17 сентябрь куни «АрМИ-2022» халқаро армия ўйинларида иштирок этган Ўзбекистон ҳарбийларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди, деб хабар берди Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Ўтган шанба куни бўлиб ўтган армия ўйинларининг ғолиб ва совриндорларига пул мукофотлари топширилди. Мусобақаларда юқори натижа кўрсатган бир гуруҳ ҳарбий хизматчиларга муддатли ҳарбий унвонлар топширилди.
Мусобақалар 15−27 август кунлари бўлиб ўтди. Уларнинг натижаларига кўра Ўзбекистон терма жамоаси 7 олтин, 10 кумуш ва 5 бронза медалини қўлга киритиб, 37 давлат орасида иккинчи ўринни эгаллади. Ўзбекистон ҳарбийлари ҳам шахсий ва жамоавий беллашувларда 22 та рекордни қайд этди.
Биринчи ўринни Армия ўйинлари ташкилотчиси Россия Мудофаа вазирлиги жамоаси эгаллади. Учинчи ўринни Беларус ҳарбийлари банд қилди.
Ўзбекистон терма жамоаси 21 та мусобақада иштирок этиб, қуйидаги совринларни қўлга киритдилар:
Биринчи ўрин: «Хавфсиз муҳит», «Қуролсоз уста», «Дала ошхонаси», «Мерганлар марраси», «Ҳақиқий дўст» (эркаклар ва аёллар жамоалари);
Иккинчи ўрин: «Эльбрус ҳалқаси», «Қўшинлар разведкаси аълочиси», «Ҳарбий-тиббий эстафета», «Ҳарбий ралли», «Муҳандис формуласи», «Отлиқ марафон», «Десант взводи», «Қутб юлдузи», «Ишончли қабул» (эркаклар ва аёллар жамоалари);
Учинчи ўрин: «Автозирхли танк-техника устаси», «Профессионал мерган», «Армия тактик ўқчиси», «Меридиан» ва «Саян юриши».
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистонда бешта армия ўйинлари мусобақаси бўлиб ўтди. Жиззах шаҳридаги «Фориш» ўқув полигонида «Дала ошхонаси» ва «Қуролсоз уста», Самарқанд шаҳридаги «Сазаган» полигонида «Хавфсиз муҳит», Шарқий ҳарбий округда «Йўл патруль» ва Чирчиқ олий танк қўмондонлик муҳандислик билим юртида «Содиқ дўст» кўрик-танловлари ўтказилди.

Церемония награждения военнослужащих Узбекистана, участвовавших в Армейских международных играх «АрМИ-2022», состоялась 17 сентября, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства обороны.
Победители и призеры АрМИ в минувшую субботу были награждены денежными премиями. Группе военнослужащих, показавших на соревнованиях высокие результаты, были присвоены досрочные очередные воинские звания.
Соревнования проходили с 15 по 27 августа. Сборная Узбекистана по их итогам заняла второе место среди 37 стран, завоевав 7 золотых, 10 серебряных и 5 бронзовых медалей. Узбекистанские военные также зафиксировали 22 личных и командных рекорда.
Первое место заняла сборная Минобороны России, организатора АрМИ. На третьем месте — военные Беларуси.
Команды Узбекистана приняли участие в 21 конкурсе и получили следующие награды:
Первое место: «Безопасная среда», «Мастер-оружейник», «Полевая кухня», «Дорожный патруль», «Снайперский рубеж», «Верный друг» (мужская и женская команды);
Второе место: «Эльбрусское кольцо», «Отличники войсковой разведки», «Военно-медицинская эстафета», «Военное ралли», «Инженерная формула», «Конный марафон», «Десантный взвод», «Полярная звезда», «Уверенный прием» (мужская и женская команды);
Третье место: «Мастера автобронетанковой техники», «Профессиональный снайпер», «Армейский тактический стрелок», «Меридиан» и «Саянский марш».
Как сообщалось ранее, Узбекистан принял у себя пять соревнований АрМИ. Конкурсы «Полевая кухня» и «Мастер-оружейник» прошли в Джизаке на полигоне «Фориш», «Безопасная среда» — на полигоне «Сазаган» в Самарканде, «Дорожный патруль» — в Восточном военном округе и «Верный друг» в Чирчикском высшем танковом командно-инженерном училище.