Наманган вилояти Янгиқўрғон туманидаги «Гаистонтепа» археологик ёдгорлиги вайрон бўлди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси ва Маданий мерос агентлиги матбуот хизматлари хабар берди.
Идораларнинг маълум қилишича, Янгиқўрғон тумани ҳокимлиги мутасаддилари томонидан моддий маданий мерос объекти ҳудуди уй-жой қуриш учун ноқонуний равишда ажратилган.
Шунингдек, туман кадастр ва қурилиш бўлими раҳбарлари томонидан қонун талабларини бузган ҳолда, объект ҳужжатлари оид ҳужжатлар туман кадастр ва қурилиш бўлими бошлиқлари томонидан қонунчилик талабларига зид равишда ер участкаларини бериш масаласини кўриб чиқувчи комиссияга тақдим этилиб, объект ноқонуний равишда фуқароларга дала ҳовли қуриш учун ажратилган.
Оқибатда, «Гаистонтепа» археология ёдгорлиги 2020−2021 йиллар давомида фуқаро З.М. томонидан бузиб ташланиб, ўрнига уй-жой қурилгани натижасида тарихий объектга 80 млрд. сўм жиддий зарар етказилган.
Мазкур ҳолат юзасидан ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан Жиноят кодексининг 132-моддаси (моддий маданий мерос объектларини нобуд қилиш, бузиш ёки уларга шикаст етказиш) ва 205-моддалари (ҳокимият ёки мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Янгикурганском районе Наманганской области уничтожен археологический памятник «Гаистонтепа». Об этом сообщили пресс-службы Генеральной прокуратуры Узбекистана и Агентства культурного наследия.
По данным ведомств, должностные лица Янгикурганского района незаконно выделили территорию объекта материального культурного наследия под строительство жилья.
Кроме того, начальники районного кадастрового и строительного отдела с нарушением требований законодательства передали документы объекта в комиссию по рассмотрению выдачи земельных участков. В итоге территория была незаконно выделена гражданам для строительства домов.
В результате, по данным госорганов, в 2020—2021 годы предприниматель З. М. полностью уничтожил памятник «Гаистонтепа» и построил там дом. Ущерб объекту оценивается в 80 млрд сумов.
По данному факту правоохранительные органы возбудили уголовное дело по статьям 132 (уничтожение, разрушение, порча объектов материального культурного наследия) и 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями) Уголовного кодекса, ведётся следствие.
«Газета.uz» также ранее сообщала, что в 2018 году хокимият Паркентского района с нарушением законодательства продал 2 га земли археологического памятника «Тепа» («Култепа»), где предприниматели организовали кирпичный цех. Памятник датируется