Шавкат Мирзиёев 28 сентябрь куни транспорт соҳасида ислоҳотларни жадаллаштириш масаласи бўйича йиғилиш ўтказди, дея хабар бермоқда Президент матбуот хизмати.
Давлат раҳбари топшириғига кўра, соҳадаги ишлар натижадорлиги Стратегик ислоҳотлар агентлиги томонидан таҳлил қилинган ва бир қатор муаммолар аниқланган. Хусусан, охирги уч йилда мамлакат иқтисодиёти 16 фоиз ўсгани ҳолда, темир йўлда юк айланмаси атиги 7 фоиз ошган.
Авиацияда рақобат муҳити тўла шаклланмаган, 10 та аэропортнинг самарадорлиги паст даражада. Оқибатда, рақобатдош нархларда етказиб бериш қулайлиги бўйича Халқаро логистика самарадорлиги индексида мамлакат 160 та давлат ичида 120-ўринни эгаллаган.
«Бу соҳа — иқтисодиётнинг қон томири. Транспорт ва логистикани янги босқичга олиб чиқмасак, иқтисодиётнинг барқарор ривожини таъминлай олмаймиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбари учта йўналиш — темир йўл транзити имкониятини кескин ошириш, авиацияни қулай, тез ва сифатли хизмат кўрсатадиган соҳага айлантириш, халқаро транзит юклари учун замонавий автомобиль йуллари тармоғини кенгайтириш бўйича чораларни белгилаб берди. Стратегик ислоҳотлар агентлиги таркибида транспорт соҳаси бўйича алоҳида гуруҳ тузиб, асосланган таклифлар ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Темир йўл соҳасида юк вагонлари паркини янгилаш бўйича кўрсатмалар берилди. Мамлакатда йилига 500 дан ортиқ ҳар хил турдаги вагонлар ишлаб чиқарилиши кутилмоқда. Эҳтиёт қисмлар ва автомобиль қисмларини маҳаллийлаштиришни 60 фоизгача ошириш режалаштирилган.
Йилига 60 та автомобиль ишлаб чиқариш ҳисобига енгил автомобиллар паркини янгилаш кўзланган. Соҳани молиявий соғломлаштириш учун тизимдан 9 та асосий бўлмаган активлар олиб қўйилади. 2023 йил охирига келиб, ўзаро субсидиялашдан воз кечиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, юк ташишда имтиёзли тарифлардан фойдаланиш натижасида камайган харажатларни қоплаш механизмини ишлаб чиқиш топширилди.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамиятида корпоратив бошқарув тизимини такомиллаштириш мақсадида Транспорт вазирлиги ҳузурида Трансформация идорасини ташкил этиш режалаштирилмоқда. Ходимларнинг камида 30 фоизи хорижий тажрибага эга мутахассислар бўлиши керак. Компания раисининг трансформация бўйича ўринбосари лавозими унга KPI кўрсаткичларини белгилаш билан киритилади. Кузатув кенгаши 30 фоиз мустақил хорижий экспертлардан иборат бўлади.
Бундан бир йилдан кўпроқ вақт олдин Шавкат Мирзиёев темир йўлда юк ташиш соҳасидаги монополияни танқид қилиб, ўз вагонларига эга хусусий логистика операторлари ишга туширилишини эълон қилганди. Шу билан бирга, давлат томонидан фақат темир йўл инфратузилмаси ва локомотив хизматлари тартибга солиниши, юк вагонлари хизмати бозор тамойиллари асосида ташкил этилиши айтилганди.
Авиация соҳасида ҳам қулайликларни кўпайтириш, Бухоро, Хоразм ва водий вилоятлари аэропортларини ривожлантириш, кадрлар малакасини ошириб, хизматлар сифатини яхшилаш кераклиги борасида топшириқлар берилди.
Президент автомобиль йўлларининг сифати ва салоҳиятига алоҳида тўхталди. Бу соҳада лойиҳалаштириш, қуриш ҳамда назорат функциялари битта ташкилотда жамлангани оқибатида кўп йўлларда сифат йўқлиги қайд этилди. Шу боис йўл қурилишида илғор стандартларни жорий этиш, лаборатор ишларни кучайтириш, пудратчилар масъулиятини ошириш бўйича топшириқлар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 сентября провел очередное совещание по вопросам ускорения реформ в транспортной сфере, сообщила пресс-служба главы государства.
Анализ отрасли по поручению президента провело недавно созданное Агентство стратегических реформ. Он показал, что за последние три года грузооборот на железных дорогах увеличился всего на 7%. В гражданской авиации нет полноценной конкуренции, 10 аэропортов работают не на полную мощность. По удобству и конкурентоспособности поставок Узбекистан занимает 120-е место среди 160 стран в Международном индексе эффективности логистики.
«[Отрасль транспорта] является жизненно важной для экономики. Если мы не выведем транспорт и логистику на новый уровень, то не сможем обеспечить стабильное развитие экономики», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент определил задачи по трём направлениям — «значительное расширение возможностей железнодорожного транзита, превращение гражданской авиации в сферу с удобным, быстрым и качественным обслуживанием» и расширение сети современных автомобильных дорог для международных транзитных грузоперевозок", говорится в сообщении.
В составе Агентства стратегических реформ будет создана отдельная группа по транспорту, которая займётся выработкой предложений.
В сфере железных дорог поручено обновить парк грузовых вагонов. Ожидается производство в стране свыше 500 вагонов разных видов в год. Намечено повысить локализацию запчастей и деталей вагонов до 60%. Парк пассажирских вагонов планируется обновить за счёт производства ежегодно 60 вагонов. Для финансового оздоровления отрасли из системы будут выведены 9 непрофильных активов.
До конца 2023 года планируется отказаться от перекрёстного субсидирования (механизм сдерживания роста тарифов, при котором для одних покупателей цена устанавливается выше предельных издержек, для других — ниже, что в целом приводит к ценам, равным средним издержкам).
Кроме того, поручено разработать механизм компенсации выпадающих расходов в результате применения льготных тарифов при грузоперевозках.
Для улучшения корпоративного управления в «Узбекистон темир йуллари» планируется создание офиса трансформации при Министерстве транспорта. Не менее 30% кадров должны быть специалистами с зарубежным опытом. Будет введена должность заместителя председателя компании по трансформации с определением для него показателей KPI. Наблюдательный совет на 30% будет состоять из независимых иностранных специалистов.
Более года назад Шавкат Мирзиёев критиковал монополию в сфере железнодорожных грузоперевозок и заявлял о запуске частных логистических операторов с собственными вагонами. Тогда же говорилось, что государство будет регулировать только железнодорожную инфраструктуру и услуги локомотивов, а услуги грузовых вагонов будут организованы по рыночным принципам.
В сфере авиации поручено улучшить качество обслуживания, развивать аэропорты Бухары, Хорезма и областей Ферганской долины.
Что касается сферы автомобильных дорог, то президент заявил, что поскольку проектирование, строительство и контрольные функции в этой сфере сконцентрированы в одной организации, страдает качество. Он дал поручения по пересмотру системы и внедрению передовых стандартов.