8 октябрь куни эрталаб Қрим кўпригининг автомобиль қисмида юк машинаси портлаб кетиши натижасида икки қаторли бўлаги қулаб тушди. Портлаш, шунингдек, ўша пайтда Қрим ярим ороли йўналишида ҳаракатланаётган поезднинг еттита ёнилғи бакининг алангаланишига ҳам олиб келди, деб хабар қилмоқда «РИА Новости» Россия миллий аксилтеррор қўмитасига таяниб.
Қайд этилишича, қурбонлар йўқ. Кўприкда ҳаракат тўхтатилди, Керч бўғозида кемалар қатнови давом этмоқда.
Россия президенти Владимир Путин фавқулодда ҳодиса сабабларини аниқлаш ва оқибатларини бартараф этиш бўйича ҳукумат комиссиясини тузишни буюрди. Воқеа жойига Россия Федерацияси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Транспорт вазирлиги раҳбарлари жўнаб кетишди.
Қрим кўпригининг узунлиги 19 км. Унинг қурилиши 2014 йилда Россия Қримни аннекция қилганидан кейин бошланган. Кўприкнинг автомобиль қисми 2018 йилнинг май ойида фойдаланишга топширилган. Темир йўл участкаси бўйлаб эса 2019 йил декабрь ойида биринчи поездлар ҳаракатланишни бошлади.

Утром 8 октября на автомобильной части Крымского моста произошёл взрыв грузовика, приведший к обрушению двух пролётов переправы. Взрыв также привёл к возгоранию семи топливных цистерн железнодорожного состава, ехавшего рядом в это время в направлении Крымского полуострова, сообщает РИА Новости со ссылкой на Национальный антитеррористический комитет России.
Отмечается, что пострадавших нет. Движение на мосту приостановлено, судоходство в Керченском проливе продолжается.
Президент России Владимир Путин поручил создать правительственную комиссию для выяснения причин ЧП и ликвидации последствий. Руководители МЧС и Минтранса РФ выехали на место происшествия.
Крымский мост имеет длину 19 км. Его строительство было начато после присоединения Россией Крыма в 2014 году. Автомобильная часть моста была введена в строй в мае 2018 года. В декабре 2019-го пошли первые поезда по железнодорожной части.