2022 йилнинг 1 ноябрь куни Қорақалпоғистондаги воқеаларда иштирок этган яна 35 нафар айбланувчи жамоат кафиллиги асосида ўз оиласи бағрига қайтарилди, дея хабар қилди Омбудсман матбуот хизмати.
Улар Қорақалпоғистондаги воқеаларни ўрганиш бўйича тузилган парламент комиссияси аъзолари таклифи ва Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси илтимосномасига кўра Бош прокуратура томонидан озодликка чиқарилди.
Шундай қилиб, комиссия ташаббуси билан яқинлари бағрига қайтарилган айбланувчилар сони 107 нафарга етди. Август ойида 24 нафар, октябрда эса 38 нафар айбланувчи оиласи бағрига қайтарилган эди. Қанча айбланувчи тутқунликда қолаётганига аниқлик киритилмаган.

Парламентская комиссия по расследованию событий 1−2 июля в Каракалпакстане сформировала третий список обвиняемых, «раскаявшихся в содеянном и имеющих тяжёлые социальные условия», сообщила пресс-служба уполномоченного по правам человека.
«По предложению членов комиссии и ходатайству Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Генеральная прокуратура 1 ноября отпустила ещё 35 обвиняемых в семьи на основе общественного поручительства», — говорится в сообщении.
Общее количество обвиняемых, возвращённых в семьи, достигло 107 человек. Ранее были отпущены 34 человека в августе и 38 человек в октябре. Сколько обвиняемых остаётся в заключении, не уточняется.