27 сентябрь куни президент Администрацияси раҳбари Сардор Умурзаков бошчилигида видеоселектор йиғилиши ўтказилгани ҳақида ёзгандик. Унда 5 нафар ҳоким — Андижон, Асака, Пахтобод, Фарғона ва Нуробод туманлари раҳбарлари ишдан олинди. Тармоқларда селектор давомидаги ушбу жараён акс этган аудиоёзув тарқалди.
Эслатиб ўтамиз, Андижон тумани ҳокими Абдужаббор Эгамбердиев 6 август куни ўзи айвонда, одамлар эса пойгакда ўтирган ҳолда фуқаролар қабулини ўтказганди.
Фото: Андижон тумани ҳокимлиги матбуот хизмати.
Туман ҳокимлиги ахборот хизмати муносабатида «фуқаролар мурожаатлари бўйича сайёр қабуллар ҳафтанинг ҳар шанба куни туман ҳокимлигининг очиқ ҳудудида, фуқаролар билан ижтимоий масофа сақланган ҳолатда бўлиб ўтиши»ни таъкидлаганди.
Сардор Умурзаков видеоселекторда мазкур ҳолат сабаб Абдужаббор Эгамбердиевнинг лавозимдан озод этилгани ва ҳатти-ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо берилишини таъкидлади.
«Андижон тумани ҳокими Эгамбердиев жаноби олийлари, селекторда айвонда ўтирмаяптиларми? Ҳамма кўрди мана, сизни деб бутун дунёга шарманда бўлдик. Айвонда ўтирволиб, масофа сақламоқчи бўлсангиз, сектор раҳбарларини нимага олдингизга ўтирғизиб олдингиз? Фуқароларга нисбатан ҳурматсизлик, димоғдорлик, кибр-ҳаво, бу нима деган гап?», — деди у.
Туман ҳокимининг бу ҳаракати ижтимоий тармоқларда муҳокамаларга сабаб бўлиб, одамларнинг эътирозларини юзага келтирганди.
«Жамоатчилик олдида сиз ўзингизни эмас, туман ҳокимлигини эмас, бутун давлат тизимини, бутун президент командасини обрўсизлантиришга олиб келдингиз. Шунинг учун бугун ҳурматли президентимиз қарор қабул қилдилар, биринчидан сиз эгаллаб турган лавозимингиздан озод қилинасиз. Иккинчидан, сизнинг бу ҳатти-ҳаракатингизга ҳуқуқий баҳо берилади. Чиқиб кетинг залдан» — деди президент Администрацияси раҳбари.
Абдужаббор Эгамбердиев. Фото: Андижон тумани ҳокимлиги матбуот хизмати.
У 2021 йил февралида Андижон тумани ҳокими лавозимига тайинланганди.
Шунингдек, 56 та қарор билан 2390 гектар ерни ноқонуний ажратиб берган Асака тумани ҳокими Мансурбек Алиханов ҳам ишдан олинди.
Мансурбек Алиханов. Фото: Асака тумани ҳокимлиги матбуот хизмати.
«Асака туман ҳокими жаноб Алиханов. Бир ярим йилнинг ичида ер билан боғлиқ ноқонуний ҳолатлар бўйича 15 та жиноий иш қўзғатилган. Шунинг учун бугун ҳурматли президентимиз қарорлари билан сиз ҳам лавозимингиздан озод этиласиз, чиқиб кетинг залдан. Бу залда туришга сизнинг ҳаққингиз йўқ», — деди Сардор Умурзавов.
Алиханов 2020 йил сентябридан буён Асака туман ҳокими лавозимида ишлаб келаётганди.
Бундан ташқари, Пахтобод тумани ҳокими Элёрбек Усмонов ҳам лавозимидан озод этилганини айтиб, залдан чиқиб кетишини сўради. «Ҳар бир оила тадбиркор» дастури доирасида «Барлос асали» фермер хўжалигига чорва ҳайвонлари учун 4 млрд 800 млн сўмлик 291 та имтиёзли кредит ажратиб берганди.
Элёрбек Усмонов. Фото: Пахтобод тумани ҳокимлиги матбуот хизмати.
«Пахтобод тумани ҳокими Усмонов жаноблари. Ҳозир фуқароларга қўйлар ҳақиқатдан ҳам етказиб берилганлиги ва бошқа ҳолатлар ўрганилмоқда, алоҳида текшириш бўляпти. Бу ўз йўлига, ҳозир иккита бошқа ҳолатлар исботи, далили, расми ва аудиоси билан менинг столимда турибди. Бугун ҳурматли президентимизнинг топшириқлари билан сиз лавозимингиздан озод этиласиз, залдан чиқиб кетинг. Шуҳратбек Қўшоқбоевич (Андижон вилояти ҳокими Шуҳрат Абдураҳмонов), ҳозир мана шу 3 нафар ҳокимнинг масаласини тезкор ҳал қиласиз, буларнинг бинодан чиқиб кетишида гувоҳномасини олиб қўйсин. Шарманда қилиб, бинодан чиқариб юборсин, иккинчи яқинлаштирмасин», — дея таъкидлади Умурзаков.
У 2022 йил февралидан буён Пахтаобод тумани ҳокими сифатида ишлаб келаётганди.
Шу билан бирга, ҳудудида тендерсиз ер майдонларини ажратиш бўйича қарорлар чиқарган Фарғона туман ҳокими Шуҳратжон Мўминов ҳам эгаллаб турган лавозимидан озод этилди.
Шуҳратжон Мўминов. Фото: Фарғона тумани ҳокимлиги матбуот хизмати.
«Фарғона тумани ҳокими Мўминов жаноблари, микрофонга келинг. Сиз ҳам жуда яхши биласиз, алоҳида жиноят иши қўзғатилган. Унумдор бўлган 25 гектардан кўп ер майдонини бириктириш эвазига нималар бўлганини ҳам жуда яхши биласиз. Жаноб Мўминов, ёзмасангиз ҳам бўлади, китобчангизни ёпинг, ручкангизни кистангизга солинг. Ҳурматли президентимизнинг қарорлари билан Фарғона тумани ҳокими Мўминов эгаллаб турган лавозимидан озод этилди. Залдан чиқиб кетинг. Ҳайрулла Ҳайитбоевич, гувоҳномасини топширсин. Ҳали унинг жиноий жавобгарликка тортилиш-тортилмаслик масаласини икки ҳафтада гаплашамиз», — деди президент Администрацияси раҳбари.
У бу лавозимда 2020 йил ёзидан буён ишлаётганди.
Шунингдек, 23 август куни берилган вазифаларни ўз вақтида бажармаганини рўкач қилиб, туман ҳокимлиги девонхона бўлими мутахассисини калтаклаган Нуробод туман ҳокими Шерали Йўлдашев ҳам ишдан бўшатилди.
Шерали Йўлдашев. Фото: Нуробод тумани ҳокимлиги матбуот хизмати.
«Йўлдашев жаноблари янги ҳоким, ярим йил ҳам бўлмади ҳали. Менимча, „ҳоким дегани зўравонлик қилиши, ман деб туриб олиши, бу бир тўраларча ёндашув билан ишлаш керак дегани“, деб тушунса керак. Ярим йиллик ҳокимимиз, мана. У бечора девонхона ходими хоҳласа ҳам андиша қилганидан, тарбияли бўлганидан жавоб қайтаролмайди. Нечанчи асрда яшаяпмиз? Янги Ўзбекистонга муносиб ҳоким шундай бўладими? Идора ва ташкилотлар раҳбарларини қўл остидаги ходимларини фуқаролар олдида турли ҳақоратли сўзлар билан камситишни ўзингизга одат қилиб олгансиз, жаноб Йўлдашев. Ким сизга рухсат берди? Ўзингизга, оилангизга, бутун вилоятга, давлат тизимига иснод келтирдингиз. Ҳамма ҳар битта айтган ҳақоратомуз сўзларингизни аудиоси ҳам бор, расришовкаси ҳам бор — ҳаммаси турибди. Энг аянчлиси, ачинарлиси, ҳурматли президентимиз ҳам шуни ҳаммасини кўриб, эшитиб жуда ҳам каттиқ ранжидилар», — деди Умурзаков.
У 2022 йил мартида лавозимга тайинланганди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур йиғилишда Сурхондарё вилояти ҳокими Тўра Боболов президент қарори билан ўзгаларни ҳақорат қилгани, ҳокимларга қўйилган талабларни бажармагани ва ўз фаолиятини давлат сиёсатига мос равшда ташкил этмагани учун жаримага тортилганди.

В среду утром в Telegram-каналах распространилась аудиозапись с селекторного заседания под председательством руководителя Администрации президента Сардора Умурзакова, которое прошло во вторник. Мы писали, что в ходе собрания было сообщено об увольнении хокимов пяти районов и директора агентства «Узбекчорванасл», а также наказании главы Сурхандарьинской области Туры Боболова в виде штрафа.
На записи глава администрации сначала отчитывает, а затем увольняет трёх хокимов Андижанской области. Хокиму Андижанского района Абдужаббору Эгамбердиеву припомнили то, как он принимал граждан. Пресс-служба хокимията района публиковала фотографии с народных приёмов, где хоким и другие представители хокимията сидят в беседке, а жители стоят или сидят на расстоянии нескольких метров от него уровнем ниже.
«Хоким Андижанского района господин Эгамбердиев не сидит в беседке на селекторном совещании? Все это видели, мы из-за вас опозорились на весь мир. Была отговорка, что якобы это для соблюдения дистанции. Если вы хотели соблюдать дистанцию, сидя в беседке, то почему вы посадили руководителей секторов рядом с собой? Неуважение, надменность, высокомерие по отношению к гражданам, что это?» — сказал Сардор Умурзаков.
«Это стало причиной бурного обсуждения и возмущения общественности в социальных сетях. Вы дискредитировали перед общественностью не себя, не хокимият Андижанского района, а всю государственную систему, всю президентскую команду. Поэтому сегодня наш уважаемый президент принял решение. Во-первых, вы будете освобождены от занимаемой должности. Во-вторых, вашим действиям будет дана правовая оценка. Покиньте зал», — отметил он.
Хоким Асакинского района Мансурбек Алихонов был наказан за нарушения при выделении земель.
«56 решениями незаконно выделены 2390 га земли. В 2021—2022 годах, всего за полтора года возбуждено 15 уголовных дел по факту незаконных случаев, связанных с выделением земель. Нигматилла Тулкинович (генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев — ред.), верно? Поэтому сегодня решением нашего уважаемого президента вы тоже освобождены от занимаемой должности. Покиньте зал, вы не имеете права находиться в этом зале», — сказал глава администрации.
Хоким Пахтаабадского района Андижанской области Эльёрбек Усмонов был уволен предположительно из-за выделения нецелевого льготного кредита и других случаев.
«По вашему поручению в рамках программы „Каждая семья — предприниматель“ 291 льготный кредит на сумму 4,8 млрд сумов был выдан фермерскому хозяйству „Барлос асали“ за скот. Сейчас изучается, действительно ли овцы были доставлены гражданам, а также расследуются другие случаи, ведётся отдельная проверка. Это своим путём, у меня сейчас на столе лежат [документы] о двух случаях с доказательствами, фотографиями и аудио. Сегодня по поручению нашего уважаемого президента вы освобождаетесь от занимаемой должности. Покиньте зал», — сказал он.
Сардор Умурзаков обратился к хокиму Андижанской области Шухрату Абдурахманову и поручил «оперативно принять меры по трём хокимам».
«Пусть у хокимов при выходе заберут удостоверения. Пусть выгонят их с позором, не подпускают к зданию», — заявил он.
Хоким Ферганского района Ферганской области Шухратжон Муминов был уволен за несоблюдение требований законов в сфере земельных отношений и «другие серьёзные нарушения закона».
«Вы прекрасно знаете, что возбуждено отдельное уголовное дело. В вашем районе вынесены решения о выделении земельных участков без конкурса. Вы также прекрасно знаете, что произошло в обмен на закрепление более 25 га плодородных земель. Господин Муминов, можете не писать, закройте блокнот и уберите ручку в карман. По решению нашего уважаемого президента хоким Ферганского района Муминов освобождён от занимаемой должности. Выйдите из зала. [Хоким Ферганской области] Хайрулла Хайитбаевич, пусть он сдаст свое удостоверение. Будет ли он привлечен к уголовной ответственности или нет — это мы обсудим через две недели», — заявил глава Администрации президента.
От своей должности спустя шесть месяцев также освобождён хоким Нурабадского района Самаркандской области Шерали Юлдашев.
«Господин Юлдашев. Новый хоким, не прошло и полугода. Кажется, он считает, что хоким должен заниматься насилием, говорить „я“, подходить к делу „по-барски“. Полугодичный хоким… 23 августа он применил физическую силу к специалисту аппарата районной администрации за невыполнение поставленной задачи в срок. Бедный работник аппарата, даже если бы он захотел, из-за своей тактичности и воспитания не смог ответить ему. В каком веке мы живем? Таким должен быть хоким в Новом Узбекистане? Господин Юлдашев, вы взяли за привычку унижать руководителей ведомств и организаций и подчинённых перед гражданами всякими оскорбительными словами. Кто вам это позволил?» — спросил Сардор Умурзаков.
«Вы опозорили себя, свою семью, всю область и государственную систему. Есть аудиозапись и расшифровка каждого произнесенного вами оскорбления, всё лежит здесь. Самое печальное, что нашего уважаемого президента очень задело, когда он всё это увидел и услышал. Поэтому сегодня наш уважаемый президент принял решение, что вы недостойны должности хокима. Сегодня вы будете освобождены от должности. Покиньте зал. На выходе заберите у него удостоверение», — заявил он.
Кроме того, за «неподобающие действия» в гостинице во время служебной поездки в Наманганскую область, а также другие недостатки в работе уволен директор агентства «Узбекчорванасл» Бахтиёр Атамурадов.
«Большой человек, выходите к микрофону. Не ошибусь, если скажу „весь мир“… Мне даже из-за границы прислали в Telegram ваши приключения. Во время служебной командировки в Наманганской области… и так далее, и так далее. Ладно, я не буду говорить это при всех. Все видели, что вы сделали. Такая ситуация не соответствует поведению, уровню и положению [руководителя] государственного органа, республиканского органа. Вы опозорили и дискредитировали государственную систему. Достойны ли вы сейчас стоять перед всеми? Сколько вы работали в банке… Решением нашего уважаемого президента сегодня вы тоже освобождены от занимаемой должности. Покиньте зал, господин Атамурадов. Пусть сдаст своё удостоверение охране», — сказал Сардор Умурзаков.
В конце записи глава Администрации президента отчитал хокима Сурхандарьинской области Туру Боболова. Ранее в сети появились три записи с его голосом, на которых он оскорбляет других людей.
«Вы не служите примером многим хокимам районов и руководителям секторов. Я вынужден сказать вам об этом сегодня перед всеми. Слова, которые распространились в интернете… Вы сказали, что это монтаж и так далее. Была проведена экспертиза — всё это ваши слова. Сегодня по указанию нашего уважаемого президента решено наложить штраф в размере 40% от вашей зарплаты», — сообщил он.
Сардор Умурзаков поручил первому заместителю советника президента по вопросам государственной службы и взаимодействия с представительными органами власти Кахрамону Куранбаеву создать рабочую группу и изучить ситуацию в области.
«Кахрамон Кучкарович, вам задание: завтра же вы сформируете группу и возглавите её. В общем, ситуация нехорошая, надо наводить порядок. При необходимости привлечь к уголовному делу. Надо всё поднять, белое должно стать белым, чёрное — чёрным, навести порядок. Тех, кто виноват, надо привлечь к уголовной ответственности. Это обеспечит Генеральная прокуратура. А вы дадите объективную оценку. Вы предоставите мне информацию через неделю. Мы сообщим нашему уважаемому президенту», — сказал глава администрации.