Ўзбекистонда нотариусларга никоҳни рўйхатдан ўтказиш ҳуқуқи берилиши мумкин. Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 20 июлдаги ялпи мажлисида адлия вазири Русланбек Давлетов маълум қилди.
«Керак бўлса никоҳ тузиш ҳуқуқини нотариусларга ҳам беришни кўриб чиқмоқчимиз. Чунки, нотариусларда ҳам жуда кучли юристлар, ҳаммасини тушунади. Улар икки томоннинг хоҳиш-ирода тасдиқлаб, шаҳодатлай олади. Ҳеч қанақа муаммо йўқ», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистонда бугунги кунда фаолият юритаётган 200 та ФҲДЁ ўрнига 1000 та нотариусга мурожаат қилиш имконияти яратилиши мумкин. Бу ҳозир кўриб чиқилаяпти ва тегишли ҳужжатлар алоҳида тақдим этилади.
Адлия вазирлиги раҳбари шунингдек, ФҲДЁ органларида туғилиш, никоҳ, ўлим, фамилия ўзгартиришни ягона далолатнома асосида шакллантиришни йўлга қўйиш ҳам режалаштирилмоқда.
Адлия вазирлиги фуқароларнинг никоҳини ФҲДЁга ариза берилганидан бир ой ўтиб расмийлаштириш тартибини бекор қилишни назарда тутувчи ўзгартиришларни Оила кодексига киритишни таклиф қилганди.

Нотариусам в Узбекистане могут предоставить полномочия по регистрации брака. Об этом на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 20 июля заявил министр юстиции Русланбек Давлетов.
«Мы хотим выступить с предложением разрешить нотариусам также регистрировать браки. Потому что в нотариусах очень сильные юристы, которые понимают всё. Они могут подтвердить и засвидетельствовать волю и желание двух сторон. Здесь никаких проблем нет», — заявил он.
По его словам, если в Узбекистане сегодня функционирует 200 органов записи актов гражданского состояния (ЗАГС), то число нотариусов составляет около 1000.
Глава Минюста также сообщил, что в органах ЗАГС планируется внедрить формирование записей актов о рождении, о заключении брака, о смерти и изменении фамилии на основе единой формы.
Министерство юстиции в апреле представило поправки в Семейный кодекс, которым предлагается отменить месячный срок с момента подачи заявления до регистрации брака.