15−16 сентябрь кунлари Самарқандда бўлиб ўтадиган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти давлат раҳбарлари саммитида Хитой — Қирғизистон — Ўзбекистон темир йўли қурилиши бўйича уч томонлама ҳужжат имзоланиши режалаштирилган. Ҳозир томонлар лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш устида фаол ишламоқда.
Бу ҳақда Ўзбекистон ташқи ишлар вазири в. б. Владимир Норов 2 август куни «Ўзбекистон — Озарбайжон — Туркия» мулоқот форматининг биринчи йиғилишида маълум қилди.
«Хитой — Қирғизистон — Ўзбекистон» темир йўл коридорини Транс-Кавказ йўлаги билан боғлаш мамлакатларимиз ўртасида ягона транспорт тармоғини яратади ва Хитойдан Европага савдо географиясини кенгайтиради, деб ҳисоблаймиз, — деди Владимир Норов. — Шунинг учун Ўзбекистон Осиёдан Европага энг қисқа қуруқлик йўлини таъминлайдиган Зангезур коридорини тиклашдан манфаатдор".
Зангезур йўлаги — Арманистоннинг Сюник вилояти ҳудудидан ўтувчи 40 км узунликдаги транспорт коридори лойиҳаси бўлиб, режага кўра, Озарбайжоннинг ғарбий вилоятлари ва унинг Нахчиван анклавини боғлаши керак. Арманистон бу лойиҳага рози эмас.
Владимир Норов ҳам ўз нутқида Ўзбекистон учун Боку — Тбилиси — Карс темир йўлининг транзит салоҳиятидан фойдаланиш муҳимлигини таъкидлади.
ТИВ раҳбари в. б. тадбир якунлари бўйича баёнотида уч давлат делегациялари ушбу темир йўлнинг барча имкониятларидан, шу жумладан Туркия ва Озарбайжоннинг халқаро портларидан, шунингдек, «Шимол-Жануб» ва «Шарқ-Ғарб» халқаро транспорт йўлакларидан кенг фойдаланиш режалаштирилганини қайд этиб ўтди.
«Ўз минтақаларида ўтказиш нуқталари бўлиб келган Ўзбекистон, Озарбайжон ва Туркия фақат „транзит пунктлари“ функцияси билан чекланиб қолмасдан, мавжуд транспорт йўналишлари бўйлаб ишлаб чиқариш, логистика ва савдо пунктларини ташкил этиш орқали иқтисодий йўлакларни шакллантиришлари керак», — деди Владимир Норов.

На саммите глав государств Шанхайской организации сотрудничества в Самарканде 15−16 сентября планируется подписание трёхстороннего документа по строительству железной дороги «Китай — Кыргызстан — Узбекистан». Сейчас стороны активно работают над разработкой технико-экономического обоснования проекта.
Об этом заявил и. о. министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов на первом заседании диалогового формата «Узбекистан — Азербайджан — Турция» 2 августа.
«Соединение железнодорожного коридора „Китай — Кыргызстан — Узбекистан“ с Транскавказским коридором создаст единую транспортную сеть между нашими странами и расширит географию торговли из Китая в Европу, — сказал Владимир Норов. — Именно поэтому Узбекистан заинтересован в восстановлении Зангезурского коридора, который мог бы обеспечить кратчайший сухопутный маршрут из Азии в Европу».
Зангезурский коридор — проект транспортного коридора длиной около 40 км через территорию Сюникской области Армении, который по плану должен соединить западные районы Азербайджана и его эксклав Нахичевань. Армения с этим проектом не согласна.
Владимир Норов в своем выступлении также отметил, что для Узбекистана важно использование транзитного потенциала железной дороги «Баку — Тбилиси — Карс».
В заявлении и. о. главы МИДа по итогам мероприятия отмечается, что делегации трёх стран договорились активно использовать все возможности этой железной линии, а также международные порты Турции и Азербайджана и международные транспортные коридоры «Север-Юг» и «Восток-Запад».
«Выступая в качестве узловых хабов в своих регионах, Узбекистан, Азербайджан и Турция не должны ограничиваться лишь функцией „транзитных пунктов“, а формировать экономические коридоры путем создания вдоль существующих транспортных маршрутов производственно-логистических и сбытовых пунктов», — заявил Владимир Норов.