Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Токаев чоршанба куни муддатидан олдин президентлик сайловини 20 ноябрь куни ўтказиш тўғрисидаги фармонни имзолади, деб хабар берди Akorda.kz.
«Ушбу сайловлар бутун сиёсий тизимни тубдан «қайта юклаш»га олиб келадиган сайлов циклини бошлайди. Бу барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш, фуқаролар фаровонлиги ва турмуш сифатини ошириш бўйича узоқ муддатли вазифаларни ҳал этишга эътиборимизни янада кучайтириш имконини беради», — деди у халққа мурожаатида.
Давлат раҳбари сайловолди ташвиқотининг қонун ҳужжатларига қатъий риоя этган ҳолда ўтказилишини кафолатлашини таъкидлади. «У адолатли, очиқ, маҳаллий ва халқаро кузатувчиларнинг кенг иштирокида ўтказилади».
Токаевнинг фикрича, конституциявий ислоҳот натижасида «ҳокимият тармоқлари ўртасида оптимал мувозанат» шаклланган. Унга кўра, давлат «кучли президент — нуфузли парламент — ҳисобдор ҳукумат» тамойилига қатъий амал қилади.
Мажлис ва маслихатларнинг навбатдаги депутатлари янги аралаш тизим — партия рўйхати ва бир мандатли сайлов округлари бўйича сайланади.
Бундан ташқари, Конституциявий суд ташкил этилмоқда, у 2023 йил январь ойида иш бошлайди.
Эндиликда вилоятлар ҳокимлари муқобиллик асосида сайланади. Конституцияда ер ва унинг ости бойликлари халқники, деган қоида киритилди. Ушбу қоидани амалга ошириш учун Болалар миллий жамғармаси дастури эълон қилинди.
Қасим-Жомарт Токаев конституциявий ислоҳот у давлат раҳбари этиб сайланганидан буён амалга оширилаётган «кенг кўламли сиёсий модернизация дастурининг узвий қисми» эканини таъкидлади.
Мазкур дастур доирасида тинч йиғилишлар ўтказиш учун хабар бериш тамойили жорий этилди. Сиёсий партияларни рўйхатдан ўтказиш тартиби соддалаштирилди, рўйхатга олиш тўсиқлари камайтирилди. Сайловолди партия рўйхатида ва депутатлик мандатларини тақсимлашда аёллар ва ёшлар учун 30 фоизлик квота жорий этилди.
Бундан ташқари, сиёсий партияларнинг парламентга кириши учун белгиланган чегара 7 фоиздан 5 фоизга туширилди. Сайлов бюллетенларида «ҳаммасига қарши» устуни ҳам пайдо бўлди.
Қишлоқ ҳокимларини бевосита сайлаш механизми ва бошқалар ҳам жорий этилди.
Эслатиб ўтамиз, 1 сентябрь куни Қасим-Жомарт Тоқаев халққа мурожаатида президентлик мандатини қайта сайланиш ҳуқуқисиз бир муддат 7 йил билан чеклашни ва кузда навбатдан ташқари президентлик сайловларини ўтказишни таклиф қилди. 2023 йилнинг биринчи ярмида парламент ва маслихатларга муддатидан олдин сайловлар ўтказилади.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в среду подписал указ о проведении внеочередных президентских выборов 20 ноября, сообщила Akorda.kz.
«Данные выборы дают старт избирательному циклу, по итогам которого будет осуществлена кардинальная перезагрузка всей политической системы. Это позволит нам в дальнейшем сконцентрироваться на решении долгосрочных задач по обеспечению устойчивого экономического роста, повышению благосостояния и качества жизни граждан», — сказал он в обращении к народу.
Глава государства заявил, что гарантирует проведение избирательной кампании в строгом соответствии с законодательством. «Она пройдёт справедливо, открыто и при широком участии отечественных и международных наблюдателей».
Токаев считает, что по итогам конституционной реформы сформирован «оптимальный баланс между ветвями власти». По его словам, государство будет строго придерживаться принципа «сильный президент — влиятельный парламент — подотчётное правительство».
Следующие составы депутатов Мажилиса и маслихатов будут избираться уже по новой смешанной системе — партийным спискам и одномандатным округам.
Кроме того, создается Конституционный суд, который начнёт свою работу с января 2023 года.
Акимы регионов теперь выбираются на альтернативной основе. В Конституцию введена норма о том, что земля и её недра принадлежат народу. Для реализации этого положения анонсирована программа «Нацфонд — детям».
Касым-Жомарт Токаев подчеркнул, что конституционная реформа является «органичной частью масштабной программы политической модернизации», реализуемой с момента его избрания главой государства.
В рамках этой программы был внедрён уведомительный принцип проведения мирных собраний. Упрощена процедура регистрации политических партий, снижен регистрационный барьер. Введена 30-процентная квота для женщин и молодёжи в предвыборных партийных списках и при распределении депутатских мандатов.
Кроме того, уменьшен порог для прохождения политических партий в Мажилис с 7 до 5%. В избирательных бюллетенях появилась графа «против всех».
Также внедрён механизм прямой выборности сельских акимов и другое.
1 сентября Касым-Жомарт Токаев в послании народу предложил ограничить президентский мандат одним сроком в 7 лет без права переизбрания и провести досрочные выборы президента осенью. Досрочные выборы в парламент и маслихаты состоятся в первой половине 2023 года.