7 июль куни, Нукусдаги намойишларни тарқатиш учун махсус техник воситалар қўлланилганидан деярли бир ҳафта ўтиб, Ўзбекистон ИИВ матбуот хизмати ушбу воситалар қандай ишлашини кўрсатувчи видеороликни намойиш қилди. «Газета.uz» мухбири 3 июль куни ушбу воситалар ва улардан фойдаланиш оқибатларини тасвирга олди. Ўқувчиларимиз томонидан ҳам фотосуратлар юборилган.
Видеода айтилишича, ҳуқуқ-тартибот идоралари Жанубий Кореяда ишлаб чиқарилган ҳамда 2020 йилда кўчаларни коронавирусга қарши дезинфекция қилишда қўлланилган сув пурковчи воситадан фойдаланилди, бироқ бу сафар сув ўрнига қизил бўёқ сепилди (кўпчилик Нукус кўчаларида қизил кўлмакларни қон деб аташди, кейинчалик бунга аниқлик киритилди).
Бундан ташқари, кўз ва нафас йўлларини ачиштирувчи газли ва шовқинли гранаталар қўлланилган. «Етакчилар ва иштирокчиларни аниқлаш учун» ювилмайдиган ранг сачратадиган гранаталар ҳам ишлатилган. Нафас йўллари ва терини ачиштирадиган газли гранаталардан ҳам фойдаланилган. 2 июль куни нукусликларнинг бизга хабар беришича, 1 июлда одамлар ачишишни кетказиш учун Жўқорғи Кенгес биноси ёнидаги фавворада чўмилишган.
Шунингдек, ИИВ одамни 15 сония давомида карахт ҳолга тушириб қўядиган шовқинли гранатани ҳам намойиш қилди. White Smoke 303 гранатаси оқ тутун пуркайди. Уни қўллашдан мақсад «шахсий таркиб қайта тўпланиб олиши учун душман эътиборини чалғитиш»дан иборат. Бошқа бир 303 STRV гранатаси эса портлаган вақтда 20−30 метр радиусга резина шарикчалар отади. Одамларга қанчалик яқин бўлса, шунчалик кўп жароҳат олиши мумкин. Улардан олинган яра тахминан травматик қурол билан бир хил, дея хабар беради ходим видеода.
2 июль куни Нукус шаҳрида яшовчи фуқаро томонидан олинган сурат.
«Ушбу гранаталар стандартлар бўйича ишлаб чиқарилади, хориждан келтирилади, синовдан ўтказилади. Улар ўлимга олиб келмайди, лекин тартибсизликлар пайтида одамларни тинчлантириш ва тарқатиш учун ишлатилади. 717 STRV гранатаси яқин алоқада — қўлда бўлганида ёки тананинг у ёки бу қисмига текканида шикастланишга олиб келиши мумкин», — дейди видеодаги овоз.
Бир кун аввал Ўзбекистон президенти Нукус воқеаларида барча иштирокчиларнинг ҳаракатларига адолатли баҳо бериш бўйича топшириқ берган эди. «Агар куч тузилмалари кучдан ошиб кетган бўлса, улар ҳам жавобгарликка тортилиши керак», деди у.

7 июля, спустя почти неделю после применения в Нукусе специальных технических средств для разгона демонстраций, пресс-служба МВД Узбекистана показала видеоролик о том, как эти средства работают. Корреспондент «Газеты.uz» запечатлел эти средства и последствия их применения 3 июля. Фотографии нам также присылали читатели.
В ролике рассказывается, что правоохранительные органы использовали водомёты производства Южной Кореи, которые использовались в 2020 году для дезинфекции улиц против коронавируса, но с применением красного красителя (красные лужи на улицах Нукуса многие приняли за кровь, потом появилось уточнение, что это вода).
Кроме того, использовались гранаты с раздражающим слизистую газом и шумовым эффектом, который вызывает раздражение глаз и дыхательных путей. Применялись также гранаты с несмываемой цветной краской, используемой «для идентификации лидеров и участников». Были гранаты, газ из которых раздражает и дыхательные пути, и кожу. Нукусцы 2 июля сообщали нам, что 1 июля умывались в фонтане возле здания Жокаргы Кенеса, чтобы убрать раздражение.
МВД также показало шумовую гранату, которая оглушает человека на 15 секунд. Граната White Smoke 303 распыляет белый дым. Цель её использования — «отвлечение внимания врага от личного состава для перегруппировки». Другая граната 303 STRV при разрыве стреляет резиновыми шариками в радиусе 20−30 метров. Чем она ближе к людям, тем ранение может быть сильнее. Ранение от них примерно такое же, как от травматического оружия, сообщает сотрудник на видео.
Фото снято 2 июля жителем Нукуса.
«Эти гранаты произведены согласно стандартам, привезены из-за рубежа, проверены. Они не приводят к смерти, а используются во время массовых беспорядков для успокоения, разгона людей. Граната 717 STRV может привести к ранениям при близком контакте — если она окажется в руках или попадёт в ту или иную часть тела», — говорит голос на видео.
Накануне президент Узбекистана поручил дать справедливую оценку действиям всех участников событий в Нукусе. Если силовые структуры превысили силу, они также должны быть привлечены к ответственности, заявил он.
Вот как выглядела улица Ерназара Алакоза, где применялись водомёты, утром в понедельник, 4 июля:
Ниже показаны спецсредства и их части, которые наш корреспондент видел на улицах Нукуса сразу по прибытии 3 июля, а также в больнице .