Америкалик миллиардер Илон Маск Twitter ижтимоий тармоғини сотиб олиш бўйича 44 млрд долларлик келишувдан воз кечишга қарор қилди, деб хабар бермоқда BBC.
Илон Маскнинг адвокатлари ўз баёнотида Twitter`нинг платформадаги сохта ёки спам аккаунтлари ҳақидаги кўплаб сўровларга жавоб бермагани ёки жавоб беришдан бош тортгани, бу эса компаниянинг бизнес фаолиятига таъсир қилганини таъкидлади.
Адвокатларнинг сўзларига кўра, Twitter битим шартларини бузган ва Илон Маскни келишувга киришида чалғитувчи ва ёлғон баёнотлар берган.
Twitter келишув шартларини бажартириш учун Маскни судга бермоқчи. Жорий йилнинг апрель ойида эълон қилинган Маскнинг келишувдан чиққани ҳақидаги хабардан сўнг компания акциялари 6 фоизга арзонлашди.
«Twitter директорлар кенгаши жаноб Маск билан келишилган нарх ва шартлар бўйича битимни ёпиш ниятида ва бирлашиш келишувини амалга ошириш учун қонуний чоралар кўришни режалаштирмоқда. Биз Делавэрдаги судда ғалаба қозонишимизга ишончимиз комил», — деб ёзди Тейлор Twitter`да.
Аввалроқ, Маск ижтимоий тармоқ раҳбарияти унга сохта ва спам аккаунтлар Twitter фойдаланувчилари умумий сонининг 5 фоизидан камроғини ташкил этишини исботламаса, келишувдан воз кечиш билан таҳдид қилганди.
Июнь ойида регуляторга йўллаган расмий хатида Маск компания харидори сифатида Twitter`даги спам аккаунтлар сонини мустақил баҳолаш ҳуқуқига эга эканлигини таъкидлаган.
Маск томони Twitter мазкур йўл билан сотиш шартномаси шартларини бузганини даъво қилмоқда.
Twitter спам-аккаунтлар сони бўйича ўз ҳисоб-китоблари тўғри эканини қайд этди, бироқ Маскнинг сўзларига кўра, ижтимоий тармоқда сохта аккаунтлар кунлик фойдаланувчилар сонининг 5 фоиздан камроқлиги ҳақидаги расман эълон қилинган миқдордан анча кўп.

Американский миллиардер Илон Маск решил выйти из сделки по покупке социальной сети Twitter, которая оценивалась в 44 млрд долларов, сообщило BBC.
В заявлении адвокатов Илона Маска говорится, что Twitter не смог или отказался отвечать на многочисленные запросы о предоставлении информации о поддельных или спам-аккаунтах на платформе, что имеет основополагающее значение для эффективности бизнеса компании.
Адвокаты утверждают, что Twitter нарушает положения сделки и делал ложные и вводящие в заблуждение заявления, на которые полагался Илон Маск при заключении соглашения.
Twitter собирается подать на Маска в суд, чтобы добиться выполнения соглашения. Акции компании упали на 6% на новостях об отказе Маска от сделки, о которой было объявлено в апреле этого года.
«Совет директоров Twitter намерен закрыть сделку по цене и условиям, которые были согласованы с господином Маском, и планирует подать в суд, чтобы обеспечить соблюдение соглашения о слиянии. Мы уверены, что одержим победу в суде в Делавэре», — написал Тэйлор в Twitter.
Ранее Маск грозился выйти из сделки, если менеджмент соцсети не докажет ему, что фейковые и спам-аккаунты составляют менее 5% пользователей Twitter.
В официальном письме, направленном регуляторам в июне, Маск писал, что как покупатель компании имеет право самостоятельно оценивать число спам-аккаунтов пользователей Twitter.
Сторона Маска утверждает, что в Twitter таким образом нарушили условия соглашения о продаже.
Компания Twitter настаивала на том, что ее ориентировочные оценки числа спам-аккаунтов верны, однако, по мнению Маска, фальшивых аккаунтов в ее соцсети куда больше, чем официально заявленные менее 5% от ежедневного числа пользователей.