27 декабрь куни Саудия Арабистони вақти билан соат 9:15 да «Жидда-Мадина» 160-магистрал йўлида ўзбекистонлик зиёратчиларни олиб кетаётган Mercedes-Benz автобуси иштирокида ЙТҲ содир бўлди.
Бахтсиз ҳодиса натижасида автобусдаги 50 нафар зиёратчидан 10 нафари жабрланди, дея маълум қилди Ўзбекистон ТИВ матбуот котиби Юсуп Кабулжанов.
«Мазкур транспорт ҳодисаси оқибатида жабр кўрганларга Мадина шаҳри яқинидаги „Вади Ал-Фаръ“ ва „Ал-Ҳимна“ шифохоналарида тез тиббий ёрдам кўрсатилди. Автобусдаги 40 нафар зиёратчи Мадина шаҳридаги меҳмонхонага жойлаштирилди», — дейилади хабарда.
«Мазкур ҳолат Ўзбекистон Республикасининг Жидда шаҳридаги Бош консулхонаси томонидан назоратга олинган. Ушбу мамлакатнинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралари ҳамда тиббиёт муассасалари билан доимий алоқа ўрнатилган. Дипломатларимиз фуқароларимиз ҳолидан хабарбор бўлиб турибди», — дея қайд этди ТИВ вакили.

27 декабря в 9:15 по саудовскому времени на шоссе №160 «Джидда-Медина» произошло дорожно-транспортное происшествие с участием автобуса Mercedes-Benz, который перевозил паломников из Узбекистана.
В результате ДТП из 50 паломников, находившихся в автобусе, 10 пострадали, сообщил официальный представитель МИД Узбекистана Юсуп Кабулжанов.
«Всем пострадавшим оказана скорая медицинская помощь в больницах „Вади аль-фар“ и „Аль-Химна“ недалеко от города Медина. 40 паломников размещены в отеле в Медине», — сообщил он.
«Ситуация взята на контроль генеральным консульством Узбекистана в Джидда. Налажена связь с правоохранительными органами и медицинскими учреждениями. Дипломаты находятся на постоянном контакте с гражданами», — добавил представитель МИДа.