Россиянинг Волгоград вилоятига ишлашга борган Ўзбекистон фуқароларига зўравонлик қилган иш берувчи жиноий жавобгарликка тортилди, деб хабар бермоқда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги матбуот хизмати.
Таъкидланишича, иш берувчи фуқароларнинг барча ҳужжатларини олиб қўйиб, куч ишлатган ва мажбурий меҳнатга жалб қилинган. Ойлик иш ҳақидан дарак ҳам бўлмаган.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг Волгоград шаҳридаги вакили ушбу мурожаатни ўрганиш мақсадида Волгоград вилояти ИИБ раҳбарияти билан корхонада рейд уюштирди. Рейдда шунингдек, вилоятнинг барча ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари ходимлари иштирок этди.

Работодатель в Волгоградской области (Россия), заставлявший узбекистанцев трудиться бесплатно, привлечён к уголовной ответственности. Об этом сообщила пресс-служба Министерства занятости и трудовых отношений.
Сообщается, что наниматель отобрал у работников из Узбекистана документы, привлекал их к принудительным работам, применял грубую физическую силу и не выплачивал зарплату.
Представитель Агентства по вопросам иностранной трудовой миграции в Волгограде организовал совместно с правоохранительными органами области рейд на предприятие с целью изучения поступившего обращения.
В результате работодателя привлекли к уголовной ответственности. Граждане получили обратно свои паспорта вместе с невыплаченной зарплатой.