Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 6 июль куни архитектура, қурилиш ва шаҳарсозлик бўйича устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Йиғилишда ипотека кредитларидан фойдаланиш даражаси кўриб чиқилди. жорий йилда 43 мингта уй-жой учун бюджетда банкларга 13 трлн сўм ресурс кўзда тутилган бўлиб, ўтган олти ойда 3,6 трлн сўм (28 фоиз) ўзлаштирилган.
Шунингдек, 29 минг нафар аҳолига субсидия учун 1,2 трлн сўм ажратилган бўлсада, 8,5 минг нафарига 365 млрд сўм (30 фоиз) тўлаб берилган.
Ажратилган ресурс ва субсидияни ўзлаштириш даражаси Сирдарё, Жиззах, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларида 25 фоиздан паст.
Шавкат Мирзиёев 1 сентябрга қадар туман ва шаҳарларнинг қулай жойларида банк, молия, қурувчи ташкилотлар, нотариус, кадастр идоралари бир жойда ўтириб, аҳолига янги уй-жойлар лойиҳаси, нархи, кредит ва субсидия шартлари бўйича батафсил хизмат кўрсатадиган Ипотека марказларини ташкил қилишга кўрсатма берди.
Бир ой муддатда субсидия ажратишдаги бюрократияни камайтириш, қурилиш учун ерларни савдога чиқаришни 2 бараварга кўпайтириш бўйича қарор лойиҳасини киритиш топширилди.
Эслатиб ўтамиз, президент фармони билан ипотека ва таълим кредитлари бўйича фоиз ставкалари 2022 йил охиригача ўзгаришсиз қолади.
Марказий банк аввалроқ жисмоний шахслар учун BankXizmatlari.uz молиявий банк хизматлари порталини ишга туширган эди. Бу депозитлар бўйича таклифларни солиштириш, кредитлар бўйича дастлабки ҳисоб-китобларни олиш ва энг қулай курсни аниқлаш имконини беради.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 6 июля рассмотрел недостатки в ипотечном кредитовании, сообщила пресс-служба главы государства.
В частности, в бюджете на текущий год заложены 13 трлн сумов кредитных ресурсов коммерческим банкам для 43 тысяч единиц жилья и 1,2 трлн сумов субсидий 29 тысячам человек. Однако к настоящему времени выделено лишь 28−30% этих средств (3,6 трлн и 365 млрд сумов соответственно).
Уровень освоения выделенных ресурсов и субсидий составляет менее 25% в Сырдарьинской, Джизакской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях.
Президент дал указания по сокращению бюрократии, а также организации до 1 сентября ипотечных центров, которые будут оказывать комплексные услуги населению. Центры должны располагаться в удобных для населения местах районов и городов. В них должны быть представители банков, финансовых и строительных организаций, нотариуса и кадастрового органа.
Шавкат Мирзиёев поручил в месячный срок внести проект постановления о сокращении бюрократии при выделении субсидий и в два раза увеличить выставление земель на торги под строительство.
Напомним, постановлением президента процентные ставки по ипотечным и образовательным кредитам останутся без изменений до конца 2022 года.
Центробанк ранее запустил портал финансовых услуг банков для физических лиц BankXizmatlari.uz. На нём можно сравнить предложения по вкладам, получить предварительные расчёты по кредитам и узнать наиболее выгодный обменный курс.