Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши комиссияси пойтахтнинг Кичик ҳалқа автомобиль йўлида транспорт воситаларининг ҳаракат тезлигини соатига 60 км/соатгача чеклаш масаласини Кенгашнинг навбатдаги сессиясига киритишни кўзлаяпти. Бу ҳақда пойтахт кенгаши хабар берди.
Пойтахт маразий кўчалари — Алишер Навоий, Маҳтумқули, Амир Темур, Кичик ҳалқа автомобиль йўли, Ислом Каримов, Тарас Шевченко, Бобур ва Фурқат кўчаларининг бир қисми ва Амир Темур хиёбонида эса 50 км/соатгача тушириш режа қилинган.
Биз 16 сентябрь куни шаҳар кенгаши йиғилишида депутатлар ИИББ Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармасининг 6 та марказий кўчада тезликни соатига 60 км/соатга чеклашга оид таклифини танқид қилгани ҳақида ёзгандик. «Газета.uz» аниқлашича, депутатлар кўриб чиқиши учун 40 та кўчанинг рўйхати киритиш режалаштирилган бўлган, бироқ у Амир Темур, Фарғона йўли, Шота Руставели, Янги Сергели, Бобур ва Бунёдкор кўчаларигача қисқартирилган.
Айрим депутатлар тезликни пасайтириш ташаббусига очиқчасига қарши чиқишди. Кенгаш бу масалани қўшимча ўрганишни талаб қилади, деб ҳисоблади ва уни кўриб чиқишни кейинги сессияга қолдирди. Жамоатчилик ушбу масала ва жаҳон тажрибасини билмаслигини намойиш этган айрим депутатларнинг чиқишларини кескин танқид қилди.
Мазкур сессиядан сўнг кенгаш комиссияси аъзолари ИИББ ва бошқа ташкилотлар экспертлари билан биргаликда пойтахт кўчаларида тадқиқот ўтказдилар. Тадқиқот натижаларига кўра, комиссия ва ИИББ Кичик ҳалқа йўли ичидаги барча кўчаларда рухсат этилган тезликни соатига 60 км/соатгача камайтиришни мақсадга мувофиқ деб топдилар.
Бундан ташқари, «баъзи кўчаларда ҳаракат хавфсизлигини тўлақонли таъминлаш, ўлим билан боғлиқ йўл-транспорт ҳолдисаларининг олдини олиш ва камайтириш, шунингдек, ҳаракат иштирокчилари учун етарли даражада қулай шароитлар яратиш мақсадида траспорт воситаларининг ҳаракат тезлигини соатига 50 км.гача чеклаш мақсадга мувофиқ деб ҳисобланди», дейилади кенгаш хабарида.
Доимий комиссияда мазкур масалани халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг навбатдаги сессияси кун тартибига киритиш маъқулланди.

Максимальную разрешённую скорость транспорта в пределах Малой кольцевой автодороги в Ташкенте предлагается снизить с 70 до 60 км/ч, а скорость на отдельных участках центральных улиц, включая саму МКАД, — до 50 км/ч.
Этот вопрос обсуждался на заседании постоянной комиссии столичного кенгаша народных депутатов по вопросам промышленности, транспорта, строительства, коммунальной сферы и обслуживания населения в четверг.
Мы писали, что 16 сентября на заседании городского кенгаша депутаты критично высказались о предложении Управления безопасности дорожного движения ГУВД ограничить скорость на 6 центральных улицах до 60 км/ч. Как выяснила «Газета.uz», на рассмотрение депутатов планировалось вынести перечень из 40 улиц, но он был сокращён до улиц Амира Темура, Фергана йули, Шота Руставели, Янги Сергели, Бабура и Бунёдкор.
Некоторые депутаты выступили открыто против инициативы снизить скорость. Кенгаш посчитал, что вопрос требует дополнительного изучения и отложил его рассмотрение до следующей сессии. Общественность подвергла резкой критике выступления отдельных депутатов, продемонстрировавших незнание вопроса и мирового опыта.
После того заседания члены комиссии кенгаша совместно со специалистами УБДД и других организаций провели изучение на улицах столицы. По итогам изучения комиссия и УБДД признали целесообразным снизить разрешённую скорость на всех улицах в пределах Малой кольцевой до 60 км/ч.
Кроме того, «на отдельных улицах для полноценного обеспечения безопасности дорожного движения, предупреждение и сокращение дорожно-транспортных происшествий, связанных со смертями, а также создания удобных условий для участников движения признано целесообразным ограничить скорость движения транспортных средств 50 км/ч», — говорится в сообщении кенгаша.
Речь идёт об отдельных участках улиц Алишера Навои, Махтумкули, Амира Темура, Малой кольцевой, Ислама Каримова, Тараса Шевченко, Бабура и Фурката, а также улице вокруг сквера Амира Темура.
На заседании было одобрено предложение внести данное предложение на рассмотрение следующей сессии кенгаша народных депутатов Ташкента.
«Газета.uz» подробно писала о том, как прошло заседание кенгаша, на котором обсуждался вопрос снижения скорости. Среди звучавших тогда заявлений были такие: «70 км/ч — и так низкая скорость», «Ничего не изменится» и так далее. В том же материале говорится о том, почему важно снижать скорость и почему только этой меры недостаточно.
Материалы «Газеты.uz», посвящённые вопросам безопасности дорожного движения, доступны по тегу «бдд».