Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 8 август куни «Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида»ги қонунни имзолади. У Қонунчилик палатаси томонидан 2 мартдаёқ қабул қилинганди, Сенат эса 28 майда маъқуллаб берганди. Қонун орадан 3 ой ўтгач кучга киради.
Давлат раҳбари ҳужжатга яқинда давлат хизмати соҳадаги муаммоларни ҳал қилиш 30 йилга қолдирилганини таъкидлаган йиғилишдан кейин имзо чекди. «Ҳали давлат хизмати чинакам халқни рози қиладиган тизимга айлангани йўқ», — деганди у. Шу билан бирга, президент қонун икки йил давомида «чуқур муҳокамалар асосида» маҳаллий ва хорижий экспертларни жалб қилган ҳолда ишлаб чиқилганини айтганди.
Қонун кимларга қўлланилади?
Давлат фуқаролик хизмати деганда «давлат хизматининг бир тури, Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг давлат фуқаролик хизмати лавозимларидаги давлат органлари ваколатлари амалга оширилишини таъминлашга доир ҳақ тўланадиган касбий фаолияти тушинилади».
Қонуннинг амал қилиши Давлат фуқаролик хизмати лавозимларининг давлат реестрига киритилган лавозимлардаги давлат фуқаролик хизматчиларининг фаолиятига нисбатан татбиқ этилади. У президент, Қонунчилик палатаси депутатлари, Сенат аъзолари, Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси ҳамда бошқа маҳаллий давлат ҳокимият органлари депутатлари, юқори ва қуйи палаталар девонлари ходимлари, Марказий сайлов комиссияси аъзолари, судьялар ва суд тизими ходимлари, Марказий банк бошқаруви аъзолари, прокуратура, ички ишлар, мудофаа ишлари, фавқулодда вазиятлар, Миллий гвардия, Давлат божхона қўмитаси ва ДХХ органларида хизмат қилаётганлар, шу жумладан, ҳарбий хизматчилар, қолаверса, давлат органларининг техник, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш ходимларининг фаолиятига нисбатан татбиқ этилмайди.
Давлат фуқаролик хизматининг асосий принциплари қуйидагилардан иборат:
• Давлат фуқаролик хизмати тизимининг ягоналиги ва барқарорлиги;
• қонунийлик;
• адолатлилик;
• халққа хизмат қилиш;
• давлат органларининг ва мансабдор шахсларининг жамият ҳамда фуқаролар олдида масъуллиги;
• инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг устуворлиги;
• очиқлик ва шаффофлик;
• холислик, профессионаллик ва компетентлик;
• давлат фуқаролик хизматига киришда Ўзбекистон фуқароларининг тенг ҳуқуқлилиги;
• давлат фуқаролик хизматчиларининг ҳуқуқий ва ижтимоий жиҳатдан ҳимоя қилиниши.
Қонунга мувофиқ, давлат фуқаролик хизмати соҳасидаги махсус ваколатли орган этиб Президент ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги белгиланмоқда. У ўз ваколатлари доирасида давлат идораларининг кадрлар сиёсати соҳасидаги фаолиятини мувофиқлаштиради, давлат хизматига кадрларни танлов асосида танлашни ташкил қилади, давлат хизматчиларининг самарадорлигини баҳолаш учун индикаторлар (асосий кўрсаткичлар) тизимини жорий қилади ва уларнинг натижаларини таҳлил қилади, жамоатчилик фикрини ўрганади ва давлат органлари раҳбарларининг очиқ рейтингини шакллантиришда иштирок этади.
Шунингдек, агентлик давлат хизматчиларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда ҳамда уларнинг ишлаши ва ижтимоий ҳимояси учун тегишли шарт-шароитлар яратишда ёрдам кўрсатади.
Мақом, ҳуқуқ, мажбуриятлар ва чекловлар
Ўзбекистон фуқароси давлат фуқаролик хизмати лавозимига тайинланган пайтдан эътиборан давлат фуқаролик хизматчиси (ДФХ) ҳуқуқий мақомига эга бўлади ва давлат фуқаролик хизматчисининг фаолияти тугатилиши муносабати билан уни йўқотади. ДФХ лавозимларининг сиёсий гуруҳига тааллуқли давлат хизматчиларининг ҳуқуқий мақоми билан боғлиқ бўлган қўшимча ҳуқуқлар, мажбуриятлар ва чекловлар алоҳида қонунчилик билан белгиланади.
Давлат фуқаролик хизматчиси қуйидаги ҳуқуқларга эга:
• ўз зиммасига юклатилган мажбуриятларнинг ўзига хос хусусияти ва мураккаблигига, бажарилган ишларнинг миқдори ҳамда сифатига мувофиқ ўз вақтида ва тўлиқ ҳажмда иш ҳақи олиш;
• касбий компетенциялари ва алоҳида хизматлари учун рағбатлантириш;
• давлат органининг маблағлари ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобидан мунтазам равишда малакасини ошириб бориш;
• меҳнат тўғрисидаги қонунчиликда белгиланган тартибда ҳамда шартларда меҳнат шартномасига ўзгартишлар киритиш ва шартномани бекор қилиш;
• ўз мансаб ваколатларини, хизмат мажбуриятларини ва жавобгарлигини белгиловчи лавозим йўриқномаси ва бошқа ҳужжатлар билан танишиш;
• меҳнатни муҳофаза қилиш талабларига мувофиқ бўлган иш ўрнига эга бўлиш;
• давлат органи раҳбариятининг ноқонуний топшириқ ва талабларини бажаришдан бош тортиш;
• ДФХдаги коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар фактлари тўғрисида хабар берган тақдирда давлат ҳимояси билан таъминланиш;
• ўзининг шаъни, қадр-қиммати ва ишчанлик обрўси давлат органининг раҳбарияти ҳамда бошқа мансабдор шахслар томонидан ҳурмат қилиниши.
Давлат фуқаролик хизматчиси қуйидагиларга мажбур:
• Конституцияга ва бошқа ҳужжатларга риоя қилиш;
• ўз хизмат мажбуриятларини виждонан бажариши, давлат органи томонидан белгиланган одоб-аҳлоқ қоидаларига, хизматга оид ахборот билан ишлаш тартибига, шунингдек давлат фуқаролик хизматини ўташ билан боғлиқ бошқа қоидаларга риоя этишга;
• манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслиги, беғараз ва холис бўлишга;
• давлат органининг нуфузини туширишга олиб келиши ёки унинг ўз хизмат мажбуриятларини виждонан юажаришга шубға туғдириши мумкин бўлган ҳаракатлардан (ҳаракатсизликдан), шу жумладан ўз хизмат мажбуриятларини бажараётганда ҳар қандай шаклдаги камситишдан, нохолисликдан ёки кимгадир нисбатан алоҳида муносабатда бўлишдан тийилишга;
• ўз хизмат мавқеидан шахсий ва бошқа ғайриқонуний мақсадларда фойдаланмаслиги, шунингдек ўз хизмат фаолиятига, давлат органлари, уларнинг мансабдор шахслари ва фуқароларнинг фаолиятига қонунга хилоф таъсир кўрсатилишига йўл қўймасликка;
• давлат сирларини ёки қонун билан кўриқланадиган бошқа сирни ташкил этувчи маълумотларни муҳофаза қилиш тўғрисидаги талабларга риоя этиши. шунингдек, ўз хизмат мажбуриятларини бажариши чоғида олинган мазкур маълумотларни ошкор қилмаслиги, шу жумладан давлат фуқаролик хизматчисининг фаолияти тугаганидан кейин ошкор этмасликка;
• қонунда белгиланган муддатларда ва тартибда даромадлари ва мол-мулки тўғрисидаги декларацияни тақдим этишга;
• давлат мулкининг бут сақланишини таъминлаши, ўзига ишониб топширилган давлат мулкидан фақат хизмат мақсадларида фойдаланишга;
• ўзининг касбий компетенциясини мунтазам равишда ошириб боришга.
Қонун билан давлат фуқаролик хизматини ўташ билан боғлиқ чекловлар ҳам ўрнатилган. Унга кўра, ДФХ қуйидагиларга ҳақли эмас:
• ўзаро яқин қариндошликка ёки қуда томондан қариндош бўлган шахслар билан (ота-оналар, ака-укалар, опа-сингиллар, ўғиллар, қизлар, эр-хотинлар, шунингдек эр-хотинларнинг ота-оналари, ака-укалари, опа-сингиллари ва фарзандлари) айнан битта давлат оранида бирга хизмат қилиши, агар уларнинг бирга хизмат қилиши улардан бирининг иккинчисига бевосита бўйсунишига ёки унинг назорати остида бўладиган давлат фуқаролик хизмати лавозимини эгаллашга, бундан қонунчиликда назарда тутилган ҳоллар мустасно;
• педагогик, илмий ва ижодий фаолиятдан ташқари ҳақ тўланадиган бошқа фаолият билан шуғулланишга, Ўзбекистон қонунларида ҳамда президент қарорларида назарда тутилган ҳолатлар бундан мустасно;
• тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш;
• тадбиркорлик фаолияти субъектларини ташкил этишга, уларнинг муассиси (иштирокчиси) бўлишга, тадбиркорлик фаолияти субъектида ташкилий-бошқарув, маъмурий-хўжалик вазифаларини бажаришга, бундан АЖларнинг эркин муомалада бўлган акцияларига қонунчиликда белгиланган талаблар доирасида эгалик қилиш ҳоллари мустасно;
• ўзи хизмат қилаётган давлат органи назорати остидаги ёки у билан алоқалар ва манфаатларга эга бўлган ташкилотлардаги улушларни, пайларни ва акцияларни бевосита ёки вакиллар орқали олишга;
• ўз хизмат ваколатларини жисмоний ва юридик шахсларнинг манфаатларини кўзлаб бажариш ёки бажармаслик эвазига улардан бирон-бир мукофот, фойда ёки совғалар олишга;
• чет давлат фуқаролигини олишга;
• қонунчиликда назарда тутилган имтиёзлар, преференциялар ёки афзалликлардан ўз хизмат мавқеи билан боғлиқ ҳолда фойдаланишга;
• Ўзбекистон ҳудудидан ташқарида ҳисобварақлар очишга ва уларга эга бўлишга, кўчмас мулкка ва бошқа мол-мулкка эгалик қилишга, бундан чет давлатда таълим олиш, стажировка ўташ ва тиббий хизматлардан фойдаланиш мақсадида очилган ҳисобварақлар, шунингдек давлат фуқаролик хизматига киришдан олдин олинган ва ошкор қилинган мол-мулк мустасно;
• ўзининг ваколатларини сиёсий партияларнинг, бошқа жамоат бирлашмалари ва улар органларининг манфаатларини кўзлаб амалга оширишга.
Тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланувчи шахс давлат хизматига қабул қилингандан кейин тадбиркорлик фаолиятини тўхтатиб туриш тартиби қонун ҳужжатлари билан белгиланади.
ДФХ шуғулланиши мумкин бўлмаган пуллик фаолият турларининг рўйхати коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги махсус ваколатли давлат органлари ва давлат фуқаролик хизмати томонидан белгиланади.
Белгиланган чекловларга риоя қилмаслик ДФХни интизомий ва бошқа жавобгарликка тортиш учун асосдир.
Қонун давлат фуқаролик хизматчисининг жавобгарлигини белгилайди. ДФХнинг ноқонуний ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги), шунингдек хизмат вазифаларини лозим даражада бажармаганлиги қонунга мувофиқ давобгарликка сабаб бўлади.
ДФХнинг ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги) ўзининг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилишига сабаб бўлди деб ҳисобловчи жисмоний ёки юридик шахс бундай ҳаракатлар (ҳаракатсизлик) устидан юқори турувчи органга ёки судга шикоят қилишга ҳақли.
ДФХнинг қонунга хилоф ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги) туфайли жисмоний ва юридик шахсларга етказилган зарарнинг ўрни қонунчиликда белгиланган тартибда давлат органи томонидан қопланиб, ушбу зарар кейинчалик айбдор бўлган ДФХдан ундириб олинади.
Давлат органи раҳбарининг ёки мансабдор шахсларининг қонунга хилоф топшириғини бажариш натижасида ДФХ томонидан етказилган зарарнинг ўрни қонунчиликда белгиланган тартибда давлат органи томонидан қопланади. Зарар миқдори қонунга хилоф топшириқни берган давлат органи раҳбаридан ёки мансабдор шахсидан регресс тартибида ундирилади.
Коррупцияга қарши кураш
Қонунда давлат фуқаролик хизмати соҳасида коррупциянинг олдини олиш чора-тадбирлари ҳам кўзда тутилган. Улар қаторига ДФХ ахлокий хулк-атвор қоидаларига риоя қилиш, ДФХ манфаатлар тўқнашувининг олди олиш ва ҳал қилишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини яратиш, давлат хизматлари учун совғалар олиш ва тақдим этиш тартибини белгилаш, ДФХ ижтимоий ҳимояси, моддий таъминоти ва рағбатлантиришни таъминлаш киради.
«Давлат фуқаролик хизматчиси коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатда бўлиши ва коррупцияга олиб келиши мумкин бўлган ҳаракатларнинг (ҳаракатсизликнинг) олдини олиши шарт», — дея талаб қўйилган қонунда.
Агар ДФХ коррупция фактлари тўғрисидаги ахборотга эга бўлса, у коррупциянинг олдини олиш учун зарур чоралар кўриши, шу жумладан юқори турувчи давлат органини (мансабдор шахсини) ёки коррупцияга қарши курашиш бўйича махсус ваколатли давлат органига дарҳол хабар қилиши ёки ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органга мурожаат этиши керак. Коррупция ҳақида хабар берган ДФХ давлат ҳимоясида бўлади.
Давлат хизматчиларининг ахлоқий хулқ-атвори қоидалари қонун билан белгилаб қўйилмоқда. Қоидаларга асосланиб, ҳар бир давлат органи фаолиятнинг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда ахлоқий хулқ-атворнинг ички қоидаларини тасдиқлайди. Уларда қуйидагилар бўлиши керак:
• раҳбарлар, бўйсунувдагилар ва бошқа давлат фуқаролик хизматчилари ўртасидаги ўзаро аҳлоқий муносабатлар;
• ДФХнинг ишчанлик обрўсига ва давлат фуқаролик хизматининг нуфузига путур етказиши мумкин бўлган ҳаракатлар (ҳаракатсизлик);
• ДФХнинг хизмат фаолиятидаги ва хизматдан ташқаридаги хулқ-атворининг асосий қоидалари.
ДФХнинг одоб-аҳлоқ қоидаларини бузиш уларни қонунга мувофиқ интизомий ва бошқа жавобгарликка тортиш учун асос бўлади.
Ҳужжатда шунингдек, давлат фуқаролик хизматида совғаларга нисбатан муносабатда бўлиш шартлари қайд этилган. ДФХга (унинг оила аъзоларига) бепул берилган, моддий қимматга эга бўлган мол-мулк ёки ДФХга (унинг оила аъзоларига) беғараз кўрсатилган хизмат совға деб ҳисобланади.
«Давлат фуқаролик хизматчисининг хизмат ваколатларини жисмоний ва юридик шахслар манфаатларини кўзлаб бажариш ёки бажармаслик эвазига улардан ҳар қандай совғалар олиш тақиқланади. Бундан давлат фуқаролик хизматчиси томонидан алоҳида хизматлари учун давлат органининг тегишли қарори асосида олинган совғалар, шунингдек, мусабақалар ва танловларда эришган ютуқлари, давлат байрамлари, нишонланадиган саналар ҳамда бошқа расмий тадбирлар муносабати билан мукофотлаш натижасида олинган совғалар мустасно», — дейилади қонунда.
ДФХ фуқаролик хизматчилари хизмат сафарлари вақтида, шунингдек халқаро ва бошқа расмий тадбирлар муносабати билан совғалар олиши мумкин.
ДФХ томонидан хизмат сафарлари, халқаро ва бошқа расмий тадбирлар билан олиниши мумкин бўлган совға қиймати, шунингдек уни тасарруф этиш тартиби коррупцияга қарши курашиш бўйича махсус ваколатли давлат органи томонидан белгиланади.
Қонунга асосан манфаатлар тўқнашуви давлат фуқаролик хизматчисининг шахсий (бевосита ёки билвосита) манфаатдорлиги унинг ўз хизмат ваколатларини лозим даражада бажаришига таъсир кўрсатадиган ёҳуд таъсир кўрсатиши мумкин бўлган ҳамда фуқароларнинг, жамиятнинг ёки давлат органининг шахсий манфаатдорлиги ва ҳуқуқлари, қонуний манфаатлари ўртасида қарама-қаршилик юзага келадиган ёки юзага келиши мумкин бўлган вазиятдир.
Манфаатлар тўқнашуви юзага келган тақдирда, давлат фуқаролик хизматчиси ўзининг раҳбарига ёки юқори турувчи органига дарҳол ёзма шаклда хабар қилиши керак. Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги тўғрисида маълумотлар олган давлат органининг раҳбари ёки юқори турувчи орган ушбу тўқнашувни бартараф этиш юзасидан ўз вақтида чоралар кўриши шарт.
Манфаатлар тўқнашувини олдини олиш ва ҳал этиш тартиби қонун билан белгиланади.
Бундан ташқари, қонунда ДФХ белгиланган муддатларда ва тартибда даромадлари ҳамда мол-мулки тўғрисида декларация тақдим этиши шарт.
Давлат фуқаролик хизмати лавозимларининг давлат реестри Ўзбекистон президенти томонидан тасдиқланади ва махсус ваколатли давлат органи томонидан юритилади. ДФХ лавозимларининг давлат реестри, шунингдек, унга киритилган ўзгартиш ва қўшимчалар махсус ваколатли давлат органининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
ДФХ лавозимларининг давлат реестри орган даражасидан (миллий, республика, ҳудудий ва туман) келиб чиққан ҳолда, малака талабларига мувофиқ бирхиллаштирилган ва таснифланган давлат фуқаролик хизмати лавозимларининг гуруҳлари ҳамда тоифаларидан, шунингдек, давлат фуқаролик хизмати лавозимларининг малака даражаларидан иборат бўлади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 августа подписал закон «О государственной гражданской службе». Он был принят Законодательной палатой ещё 2 марта и одобрен Сенатом 28 мая. Вступит в силу закон через три месяца.
Глава государства подписал закон после недавнего совещания, на котором он заявил, что решение проблем в сфере госслужбы откладывалось 30 лет. «Госслужба до сих пор не стала системой, которая действительно удовлетворяет народ», — отметил он. Тогда же президент сказал, что закон разрабатывался два года «на основе глубоких обсуждений» с привлечением отечественных и иностранных экспертов.
На кого распространяется закон
Под государственной гражданской службой в законе понимается «вид государственной службы, представляющий собой профессиональную оплачиваемую деятельность граждан Республики Узбекистан по обеспечению осуществления полномочий государственных органов на должностях государственной гражданской службы».
Действие документа распространяется на деятельность государственных гражданских служащих на должностях, внесенных в Государственный реестр должностей государственной гражданской службы. Оно не распространяется на деятельность президента, депутатов Законодательной палаты и сенаторов, депутатов Жокаргы Кенеса Каракалпакстана и других представительных органов государственной власти на местах, работников аппаратов Законодательной палаты и Сената, членов Центральной избирательной комиссии, судей и работников судебной системы, членов правления Центрального банка, госслужащих, проходящих службу в органах прокуратуры, внутренних дел, по делам обороны, чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии, Государственной таможенной службы, Службы государственной безопасности и Государственной службы безопасности президента, в том числе военнослужащих, а также работников технического, производственного и обслуживающего персонала госорганов.
Основными принципами государственной гражданской службы определены:
- единство и стабильность системы государственной гражданской службы;
- законность;
- справедливость;
- служение народу;
- ответственность государственных органов и должностных лиц перед обществом и гражданами;
- приоритет прав, свобод и законных интересов человека;
- открытость и прозрачность;
- объективность, профессиональность и компетентность;
- равенство прав граждан Узбекистана на доступ к государственной гражданской службе;
- правовая и социальная защита государственных гражданских служащих.
Специально уполномоченным государственным органом в области государственной гражданской службы, согласно закону, является Агентство развития государственной службы при президенте. Оно координирует в пределах своих полномочий деятельность госорганов в области кадровой политики, организует конкурсный отбор кадров на государственную гражданскую службу, внедряет систему измеримых индикаторов (ключевых показателей) оценки эффективности деятельности государственных гражданских служащих и анализирует их результаты, изучает общественное мнение и участвует в формировании открытого рейтинга руководителей госорганов.
Агентство также оказывает содействие в защите прав и законных интересов государственных гражданских служащих и в создании надлежащих условий для их трудовой деятельности и социальной защиты.
Статус, права, обязанности и ограничения
Гражданин Узбекистана приобретает правовой статус государственного гражданского служащего (ГГС) с момента назначения на должность государственной гражданской службы и утрачивает его в связи с прекращением деятельности ГГС. Дополнительные права, обязанности и ограничения, связанные с правовым статусом ГГС, относящихся к политической группе должностей государственной гражданской службы, определяются отдельным законодательством.
Закон определяет права ГГС, среди которых право на:
- получение своевременно и в полном объёме оплаты труда в соответствии со спецификой и сложностью возложенных обязанностей, с количеством и качеством выполненных работ;
- получение поощрения за профессиональные компетенции и особые заслуги;
- правовую и социальную защиту, а также государственное пенсионное обеспечение;
- отдых, с установлением предельной продолжительности рабочего времени, предоставлением еженедельных выходных дней, нерабочих праздничных дней и ежегодных трудовых отпусков;
- отказ от выполнения незаконных поручений и требований руководства госоргана;
- обеспечение государственной защиты в случае сообщения о фактах коррупционных правонарушений в государственной гражданской службе;
- выражение мнения руководству госоргана по служебным вопросам, внесение предложений по совершенствованию деятельности госоргана, в котором он проходит государственную гражданскую службу;
- уважение его чести, достоинства и деловой репутации руководством госоргана и иными должностными лицами и другие.
Государственный гражданский служащий обязан:
- соблюдать Конституцию, законы и иные акты законодательства;
- добросовестно выполнять служебные обязанности, соблюдать установленные госорганом правила этического поведения, порядок работы со служебной информацией, а также иные правила, связанные с прохождением государственной гражданской службы;
- не допускать конфликта интересов, быть беспристрастным и объективным;
- воздерживаться от действий (бездействия), которые могут привести к подрыву авторитета госоргана или возникновению сомнений в добросовестности исполнения им своих служебных обязанностей, в том числе от любых форм дискриминации, необъективности или особого расположения к кому-либо при исполнении своих служебных обязанностей;
- не использовать свое служебное положение в личных и иных противоправных целях, а также не допускать оказания незаконного влияния на свою служебную деятельность, деятельность госорганов, их должностных лиц и граждан;
- соблюдать требования о защите сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, а также не разглашать сведения, полученные при исполнении своих служебных обязанностей, в том числе после прекращения деятельности ГГС;
- представлять декларацию о доходах и имуществе в сроки и порядке, установленные законом;
- обеспечивать сохранность государственной собственности, использовать вверенную ему государственную собственность только в служебных целях;
- регулярно совершенствовать свои профессиональные компетенции.
Закон определяет ограничения, связанные с прохождением государственной гражданской службы. Согласно ему, ГГС не вправе:
- занимать должность государственной гражданской службы в одном и том же госоргане с лицами, состоящими между собой в близком родстве или свойстве (родители, братья, сестры, сыновья, дочери, супруги, а также родители, братья, сестры и дети супругов), если их совместная служба связана с непосредственной подчиненностью или подконтрольностью одного из них другому, за исключением случаев, предусмотренных законодательством;
- заниматься другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной и творческой деятельности, за исключением случаев, предусмотренных в законах и решениях президента;
- заниматься предпринимательской деятельностью;
- создавать субъекты предпринимательской деятельности, быть их учредителем (участником), выполнять организационно-управленческие, административно-хозяйственные функции в субъекте предпринимательской деятельности, за исключением случаев владения свободно обращающимися акциями акционерных обществ в пределах требований, установленных законодательством;
- приобретать непосредственно или через представителей доли, паи, акции в организациях, находящихся под контролем госоргана, где он проходит службу или с которыми имеет связи и интересы;
- получать от физических и юридических лиц какие-либо вознаграждения, выгоды или подарки за выполнение или невыполнение своих служебных полномочий в их интересах;
- приобретать гражданство иностранного государства;
- пользоваться не предусмотренными законодательством льготами, привилегиями или преимуществами в связи со своим служебным положением;
- открывать и иметь счета, владеть недвижимым и иным имуществом, расположенным за пределами территории Узбекистана, за исключением счетов, открытых с целью обучения, стажировки и пользования медицинскими услугами в иностранном государстве, а также имущества, которое приобретено и о нем сообщено до поступления на государственную гражданскую службу;
- осуществлять свои полномочия в интересах политических партий, иных общественных объединений и их органов.
Порядок приостановления предпринимательской деятельности после поступления лица, занимающегося предпринимательской деятельностью, на государственную гражданскую службу определяется законодательством.
Перечень видов оплачиваемой деятельности, которыми не может заниматься ГГС, определяется специальными уполномоченными госорганами в области противодействия коррупции и государственной гражданской службы.
Несоблюдение установленных ограничений является основанием для привлечения ГГС к дисциплинарной и иной ответственности.
Закон устанавливает ответственность государственного гражданского служащего. Незаконные действия (бездействие) ГГС, а также ненадлежащее выполнение служебных обязанностей влекут за собой ответственность в соответствии с законом.
Физическое или юридическое лицо, считающее, что действия (бездействие) ГГС привели к нарушению его прав, свобод и законных интересов, вправе обжаловать такие действия (бездействие) в вышестоящий орган или суд.
Вред, причиненный физическим или юридическим лицам незаконными действиями (бездействием) ГГС, возмещается госорганом с последующим взысканием вреда с виновного ГГС.
Вред, причиненный ГГС в результате исполнения незаконного поручения руководителя госоргана или должностных лиц, возмещается государственным органом. Размер вреда взыскивается в порядке регресса с руководителя или должностного лица госоргана, отдавшего незаконное поручение.
Борьба с коррупцией
Законом предусмотрены меры по предупреждению коррупции в области государственной гражданской службы. В их числе соблюдения Правил этического поведения ГГС, создание организационно-правовых основ предотвращения и разрешения конфликта интересов ГГС, установление порядка получения и вручения подарков государственным гражданским служащим и обеспечение социальной защиты, материального обеспечения и стимулирования ГГС.
«Государственный гражданский служащий должен проявлять нетерпимое отношение к коррупции и предотвращать действия (бездействие), которые могут к ней привести», — требует закон.
Если ГГС располагает информацией о фактах коррупции, он должен принять необходимые меры для предотвращения коррупции, в том числе незамедлительно уведомить вышестоящий госорган (должностное лицо) или специально уполномоченный госорган по противодействию коррупции либо обратиться в правоохранительный орган. Сообщившему о фактах коррупции, обеспечивается государственная защита.
Правила этического поведения государственных гражданских служащих устанавливаются законодательством. На основании правил каждый госорган с учетом специфики деятельности утверждает свои внутренние правила этического поведения. В правилах должны определяться:
- нравственные взаимоотношения между руководителями, подчиненными и другими ГГС;
- действия (бездействие), которые могут порочить деловую репутацию ГГС и авторитет государственной гражданской службы;
- основные правила поведения ГГС при осуществлении служебной и внеслужебной деятельности.
Нарушение правил является основанием для привлечения ГГС к дисциплинарной и иной ответственности. Контроль за соблюдением правил осуществляется кадровыми подразделениями или комиссиями по этике госорганов, а также специально уполномоченным госорганом.
Закон прописывает условия обращения с подарками на государственной гражданской службе. Подарком считается имущество, имеющее материальную ценность, переданное ГГС (членам его семьи) бесплатно, или услуга, оказанная безвозмездно ГГС (членам его семьи).
«Запрещается принимать любые подарки от физических и юридических лиц за выполнение или невыполнение служебных полномочий ГГС в их интересах. Исключением являются подарки, полученные ГГС за особые заслуги на основании соответствующего решения государственного органа, а также подарки, полученные в результате достижений в первенствах и конкурсах, награждения в связи с государственными праздниками, знаменательными датами и другими официальными мероприятиями», — гласит закон.
ГГС могут получать подарки во время служебных командировок, а также в связи с международными и другими официальными мероприятиями.
Стоимость подарка, который может быть получен в связи со служебными командировками, международными и другими официальными мероприятиями, а также порядок распоряжения им устанавливаются Агентством по противодействию коррупции.
Согласно закону, конфликтом интересов является ситуация, при которой личная заинтересованность (прямая или косвенная) ГГС влияет или может повлиять на надлежащее исполнение им своих служебных полномочий и при которой возникает либо может возникнуть противоречие между личной заинтересованностью и правами, законными интересами граждан, общества или госоргана.
В случае возникновения конфликта интересов ГГС должен незамедлительно в письменной форме уведомить своего руководителя или вышестоящий госорган. Руководитель госоргана или вышестоящий госорган, получивший сведения о наличии конфликта интересов, обязан своевременно принять меры по его устранению.
Закон устанавливает, что государственный гражданский служащий обязан в сроки и порядке, установленные законом, представлять декларацию о доходах и имуществе.
Государственный реестр должностей государственной гражданской службы утверждается президентом и ведется специально уполномоченным госорганом. Он состоит из групп и категорий должностей государственной гражданской службы исходя из уровня госоргана (национальный, республиканский, территориальный и районный), унифицированных и классифицированных в соответствии с квалификационными требованиями, а также квалификационных рангов должностей государственной гражданской службы.
Должности государственной гражданской службы состоят из политической, управленческой и вспомогательной групп должностей. Категории должностей, принадлежащих этим группам, определяются в государственном реестре.
На должности государственной гражданской службы, относящиеся к управленческой и вспомогательной группам должностей государственной гражданской службы, ГГС назначаются на основе конкурса и освобождаются от должности руководителем госоргана.
Государственным гражданским служащим присваиваются квалификационные ранги должностей государственной гражданской службы исходя из групп и категорий должностей государственной гражданской службы:
В целях стабильного обеспечения и улучшения качества состава руководящих кадров государственной гражданской службы, повышения профессиональной компетентности и продвижения по службе ГГС формируется национальный кадровый резерв.
Поступление и прохождение государственной гражданской службы
Поступление на государственную гражданскую службу осуществляется путем назначения кандидата на должность государственной гражданской службы на основе конкурса, за исключением должностей, по которым предусмотрен иной порядок.
На государственную гражданскую службу принимаются граждане Узбекистана, владеющие государственным языком, соответствующие квалификационным и иным требованиям для занятия должностей государственной гражданской службы.
Иностранные специалисты и эксперты могут занимать должности государственной гражданской службы в порядке, установленном законодательством.
Не могут быть приняты на государственную гражданскую службу лица:
- не достигшие 18-летнего возраста, если квалификационными требованиями к должности государственной гражданской службы не установлено иное;
- признанные судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
- лишенные решением суда права занимать должности государственной гражданской службы на определенный срок;
- признанные судом виновными в совершении коррупционных преступлений;
- имеющие непогашенную или неснятую судимость за совершение тяжких и особо тяжких преступлений;
- состояние здоровья которых на основании медицинского заключения не позволяет занять должность государственной гражданской службы;
- отказавшиеся соблюдать ограничения, установленные законом.
Кандидатам на занятие должности государственной гражданской службы гарантируется равенство прав независимо от пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения.
Занятие вакантной должности государственной гражданской службы осуществляется на основании внутренних и внешних конкурсов, проводимых через информационную систему специально уполномоченного органа.
Во внутренних конкурсах имеют право участвовать только ГГС, а во внешних конкурсах — все граждане Узбекистана, отвечающие соответствующим квалификационным требованиям.
Для ГГС в госоргане устанавливается пятидневная рабочая неделя. При этом продолжительность рабочего времени в неделю не должна превышать 40 часов.
Одному из родителей (лицу, заменяющему родителей) из числа ГГС, имеющих детей в возрасте до 3 лет, продолжительность рабочего времени устанавливается не более 35 часов в неделю.
В зависимости от специфики служебной деятельности ГГС с соблюдением правил внутреннего трудового распорядка может быть установлена шестидневная рабочая неделя с учетом продолжительности рабочего времени, указанной выше (40 часов).
Работа сверх установленного госорганом продолжительности рабочего времени считается сверхурочной работой.
В случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера госорган может привлечь ГГС для работы сверхурочно без его согласия.
Привлечение ГГС к сверхурочным работам, а также в выходные и нерабочие праздничные дни осуществляется на основании решения руководителя госоргана с соблюдением требований трудового законодательства.
Компенсация за сверхурочную работу осуществляется оплатой за фактически отработанные сверхурочные часы не ниже чем в двойном размере или предоставлением дополнительного времени отдыха, соответствующего продолжительности времени, отработанного сверхурочно.
Для мотивации государственного гражданского служащего и обеспечения его продвижения по службе на основе объективных и справедливых критериев внедряется система оценки эффективности его деятельности на основе ключевых показателей. Методология определяется специально уполномоченным органом.
В целях развития личных и профессиональных качеств, повышения эффективности деятельности, формирования резерва руководящих кадров и предотвращения коррупционных рисков проводится ротация государственного гражданского служащего. Она осуществляется с согласия ГГС путем перевода на другую равнозначную должность.
В целях предотвращения коррупционных правонарушений на государственной гражданской службе определяется перечень должностей государственной гражданской службы, которые подлежат обязательной ротации. Ротация ГГС, занимающих эти должности, проводится без их согласия.
Не подлежат ротации государственные гражданские служащие:
- проходящие подготовку, переподготовку и повышение квалификации;
- беременные женщины, а также женщины, имеющие детей в возрасте до 3 лет;
- состояние здоровья которых либо проживающих вместе с ними членов семьи на основании медицинского заключения не позволяет осуществлять служебные обязанности по должности государственной гражданской службы, на которую проводится ротация.
В случае несогласия с решением о ротации ГГС вправе обжаловать его в вышестоящий орган или специально уполномоченный орган либо в суд.