Наманган вилояти Янгиқўрғон тумани «Навкент» маҳалласи ҳудудидаги «Ўрдатепа» археологик ёдгорлиги вайрон қилинди, деб хабар берди Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизмати.
Прокуратура ва Давлат хавфсизлик хизмати органлари археология ёдгорлигининг 0,03 гектар қисми фуқаро Ж. У. томонидан ҳамда 0,02 гектар қисми фуқаро А. Ю. томонидан махсус техника ёрдамида бузиб ташланиб, ўрнига ўзбошимчалик билан уй-жой қурилган.
Оқибатда тарихий ёдгорликкка қарийб 72 млрд сўмлик жиддий зарар етказилгани аниқланди. Текшириш натижасига кўра, жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
«Назорат тадбирлари давом эттирилмоқда», — дейилади хабарда.
Бундан бир неча кун муқаддам худди шу туман масъул ходимлари «Гаистонтепа» археология ёдгорлиги ҳудудини уй-жой қуриш учун ноқонуний равишда ажратиб бергани, икки йил ичида моддий маданий мерос объекти бутунлай вайрон бўлгани ҳақида хабар берилган эди. Ушбу маданий мерос объектига етказилган зарар 80 млрд сўмга баҳоланмоқда.

В махалле «Навкент» Янгикурганского района Наманганской области уничтожен археологический памятник «Урдатепа», сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Органы прокуратуры и СГБ установили, что гражданин Ж. У. разрушил 0,03 га территории объекта материального культурного наследия и гражданин А. Ю. — 0,02 га территории при помощи спецтехники и самовольно построили здесь жилые дома.
Ущерб историческому объекту оценён в 72 млрд сумов. По итогам проверки возбуждено уголовное дело и начаты следственные действия.
Буквально на днях сообщалось, что должностные лица этого же Янгикурганского района незаконно выделили территорию архитектурного памятника «Гаистонтепа» под строительство жилья. За два года объект культурного наследия был полностью уничтожен, ущерб оценён в 80 млрд сумов.