Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти чоршанба кунги брифингда сўнгги икки ҳафта ичида коронавирус билан касалланганлар сони 30 фоизга ошганини эълон қилди.
Ташкилот бош директори Тедрос Гебрейесуснинг сўзларига кўра, АҚШ ва Европада омикрон штаммининг BA.4 ва BA.5 субвариантлари устунлик қилмоқда, айни пайтда янги кичик турлар ҳам аниқланмоқда.
Омикроннинг BA.2.75 кичик тури Ҳиндистонда аниқланган, мутахассислар уни кузатмоқда, деди ЖССТ раҳбари.
«Глобал миқёсда ўтказилган коронавирус тестлари сони кескин камайди, — деди Тедрос Гебреесус. — Бу коронавирус ривожланишининг ҳақиқий манзарасини яширади ва одамлар оғир кечишининг олдини олиш учун ўз вақтида даволанмаётганини билдиради».
Ҳозирги глобал коронавирус ҳолатини яна бир нечта тенденциялар характерлайди:
- эмлаш жиддий касаллик ва ўлимнинг олдини олишнинг ҳақиқатан ҳам самарали воситаси бўлиб қолмоқда. ЖССТ, айниқса, хавф гуруҳларида (тиббиёт ходимлари, кексалар, сурункали касалликларга чалинганлар) бустер вакцинациянинг аҳамиятини таъкидлайди;
- янги коронавирус дорилари, айниқса самарали антивирал препаратлар паст ва ўрта даромадли мамлакатларга етиб бормаяпти, шунинг учун ЖССТ мамлакатларни уларни янада қулайроқ қилишга чақирмоқда;
- пандемиянинг ҳар бир тўлқини касаллик оқибатлари билан яшайдиган кўпроқ одамларни қолдиради. Бу омон қолганларнинг ўзига таъсир қилади ҳамда соғлиқни сақлаш тизими, иқтисодиёт ва жамият учун қийинчилик туғдиради.
6 июль куни Ўзбекистонда 94 та касаллик қайд этилган бўлса, ўтган ҳафтада кунлик кўрсаткич 92−95 тани ташкил қилди.
Қозоғистонда эса 5 июль куни касалланишлар сони кескин ошгани қайд этилди: кунига 360 киши (бир кун аввал — 87). Россияда ҳар куни 4000 дан камроқ касаллик аниқланмоқда, бу кўрсаткич ҳозирча ўсаётгани йўқ, деб ёзади РБК

Всемирная организация здравоохранения на брифинге в среду заявила о 30-процентном росте числа заболеваний коронавирусом за последние две недели.
По словам генерального директора организации Тедроса Гебрейесуса, в США и Европе доминируют подварианты омикрон-штамма BA.4 и BA.5, в то же время выявляют и новые подвиды.
Подвид омикрона BA.2.75 выявили в Индии, специалисты ведут наблюдение, сообщил глава ВОЗ.
Повсеместно в мире количество проводимых тестов на коронавирус резко сократилось, констатировал Тедрос Гебрейесус. Это затемняет реальную картину развития коронавируса и означает, что люди не получают вовремя лечение, чтобы предотвратить тяжёлое течение, отметил он.
Ещё несколько тенденций характеризуют текущую глобальную ситуацию по коронавирусу:
• вакцинация остаётся реально эффективным средством, предотвращающим тяжёлое течение заболевания и летальный исход. В ВОЗ подчёркивают важность бустерной вакцинации, особенно в группах риска (медработников, пожилых, имеющих хронические заболевания);
• новые лекарства от коронавируса, особенно эффективные противовирусные препараты, не поступают в страны с низкими и средними доходами, поэтому ВОЗ призывает страны сделать их более доступными;
• каждая волна пандемии оставляет всё больше людей, переживающих последствия заболевания. Это влияет на самих переболевших и являет собой вызов системе здравоохранения, экономике и обществу.
В Узбекистане 6 июля зарегистрировали 94 случая заболевания, на прошлой неделе ежедневный показатель держался на уровне 92−95 человек.
В Казахстане 5 июля отмечен резкий рост числа заболевших: 360 человек сутки (днём ранее — 87). В России ежедневно выявляется не более 4000 заболевших, показатель пока не растёт, пишет РБК.