторона — уступить права по экспорту газа в Китай. То есть «Газпром» предлагал стать стороной соглашения вместо узбекистанской компании «УзГазТрейд».
По результатам двусторонних переговоров в декабре удалось снять условия, которые ставила российская сторона.
Предусматривается проведение серии дополнительных встреч для оценки технической возможности поставок газа. Однако масштаб необходимых работ требует мобилизации значительных объёмов финансирования. В этой связи практическая возможность организации поставок маловероятна, полагают источники.