Навоий вилояти Кармана тумани касб-ҳунар мактабининг фаоллар залида байрамга тайёргарлик жараёнида вояга етмаган ўқувчи қизларнинг рақсга тушгани видеоси тарқалганди. Шундан сўнг, уларнинг ота-онаси «ўзбек миллатига муносиб бўлмаган» рақси учун жаримага тортилди. Вилоят адлия бошқармаси эса қўлланилган ушбу жаримани бекор қилди.
Бошқарма видеодаги хатти-ҳаракатлар, хусусан, алоҳида бир ҳолатда қизлар даврасида рақс тушилиши «ота-оналарнинг болаларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш борасидаги мажбуриятларни бажармаслиги» деб нотўғри ҳуқуқий квалификация қилингани, яъни мазкур ҳолатда маъмурий ҳуқуқбузарлик таркиби мавжуд эмаслигини маълум қилди.
«Вояга етмаган ўқувчи қизларнинг рақс услублари Ўзбекистон жамиятидаги умумтарқалган маънавий қадриятларга тўла мос келмаслиги мумкин, лекин инсонларнинг ахлоқий ўлчамлари ва қарашлари қонунлар билан белгиланган нормалардан нотўғри фойдаланишга, айниқса жавобгарликка тортишга олиб келмаслиги лозим. Қайси ҳаракат ёки ҳаракатсизлик учун жавобгарлик келиб чиқиши, қонунларда аниқ белгилаб қўйилган. Шу асосга кўра, қўлланилган жарима бекор қилинди», — дейилади хабарда.
«Бола ҳуқуқлари кафолатлари тўғрисида» қонунига асосан,
• боланинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилиш давлат сиёсатининг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади (4-модда);
• ҳар бир бола эркинлик ва шахсий дахлсизлик ҳуқуқига, ўз шаъни ва қадр-қимматига қилинган тажовузлардан, шахсий ҳаётига ғайриқонуний аралашувлардан ҳимояланиш ҳуқуқига эга (10-модда).
Халқаро ҳуқуқ нормаларига тўла мос келувчи ушбу қонунда белгиланган кафолатлар ҳар бир бола учун мактаб ҳудуди бўладими, шахсий уй-жой бўладими, ҳар қандай ҳолатда таъминланиши шарт, дейилади хабарда.
Бундан ташқари, ота-оналарнинг баён этишига кўра, лавҳа расмий манбалар ва марказий телеканаллар орқали ёритилиш жараёнида мактаб ўқувчилари ҳамда ота-оналар интервью бериш юзасидан босим остида қолган. Оқибатда, вояга етмаган болалар ўз тенгдошлари, мактаб маъмурияти, ота-оналари ва кенг жамоатчилик олдида сазойи қилинган.
Ушбу номақбул ҳаракатлар вояга етмаганларнинг соғлиги ва саломатлигига, руҳий барқарорлигига ўта жиддий таъсир қилган ҳамда уларнинг шаъни ва қадр-қиммати таҳқирланишига олиб келган. Энг асосийси, вояга етмаганларга нисбатан бундай ҳаракатлар ноқонунийдир.
Юқоридаги қонунга асосан, бола фикрлаш эркинлиги ҳуқуқига эга (17-модда), инсон қадр-қимматини таҳқирловчи, болаларга зарарли таъсир кўрсатувчи оммавий ахборот воситаларидан фойдаланиш тақиқланади (16-модда).
«Шунингдек, мазкур масалада баъзи бир ижтимоий тармоқлардаги хабарлар ҳамда телевидение орқали берилган интервьюларда мактаб маъмурияти раҳбари ва айрим ўқитувчиларига нисбатан „ҳайфсан“ ва „жарима“ интизомий жазо чораси қўлланилганлиги ва улар эгаллаб турган лавозимидан озод этилганлиги баён этилган. Ушбу ҳолат ҳам адлия органлари томонидан ўрганилганда, мактабнинг ҳеч бир ходими билан меҳнат шартномаси бекор қилинмаганлиги маълум бўлди», — дейилади муносабатда.
Шу ўринда адлия органлари тарбия ва ахлоқ, маънавий қадриятларга мос равишда келажак авлодни тарбиялаш, шубҳасиз, жамиятнинг муҳим бўғини эканлигини тўлиқ эътироф этади. Шу билан бирга, ахлоқий масалаларни ҳал этишда ҳуқуқ нормаларининг асоссиз қўлланилиши ва бу орқали шахсларнинг Конституция ва қонунлар билан кафолатланган ҳуқуқ ва манфаатларига дахл этиш мумкин эмаслигини эслатиб ўтади.

Родители двух девочек, учащихся в профессиональной школе Карманинского района Навоийской области, были недавно оштрафованы за танец своих детей, который в управлении семьи и женщин области посчитали «не подобающим узбекской нации».
В воскресенье управление юстиции Навоийской области сообщило, что штраф был незаконным и он был отменён.
Под административным правонарушением, согласно статье 10 Кодекса об административной ответственности, понимается «посягающее на личность, права и свободы граждан, собственность, государственный и общественный порядок, природную среду противоправное, виновное (умышленное или неосторожное) действие или бездействие, за которое законодательством предусмотрена административная ответственность», напомнили в управлении.
Привлечение родителей к ответственности по статье 47 кодекса (невыполнение родителями или лицами, их заменяющими, обязанностей по воспитанию и обучению несовершеннолетних детей, в том числе повлекшее совершение несовершеннолетним административного правонарушения) является неверным, поскольку в данной ситуации нет административного правонарушения, заявили в управлении юстиции.
«Стиль танца несовершеннолетних девочек может не полностью соответствовать общепринятым духовным ценностям в обществе Узбекистана, однако этические оценки и взгляды людей не должны приводить к неверному применению установленных законом норм, особенно к привлечению к ответственности», — подчёркивается в заявлении.
«В законах чётко указано, за какие действия или бездействие наступает ответственность», — добавили в управлении.
Областное управление юстиции также напомнило положения закона о гарантиях прав ребёнка. Согласно статье 4, защита чести и достоинства ребенка является одним из основных направлений государственной политики Узбекистана. Статья 10 гласит, что каждый ребёнок имеет право на защиту от посягательства на его честь и достоинство, а также незаконного вмешательства в его частную жизнь.
«Гарантии, установленные данным законом и полностью соответствующие международным правовым нормам, должны обеспечиваться для каждого ребенка в любой ситуации на территории как школы, так и частного жилища», — заявили в управлении.
Кроме того, родители девочек сообщили, что видеозапись, сделанная в актовом зале, была показана в официальных источниках и по центральным телеканалам, из-за чего учащиеся и их родители оказались под давлением и были вынуждены давать интервью. Это поставило девочек в неловкое положение перед сверстниками, администрацией школы, родителями и широкой общественностью.
«Эти неприемлемые действия оказали серьёзное влияние на здоровье и духовное благополучие несовершеннолетних детей и привели к оскорблению их чести и достоинства. Самое главное — такие действия в отношении несовершеннолетних являются незаконными», — отметили в управлении юстиции.
В управлении вновь обратились к закону о гарантиях прав ребёнка, согласно статье 17 которого «ребёнок имеет право на свободу мысли, слова, совести и убеждений», а согласно статье 16, запрещено использование средств массовой информации, оскорбляющих человеческое достоинство и оказывающих вредное воздействие на детей.
В отдельных сообщениях в социальных сетях и интервью на телевидении говорилось, что в отношении администрации школы и отдельных учителей были вынесены выговоры и штрафы, а некоторые из них были уволены. В управлении юстиции заявили, что ни с кем из педагогов не были прекращены трудовые договоры.
В управлении отметили, что органы юстиции полностью признают необходимость воспитания подрастающего поколения в соответствии с духовными ценностями народа Узбекистана, однако «необоснованное применение правовых норм при рассмотрении этических вопросов и нарушение таким образом прав и интересов лиц, гарантированных Конституцией и законами, является недопустимым».