Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги ҳамкорликнинг барча йўналишлари минтақа мамлакатлари иқтисодиётини диверсификация қилиш ва Россия Федерациясига билвосита қарамликни енгиллаштиришга қаратилган. Бу ҳақда Европа иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Шарлотта Адриан 16 декабрь куни журналистлар билан учрашувда айтиб ўтди.
Бу ҳамкорлик йўналишлари, хусусан, Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодий ривожланиши, сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ва энергия самарадорлиги, шунингдек, рақамлаштириш масалаларини ўз ичига олади, деди элчи.
Европа Иттифоқи кўмагига эга бўлган яна бир соҳа — Марказий Осиёдаги минтақавий ҳамкорликдир. «Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги роли муҳим, чунки биз Ўзбекистонни Марказий Осиёда кўпроқ таъсир, янада кўпроқ ҳамкорлик ва минтақавий ҳамкорлик олиб бориш учун ўзига хос локомотив сифатида кўрамиз. Ўзбекистон нафақат ўз чегаралари хавфсизлиги, балки қўшни давлатлар билан ҳамкорлик қилишдан ҳам манфаатдор», — деди Шарлотта Адриан.
Элчи, шунингдек, Европа Иттифоқи Марказий Осиё давлатларининг шерикларни танлаш эркинлигига интилишида уларни қўллаб-қувватлашини эслатди. Бу ҳақда аввалроқ Европа иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили Хосеп Боррель ҳам гапирганди.
«Биз Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги муносабатларнинг эксклюзивлигини эмас, балки танлаш эркинлигини таъминлашни истаймиз», — дея таъкидлади Шарлотта Адриан.
Европа Иттифоқи делегацияси ҳозирда Ўзбекистон билан ҳамкорлик, хусусан, 2021−2027 йилларга мўлжалланган кўп йиллик индикатив дастурга мувофиқ амалга оширилаётганини эслатиб ўтди. Уни молиялаштириш учун 83 млн евро, жумладан, фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқларини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш учун 7 млн евро ажратилган.
Дастур доирасидаги ишлар учта устувор йўналиш бўйича амалга оширилмоқда: самарали давлат бошқаруви ва рақамли трансформация, инклюзив ва рақамли яшил ўсиш ҳамда «ақлли» ва экологик тоза қишлоқ хўжалиги секторини ривожлантириш.
Илгари Европа Иттифоқининг Ўзбекистон билан ҳамкорлиги асосан қишлоқ хўжалигига асосланган бўлиб, қўшма иш йўналишларининг ортиб бораётгани Европа Иттифоқининг Ўзбекистон билан шериклик алоқаларини кенгайтираётганидан далолатдир, деди Европа Иттифоқи делегати.
«Ҳамкорликнинг бу йўналишлари биз ўзимиз ўйлаб топган ёки ишлаб чиққан нарса эмас. Буларнинг барчаси ҳукумат билан ҳамкорликда қандай йўл билан ва қайси соҳаларда ёрдам бера олишимиз ҳақида олиб борган муҳокамаларимиз натижасидир», — дейилади элчихона хабарида.

Все направления сотрудничества Европейского союза с Центральной Азией нацелены на то, чтобы диверсифицировать экономики стран региона и облегчить косвенную зависимость от Российской Федерации. Об этом заявила посол ЕС в Узбекистане Шарлотта Адриан на встрече с журналистами 16 декабря.
В эти направления сотрудничества, в частности, входит экономическое развитие стран Центральной Азии, вопросы эффективного использования водных ресурсов и энергоэффективности, а также цифровизация, отметила посол.
Ещё одна сфера, которая имеет поддержку ЕС, — это региональное сотрудничество в Центральной Азии.
«Мы видим очень важную роль именно Узбекистана в центральноазиатском регионе, оцениваем его как драйвер, локомотив по налаживанию регионального диалога. Узбекистан интересуют не только вопросы безопасности его границ, но сотрудничество с соседними странами», — подчеркнула Шарлотта Адриан.
Посол также напомнила, что ЕС поддерживает центральноазиатские страны в их стремлении к свободе выбора партнёров. Об этом ранее говорил и верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
«Мы хотим не эксклюзивности взаимосвязи Европейского союза и Центральной Азии, а именно обеспечить свободу выбора», — подчеркнула Шарлотта Адриан.
В Делегации ЕС напомнили, что сейчас сотрудничество с Узбекистаном в частности ведётся согласно Многолетней индикативной программе на 2021−2027 годы. На ее финансирование выделено 83 млн евро, в том числе 7 млн евро на поддержку развития гражданского общества и прав человека.
Работа в рамках программы ведётся по трём приоритетным направлениям: эффективное государственное управление и цифровая трансформация, инклюзивный и цифровой «зелёный рост», а также развитие «умного» и экологичного агросектора.
Ранее сотрудничество ЕС с Узбекистаном базировалось преимущественно на сельском хозяйстве, увеличение направлений совместной работы служит доказательством того, что Евросоюз расширяет партнёрство с Узбекистаном, отметили в Делегации ЕС.
«Эти направления сотрудничества — не что-то, что мы придумали или разработали самостоятельно. Это все — результат совместной работы с правительством, обсуждений о том, как, чем и по каким направлениям мы можем помочь», — подчеркнули в посольстве.