Ўзбекистон COVAX дастури доирасида коронавирусга қарши Johnson & Johnson вакциналарининг 419 950 дозадан иборат биринчи партиясини қабул қилди, дея хабар берди «Газета.uz»га ЮНИСЕФ ваколатхонаси.
2022 йил охиригача ушбу вакцинанинг яна 1 000 800 дозасини етказиб бериш режалаштирилган. Бунга Канада ҳукуматининг ҳайрия сифатидаги 471 600 дозаси, шунингдек, COVAX дастури орқали 583 600 дозаси етказиб бериш киради.
Ҳозиргача ЮНИСЕФ COVAX дастури орқали Ўзбекистонга жами 21,4 млн дозада COVID-19 вакциналарини етказиб берди.
Janssen Ad26.CoV2.S вакцинаси Janssen Pharmaceutica, Johnson & Johnson фармацевтика компаниялари томонидан ишлаб чиқилган. Унинг кўпгина коронавирус вакциналаридан фарқи шундаки, у битта компонентдан иборат. Бироқ, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг қайд этишича, биринчи дозадан 2−6 ой ўтгач, иккинчи дозани қабул қилиш инфекциянинг симптоматик курсидан ва касалликнинг оғир шаклидан ишончлироқ ҳимоя қилади.

Узбекистан получил первую партию из 419 950 доз вакцин Johnson & Johnson против COVID-19 в рамках механизма COVAX, сообщили «Газете.uz» в представительстве ЮНИСЕФ.
До конца 2022 года запланирована поставка еще 1 000 800 доз этой вакцины. Это количество включает пожертвование правительства Канады — 471 600 доз, а также поставку из фондов COVAX — 583 600 доз.
На сегодняшний день ЮНИСЕФ поставил в Узбекистан через систему COVAX в общей сложности 21,4 миллиона доз вакцин против COVID-19.
Вакцина Janssen Ad26.CoV2.S разработана Janssen Pharmaceutica, фармацевтическими компаниями Johnson & Johnson. Ее отличие от большинства вакцин от коронавируса в том, что она является однокомпонентной. Однако Всемирная организация здравоохранения отмечает, что введение второй дозы после 2−6 месяцев после введения первой формирует более надежную защиту от симптоматического течения инфекции и от тяжелой формы болезни.